Jeesuksen sanat:
13 Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
14 mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.
15 Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammastenvaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia.
Olen sitä mieltä, että Teuvo Suni tulee Pyhän Hengen voitelussa ja siksi se saa lammastenvaatteissa kirjoittelevat hurmahenget raivon valtaan ja he poistattavat Pyhän Hengen voimasta tuotuja kirjoituksia palstalta.
13 Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
14 mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.
15 Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammastenvaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia.
Olen sitä mieltä, että Teuvo Suni tulee Pyhän Hengen voitelussa ja siksi se saa lammastenvaatteissa kirjoittelevat hurmahenget raivon valtaan ja he poistattavat Pyhän Hengen voimasta tuotuja kirjoituksia palstalta.
Vastaukset 35
Vanhimmat
voisit tulla esille omalla nimelläsi, sillä kyseiselle henkilölle kaikki puskista
kirjoittelevat ovat, niin tiedät varmaan mitä?
Se on totta, että kyseinen henkilö on ollut Jumalan opetettavana aikoinaan, mutta
on ajat sitten ajautunut sen viettelevän käärmeen helmaan ja näin se mitä hän on
saanut aikaan vuosien saatossa on ollut jotakin niin järkyttävää, että Jumalalta on
pitänyt kysyä;"miksi näin?"
Nyt kun sinä jotakin ymmärrät, (näin näyttää) niin irtisanoudu kaikista ihmisitä ja
asioi Jumalan kanssa. Sillä niin kauan kuin ihminen on yhteenkään ihmiseen
sidottu hän on kirottu.
Ei Jumala turhaan sanonut;" Älä pidä muita jumalia".
Ei turhaan sanassa sanota;" ihminen joka turvaa ihmisiin kirottu."
Jumala siis ykköseksi silloin kaikki alkaa hoitua juuri niin kuin Jumalan tahto on
huomaa niin kuin Jumalan tahto on eikä niin kuin ihmisten, ihmisen tahto on.
Silloin kun Jumalan tahto saa ihmisessä vallan, silloin on aivan toisin mitä nyt
ns. uskovien kesken on.
Totuus
En tunne Teuvo Suni
Enkä hänenen opiaan,on voinut olla aikoinaan hengen johtamana,langennut omaan vanhurskauteensa, jos voi myös tehdä parannuksen vielä täällä ajassa.
Olen toista mieltä kanssasi. En itsekään tunne Teuvoa, mutta tunnen Totuuden Hengen, joka häntä johtaa aina vaan pitemmälle kaikkeen totuuteen, kuten Jeesus omilleen on luvannut.
"Mutta kun hän tulee, totuuden Henki, johdattaa hän teidät kaikkeen totuuteen. Sillä se, mitä hän puhuu, ei ole hänestä itsestään; vaan minkä hän kuulee, sen hän puhuu, ja tulevaiset hän teille julistaa."
Totuus esiin missä kohtaa toistamieltä?
Jeesus vastasi: "Minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan pääse Isän luo muuten kuin minun kauttani. Tämämä kohta riittä minuntotuuteen on Joh.14:6
muita totuuksia ei ole, jos onkin ne ovat antikristuksen totuuksia.
jatkuu room.kierjeessä. Kristus on avannut meille pääsyn tähän armoon, jossa nyt lujasti pysymme. Me riemuitsemme siitä toivosta, että pääsemme Jumalan irkkauteen.
Room 5:2
ja näin avannut meille uuden, elämään vievän tien, joka kulkee väliverhon -- hänen ruumiinsa -- kautta.Hepr.10:20
Oletko kohdannut Jeesuksen, kuten tuo laittamasi jae edellyttää taivaaseen pääsyltä?
Millä kasteella ja monestiko sinut on kastettu? Kerro kastehistoriastasi.
Oletko hurmahenkien uudestikastama villitsevien henkien maailmaan osalliseksi tehty ja kiellätkö lapsena saamasi kasteen olleen pyhä yksi kaste?
