Netissä on valitettavasti edelleenkin runsaasti täysin valheellista ja vääristeltyä tietoa The H M Riley Trust:a koskien, jossa väitetään WTBTS:n investoineen tupakkateollisuuteen sen kautta.
The H M Riley Trust
1) WTBTS ei ole sijoittanut varojaan tupakkateollisuuteen The H M Riley Trust'n kautta, kuten ylempänä asiaa karkeasti vääristellen ja tarkoituksenhakuisen valheellisesti yritetään väittää.
WTBTS on merkitty perinnönjättäjän taholta ko. Trustin edunsaajaksi, WTBTS:llä ei mitään muuta roolia.
Kyseinen The H M Riley Trust ei ole WTBTS:n omaisuutta (perintönäkään), eikä WTBTS hoida sen taloutta ja sijoituksia tahi kirjanpitoa. The H M Riley Trust:lla on kaksi päätoimialaa, öljy ja kaasu, jonka lisäksi se sijoittaa aktiivisesti, mutta pääomallisesti marginaalisesti myös lukuisiin osakkeisiin ja muihin talousinstrumentteihin.
Henrietta Riley on merkinnyt ennen kuolemaansa "trustaamansa" omaisuuden tuoton edunsaajaksi WTBTS:n.
2) Se, että tuo WTBTS:tä riippumaton ja itsenäinen The H M Riley Trust on jossakin vaiheessa ja jollakin aikavälillä sijoittanut lukuisien muiden sijoituskohteiden muassa myös Philip Morrisin osakkeisiin 0, -jotakin prosenttia pääomastaan, ei tee WTBTS sijoittajaa tupakkateollisuuteen.
Ei myöskään ole osoitettu sitä, että WTBTS olisi ollut edes tietoinen The H M Riley Trust'n portofoliosta yksityiskohtineen ko. jaksolla, lukuunottamatta tuon Trust'in päätoimialoja, öljyä sekä kaasua.
------>
1. Name & EIN Henrietta M Riley Trust 33b006006 FBO Watch Tower Bible (386043103) -- Google
2. Secondary name Watch Tower Bible
3. Street PO Box 75000
4. Location Detroit, MI 48275
5. County Wayne County, MI
6. Ruling date
( Approximate year when founded.*) 1970
7. IRS type 501(c)(3) - Public charity: Religious, educational, charitable, scientific, and literary organizations...
8. Legal basis for public charity or private foundation status (FNDNCD) 17 - Organization operated for the benefit of and in conjunction with organization(s) coded 10-16 above
9. NTEE T99 - Philanthropy, Voluntarism & Grantmaking Foundations N.E.C.
10. Most recently completed fiscal year (TAXPER) 04/2009
11. Total revenue $2,482,465
12. Total assets $2,687,035
Organization Purpose & Programs
13. Purpose (2007) Support Watch Tower Bible & tract society
Links
14. View 990, 990-EZ or 990-PF 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003
- http://nccsdataweb.urban.org/PubApps/showVals.php?ft=bmf&ein=386043103
-
Totuus The H M Riley Trust:n tapauksesta
2
101
Vastaukset
- Stocks
Ympäri nettiä on asiasta täysin valheellista tietoa ja skandaalimaisia otsikoita tyyliin " Vt-Seura on omistanut / omistaa tupakkateolisuuden osakkeita" VTBTS on sijoittanut tupakkateollisuuteen The H M Riley Trust'n kautta".
Herää kysymys, että on onko kyseessä asiaa ymmärtämättömien edesvastuuttomasti levittämä valheellinen propaganda vai täysin tietoisesti totteuttu sellainen vai sekä että. Kumpikin vahtohto laittaisi oikeustoimikelpoisen henkilön vaikeaan tilanteeseen mikäli asia menisi raastupaan ja näin myös pelkän julkisen foorumin kirjoittelun perusteella.
Toisaalta tahoa mitä tahansa joka laittaa varojaan pankin korolliselle tilille voitaisiin syyttä aivan samasta asiasta, sillä pankki sijoittaa nuo tileillä olevat varat hajauttaen hyvin erilaisiin kohteisiin ja assietti vaihtelee kaiken aikaa. Edes suoraa rahasosijoitusta tekevä ei tiedä tarkalleen millaisiin kohteisiin sijoutukset kulloinkin ovat kohdistettu. Tosin tämäkin vielä sillä erolla, että VTBTS on merkitty ainoastaan trustatun perinnön edunsaajaksi The H M Riley Trust tapauksessa.
Itse asiassa korottomilla käyttelytileilläkin varojaan pitäviä voitaisiin syyttää epäeettisestä varojensa käytön hyväksymisestä, sillä pankit lainavaat pääomia "overnight" ja nuo varat tulevat hyvinkin erilaisia sijoitustoimia tukemaan.
"Maksuvalmiusjärjestelmässä Suomen Pankin rahamarkkinavastapuolet voivat omasta aloitteestaan ottaa yön yli -lainaa hyväksyttyjä vakuuksia vastaan tai tehdä yön yli -talletuksia Suomen Pankkiin."
- http://www.suomenpankki.fi/fi/rahapolitiikka/rahapolitiikan_valineet/Pages/default.aspx
Samoin eläkesäästövakuutuksen ottajat ( varsin harhaanjohtava termi itse asiassa ) sijoittavat todellisuudessa rahastoihin joiden sijoitukohteista ja kohteiden muutoksista he eivät edes ole tietosia ja näin potentiaalisti hyötyvät myös epäeettisien sijoituskohteiden tuotoista.
Mitä taasen tulee UN-DPI-ONG jäsenyyteen ja oheisen linkin OSCE kuvioon, niin asia onkin jo huolestuttavampi.
- http://www.jwfacts.com/watchtower/politics.php
Myös kritiikissä tulee pyrkiä objektiivisyyteen, tasapuolisuuteen, asiallisuuteen ja rehellisyyteen. - ...
Nosto
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1125427Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi202987Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242844- 1432088
- 261972
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441936- 1741829
Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?
Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin1161657Joko aiheuttamani pettymys
on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.981648Nainen, se on vain karu totuus, että
sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja2831550