Venäjä on varustautunut sotilaallisesti viime aikoina rajusti Suomen rajan tuntumassa, vaikka ministerimme ja presidenttimme vähättelevät Venäjän varustautumista kaiken aikaa.
Äskettäin Venäjä kielsi rakentamasta 4G linkkimastoja 100 kilometrin säteellä Venäjän rajasta Suomen puolella, koska mastot voivat häiritä Venäjän puolella raja-alueen lähellä olevaa lentoliikennettä. Suomi suostui kiltisti venäläisten vaatimukseen.
Miksi Venäjä varustautuu juuri Suomen raja-alueen tuntumassa? Sitä sopii kysyä ja katsoa reilut 60 vuotta taaksepäin. Ei kai mikään valtio huvikseen varustaudu. Puolustussotaa ei Venäjän doktriinien mukaan enää edes tunneta, vaan nykyään maa puolustautuu hyökkäämällä. USA on toiminut samaan tapaan jo vuosikymmeniä.
Miksi Venäjä hyökkäisi Suomeen? Nyt tai ei koskaan, sillä Suomi ei ole älynnyt hakea vieläkään Naton jäsenyyttä, joten me emme saa Natolta apua sodan syttyessä. Olemme yksinomaan oman uskottavan puolustuksemme armoilla.
Äskettäin Venäjä kielsi rakentamasta 4G linkkimastoja 100 kilometrin säteellä Venäjän rajasta Suomen puolella, koska mastot voivat häiritä Venäjän puolella raja-alueen lähellä olevaa lentoliikennettä. Suomi suostui kiltisti venäläisten vaatimukseen.
Miksi Venäjä varustautuu juuri Suomen raja-alueen tuntumassa? Sitä sopii kysyä ja katsoa reilut 60 vuotta taaksepäin. Ei kai mikään valtio huvikseen varustaudu. Puolustussotaa ei Venäjän doktriinien mukaan enää edes tunneta, vaan nykyään maa puolustautuu hyökkäämällä. USA on toiminut samaan tapaan jo vuosikymmeniä.
Miksi Venäjä hyökkäisi Suomeen? Nyt tai ei koskaan, sillä Suomi ei ole älynnyt hakea vieläkään Naton jäsenyyttä, joten me emme saa Natolta apua sodan syttyessä. Olemme yksinomaan oman uskottavan puolustuksemme armoilla.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kuinka paljon nato tappaa puolustettaviaan siinä sivussa, niin että pidetäänhän huolta omasta puolustuksestamme lisävahinkojen välttämiseksi.
Isänmaata puolustetaan muutenkin kuin kaivamalla juoksuhautoja.
ole millään lailla varustautunut Suomen rajan lähellä..Tuollaiset puheet on 100% soopaa.
Antaa tulla vaan! Lunta tupaan ja jäitä porstuaan!
Nyt kun kaikki "vale" toiminnat ovat muotia valelääkäreistä alkaen, niin Venäjä voisi minun puolestani tahdä sellaisen pienen "valehyökkäyksen." Siitä voisi olla hyötyäkin, luultavasti muutama Moskovasta aikoinaan tullut "rikastaja" pakkaisi laukkunsa ja lähtisi muualle loisimaan.
vangittava välittömästi ja teloitettvat sota-kiihotukseen syylisenä.
Teikäläiset suomensyöjä-rotat olisi tapettava, yleisen edun nimissä. Ei enään koskaan natsiliitoja. Viimeisin maksoi, viides osan koko Suomen pinta-alasta. Toivon, että sinunlaisesi löydetään ja elimnoidaan pitemmittä puheitta, paskarotta.
Eipä tuossa mitään uutta,tietysti venäjä hyökkää ennen natoon liittymistä. 4G häiritsee ennenkaikkea venäläisten ohjusten osuma tarkkuutta sekä häiritsee muutenkin tätä uudempaa aseteknologiaa johon veäjäkin on viimeaikoina panostanut tiiviisti.
Kyllähän Venäjä aika-ajoin testaa puolustus/hyökkäyskykyään naapurimailla, Suomen vuoro alkaa olla jo seuraavana.
georgiaankaan uudelleen hyökätä, kun se on jo sopivasti moukaroitu ja georgian venäläisväestön alueet vallattu. Tarvitaan uusia vihollisia. Strategisesti suomen venäläisvähemmistön humanitäärinen auttaminen olisi paljon fiksumpi siirto, sillä se toimisi parempana pelotteena muille naapurimaille.
Onhan Helsingin Yliopisto tehnyt sodalle jo erittäin hyvää valmistelutyötä.
Helsingin Yliopiston dosentinvirkaa kun käytetään aivan avoimesti propagointiin jossa suomen kansa kuvataan venäläisväestöä vainoaviksi natseiksi.
Oleellista on se, että Helsingin Yliopisto HYVÄKSYY tällaisen.
Kyllä se taas ennen pitkää tapahtuu. Suomi luopuu mm. jalkaväkimiinoista, välttämättömistä kuluista tehdään jatkuvasti leikkauksia ja mikä pahinta, Suomen varusmiesten taso on tänä päivänä jo surkeampi kuin venäjällä. Eikä Suomea kukaan auta, ei niin ole kukaan aikaisemmissakaan sodissa tehnyt.
Ja mitä tuhoa kotirintamalla vapaaliikkumisen vuoksi tapahtuisikaan, kun isät ovat rintamalla.
Varmaan valmistautuu vain varmuuden vuoksi, jos joku hölmö keksii viedä Suomen Natoon tässä vuoden, pari, sisällä.
Ei Venäjä sen ihmeemmin varustaudu, Suomen rajan läheisyydessä varsinkaan.
Venäjä on laiminlyönyt armeijansa kalustohankintoja jo 20 vuotta, nyt on kyseessä korvaavat hankinnat. Miehistön koulutus on supistunut parinkymmenen vuoden ajan, eikä koulutsta lisätä nykyisestään.
4G verkon rakentamisessa on asia juuri päinvastoin. Venäjällä on ollut sama taajuusalue käytössään jo pitkään, suomalaiset aikovat rakentaa oman verkkonsa samalle taajuudelle. Siis, kuka oli ensin?
Sitäpaitsi Venäjä luopuu varmuudella siirtymäajan jälkeen tuosta taajuudesta, koska myös Venäjälle rakennetaan samaa 4G-verkkoa tavanomaiseen viestiliikennekäyttöön.
Suomessa nostetaan kauhukuvia kaikesta, mitä Venäjällä tapahtuu. Se on pelkästään tietämättömyyttä, vieraan asian pelkoa ja ymmärtämättömyyttä.
Venäjä ei Suomeen hyökkää koska ei halua suomea!
Kuka nyt haluaisi näin velkaisen maan ottaa haltuunsa, johan siinä Venäjän talous romahtaisi.
Ja eiköhän toi Venäjän varustelu rajoilla ole ihan sitä samaa suurvalta machoilua mitä Usakin harrastaa. Usa tosin pistää noita ohjuksia keskelle Eurooppaa kun ei uskalla omaan maahan niitä sijoittaa.
Nuo rajalle tulevat Venäjän sotakalusteet ovat vain Venäjän vastaus Usalle ja Natolle noita Euroopan ohjusjärjestelmistä.
Ja kuka olisi niin idiootti että sijoittaisi jonkun ohjusjärjestelmän keskelle suurta kaupunkia? Tai mitään puolustukseen strategisesti liittyvää keskelle suurta kaupunkia.
Venäjä on Neuvostoliitto?
Ei meillä ole mitään uskottavaa.
PulustusvoimatPulustusvoimatPulustusvoimatPulustusvoimat
Surkea tyyppi olet, kun et luota Somalalaisiin, varmaan haluat tänne ulkomaalaisia sotajoukkoja, Turkkilaiset natojoukot varmaan mielyttäisi sinua.
Voi reppanaa. Jos armas itäinen dikatuurinaapurimme päättäisi Suomen kaapata, ei meillä olisi juurikaan yksin mitään mahdollisuuksia. NATO-Suomeen rysssä ei edes yrittäisi - ei ole koskaan yrittänytkään.
Tosin viime aikoina on ollut huhuja siitä, että Norjan pohjoisosat kiinnostavat vainolaista.
Mikäli Ras Putin saa vaaleissa todellisen vastaehdokkaan,. saattaa hän kehittää jonkun tekaistun ulkopuolisen uhan ja vaikka hyökätäkin sen perusteella.
Epätodennäköistä tosin. Norja on NATO- maa, ja puolustusliiton peruskirjan mukaan muiden NATO-maiden on puolustettava jokaista sen jäsentä. En tosin muista, milloin ko kohtaa olisi jouduttu käyttämään, koska en nyt todellakaan muista milloin esim. rysssän kaltaiinen diktatuuri olis NATO-maata vastaan uskaltanut hyökätä. Eipä ole tainnut vielä tapahtua.