Kuuletko suoraa Jeesuksen puhetta tänään? Jeesus ei tee mitään ilmoittamatta sitä palvelijoilleen. Minun seuraajani kuulevat Minun ÄÄNENI. Se on paljon enemmän kuin pelkkä kirjoitettujen tekstien lukeminen! Totisesti.
Jeesus vastasi: "Minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan pääse Isän luo muuten kuin minun kauttani."
Jeesus sanoo: "Minun seuraajani kuulevat Minun ÄÄNENI."
Korostit isoilla kirjaimilla sanaa 'ääneni'.
Kukaan ihminen ei Jeesuksen kuoltua ole voinut kuulla akustisesti omin korvin ihmisenä vaeltavan Jeesuksen ääntä. Kas, kun Jeesus ei enää vaella ihmisenä täällä. Hänet ristiinnaulattiin, hän kuoli ja hänet haudattiin. Hän nousi ylös kuolleista ja puhuu nyt sanansa kautta. Ja tämä puhe on ymmärrettävä niin, että ihmiselle tulee vakuuttuneisuus pelastuksesta ja ojentautuminen sitä kohti uskon kautta. Eihän kuurokaan voi kuulla sillä tavalla kuin kuuleva kuulee.
Jeesus totesi myös, että "autuaat ne, jotka uskovat, vaikka eivät näe". Päässä olevin silmin, näköaistin avulla, emme voi nähdä ihmisenä kulkevaa Jeesusta, koska Hän ei ole kulkemassa täällä enää ihmisenä. Me voimme nähdä asioita uskon kautta. Voimme myös nähdä ilmestyksiä, unia, enkeleitä jne. Mutta sellainen näkeminen on aina sopusoinnussa Jumalan oman sanan kanssa. Rakkauden kautta voimme myös nähdä Jeesuksen lähimmäisessä.
Kun haluat totuuden esiin, niin totuus on, että Raamatun kieli on monin paikoin allegorista kieltä, kuvakieltä. Kuulla ja nähdä eivät ole yksiselitteisiä ruumiillisin aistein tapahtuvia toimintoja, niin kuin me ne tavallisesti käsitämme. Kerro mieluummin, miten itse olet Jeesuksen kuullut ja nähnyt ja käydään sitten keskustelua rauhassa.
En keskustellut kanssasi tuossa aiemmin, olen eri hlö.
Kiellät siis sen totuuden, että ihminen voi KUULLA suoraan Jumalan/Jeesuksen puhetta tänä päivänä. Jumalan/Jeesuksen puheen kuuleminen ja siihen vastaaminen on Hengen yhteys Jumalan kanssa. Älä kiellä Raamatun keskeisiä totuuksia, vaan pyri suoraan puheyhteyteen Jumalan/Jeesuksen kanssa, ellet jo ole niin paatunut, että se on kohdallasi mahdotonta.
Sillä paatuneet eivät kuule korvillaan Jumalan suoraa puhetta.
"Sillä paatunut on tämän kansan sydän, ja korvillaan he työläästi kuulevat, ja silmänsä he ovat ummistaneet, etteivät he näkisi silmillään, eivät kuulisi korvillaan, eivät ymmärtäisi sydämellään eivätkä kääntyisi ja etten minä heitä parantaisi.'
Mutta autuaat ovat teidän silmänne, koska ne näkevät, ja teidän korvanne, koska ne kuulevat."
"Minun lampaani kuulevat minun ääntäni, ja minä tunnen ne, ja ne seuraavat minua."
henkilö, en ole siis "Totuus esiin."
Se mitä "Totuus esiin" tuossa kirjoittaa, niin tuohon sanomaan yhdyn se on
Jumalan mielen mukainen sanoma, totuus.
