Pillumies saa rangaistuksensa

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011121114928685_ul.shtml?ref=telkku

2 080 raipaniskua 13 vuoden vankeuden aikana
siinä sitä olisi rangaistusideaa myös suomeen.

"Vieläkö seisoo?" vai annetaanko lisää rangaistusta?
5358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Istua tuolla vankilassa 13 vuotta, vai saada vain piiskaa?

Tuo tekee 160 raipaniskua vuodessa, eli noin 4 iskua viikossa.

"Saudi-Arabiassa käytetään islamiin perustuvaa lainsäädäntöä, johon raipaniskut kuuluvat yhtenä rangaistusmuotona. "

Uskoisin, että tuo aika vankilassa on kokonaisuutena pahempi; raippa vain kosmeettisena lisänä, vaikka kyllähän siinä viikko kerrallaan vierähtää haavoja parannellessa, ennen seuraavaa satsia.

Voisi ottaa saman suomeenkin käyttöön.

"Joka kuritta kasvaa se kunniatta kuolee".

Äänestä

mutta jutussa ei sanottu minkä rangaistuksen tyttö saa..

Äänestä

isukille muutama haava joka paraneen kuukaudessa tyttärelle elinikäiset arvet ja isukkihan ei tehnyt muuta kuin opetti tyttärelle sukupuolisiveyttä

Äänestä

Raipoista tuli mieleeni eräs tapaus -80luvulta.
Olin töissä YIT:n hommissa Saudi-Arabiassa, sanon vaan kaupungin alkukirjaimen, M, muttei Mekka ja tehtiin poikain kanssa kämpillä kiljua.
Siitä kun kärähdettiin, antoi paikallinen tuomioistuin meille kaksi vaihtoehtoa, joko vankilaa 6kk tai 16kpl raippoja.
Meitä oli kolme veijaria siinä tuomittavana ja pitkällisen pohdinnan jälkeen otettiin raipat, koska puoli vuotta paikallista vankilaa oli yhtä kuin ikuisuus ja toiseksi meillä oli vuoden työsopimus.
4kk töitä ja 2vk lomaa Suomessa, näin se meni.
Tuomio pantiin toimeen poliisilaitoksen selliosastolla, ei missään torilla ja todistamassa oli viranomaiset ja Suomen konsuli.
Raipan antaja tuli tulkin kanssa juttelemaan ja sanoi armon käyvän oikeudesta siinä, että hän ei lyö täysiä niinkuin torilla tehdään kansan seuratessa tapahtumaa, vaan hiukka varoen rapsuttelee.
Tilaisuus oli niin absurdi ja koominen, että työkaverini pyysi tulkin välityksellä raipan antajaa lyömään ristiin, että voi kotona lomilla, sanoa vaimolle olkaimien painaneen jäljet selkänahkaan.
No niin, toimitus alkoi niin, että kätemme sidottiin räteillä piiskauspuuhun, etupuolelle ja yläroppa paljaaksi.
Sali hiljeni ja laskijan arabiankielinen luvunlasku alkoi.
Minä olin ensimmäisenä siinä ja kaverit olivat selleissään.
Ensimmäiset raipat tuli ja vaikka pyöveli sanoi alussa, että säästelee, niin sattuhan se niin perkeleesti ja kirveli.
Etenkin selän sivuihin osuvat raipat tuntu niin että taju melkein lähti.
Paikallaan ei voinut olla yhtään ja jalat etsi pitoa ja raipat viuhu lapaluissa.
Yritin laskea niitä, mutta ei onnistunut, sekosin jossain kahdeksan paikkeilla.
Sit kävi jotain, selästä meni tunto.
En tuntenut mitään tuskaa, vaan heikotusta ja suu aivan rutikuivana.
Loppuajasta en tiedä kun pyörryin.
Heräsin sairastuvalta ja selkääni voideltiin jollain tökötillä.
Aikoinaan, isäukon antama selkäsauna ei ollut mitään tähän verrattuna.
Kaikille meille kolmelle annettiin loma Suomeen aivan normaalisti ja työsuhde jatkui.
Olimme kuulemma jo rangaistuksemme kärsineet.
Kiljun tekeminen loppui myös muiltakin ja loppuaika Saudeissa oli normaalia.
Vaimo ihmetteli kotona selkääni ja lausui ääneen kuinka paha on auringonpolttaman selän kunto lomallani.
Minä olin hiljaa.

Äänestä
  • Ja tämä tarina oli tosi.......vai????

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


.... kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011121114928685_ul.shtml?ref=telkku

2 080 raipaniskua 13 vuoden vankeuden aikana
siinä sitä olisi rangaistusideaa myös suomeen.

"Vieläkö seisoo?" vai annetaanko lisää rangaistusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu