Mönkijän katsastus

mönökijäkuski

Eli mitä mönkijän (250cc) katsastuksessa tarkistetaan? Onko käytännössä "valot toimii jarrut toimii joo leima ok" vai aletaanko tutkiin yhtä tarkasti kuin autoja?
Olen katsellut noiden katsastusasemien hinnastoja mutta niissä ei erikseen ole mönkijän katsastuksen hintaa, eli meneekö auton maksun mukaan? Noista ei vissiin tarvitse pakokaasumittauksia tehdä?

2

3584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katsastushenkilö

      mönkkärin katsastuksessa tarkistetaan periaattteessa kaikki samat kohdat kun autosta,joten myös pakokaasumittaus tehdään.

    • Katsastusinsinööri

      Samat kohteet tarkastetaan kuin hlöautoissakin, tosin jarrut ja iskarit testataan ilman testereitä..päästöt mitataan jos moottori on nelitahtinen. Hinnat taitaa olla jokaisella asemalla samat kuin hlöautoillekin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      309
      3055
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      124
      2057
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2043
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1399
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      1270
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1243
    Aihe