Se, että sinä sitä et ymmärtänyt,vaan koukeroit, mestaroit sitä omalla järjelläsi ja mielelläsi niin se on ihan selviö, sillä EI Jumalan totuutta, todellisuutta VOI MILLÄÄN nähdä EI ymmärtää ilman Jumalan Hengen valoa.
JA Jumalan Hengen valo EI paista kuin VAIN niille jotka ovat TODELLA saaneet
käydä Jumalan tahdon tielle.(oman vanhurskauden uskon tiellä Jumalan todellisuus ja totuus pysyy siis piilossa, vaikka muuta luullaan)
NÄIN YKSINKERTAISTA mutta ihmiselle itselleen aivan mahdoton asia.
Mitä tulee tähän,"Minun seuraajani kuulevat Minun ÄÄNENI."
Takerruit korostukseen ja sanot ettei Jumala ei Jeesus enää kenellekään puhu
vaan pitää tavata kirjaimia ja sieltä katsoa miten on.
VAIKKA JEESUS sanoo; "te tutkitte kirjoituksia luullen niissä olevan elämän...
mutta ette tahdo tulla minun tyköni."
Kiellät Jeesuksen, kun kiellät Hänen sanomansa.
Kuten myös kiellät tuolla Jeesuksen, kun sanot ettei Hän mitään puhu, vaikka
Jeesus ITSE ON SANONUT;"Minun seuraajani kuulevat Minun ÄÄNENI."
Voi hyvä ihminen kuinka kauas menetkään Jumalasta oman hurskautesi tiellä?
Se, että Jumala todella PUHUU tänäänkin ON TOTTA.
Mutta EI se tarkoita äänin kuultavaa puhetta, vaan sisimmässä Jumalan puhe,
kutsu kuuluu, niin kuin valheen herrankin.
Sinäkin joka sanot ettei "Jumala puhu" niin kyllä Hän on sinuakin kutsunut aikanaan,on puhunut, mutta onko kutsut jo täytetty ja nyt sinulla ei ole muuta tehtävää kuin
etsiä kirjaimista ja muilta ihmisiltä lohdutusta oman tien kulkemiseen.
Sinulla ei ole muuta tehtävää, kun olla estämässä KAIKKIA jotka tahtoisivat
sisälle Jumalan valtakuntaan mennä, kun itse ET OLE TAHTONUT SISÄLLE
KÄYDÄ.
a) et kertonut pyynnöstäni huolimatta, miten itse olet kuullut ja nähnyt Jeesuksen
b) et halunnut keskustella kanssani rauhallisesti
c) kovin olet kärkäs luokittelemaan ihmisiä pelastuneiksi tai paatuneiksi, vaikka Raamattu sen kieltää eikä sinulla sellaiseen edes valtuuksia ole.
Voihan olla, että suuri huvisi on kirjoittaa törkyvastauksia tuntemattomana "kaikesta vastuusta vapaana". Tai sitten oikeasti elät jossakin uskonnollisessa hurmiossa, jossa muut ihmiset eivät merkitse mitään muuta kuin kannonnokkaa, johon voi lyömäkirveensä iskeä. Minä tosin en kirjoituksestasi masennu, ikävällä tyylilläsi ei ole vaikutusta. Paatunut en silti ole, minulla vain on Jumalan antama maltti ja harkinta valita, mikä on oikeasti hengellisesti hyvää ja rakentavaa. Keskustelu kanssasi ei ole. Kiitos kuitenkin keskusteluntyngästä. Tähän se päättyikin, koska sinä sen asiattomalle linjalle lähtiessäsi halusit päättää. Jääpä tänne hutkimaan.
Asiasi eivät ole hyvin.
Juurihan pääsin sanomasta, että Jumala ei puhu tavallisin korvin kuultavaa puhetta vaan sisimpään. Sanoin aivan samoin kuin sinä.
Ahtaasta portista olen tahtonut sisään käydä ja siitä sisään käymällä olen Jeesuksen omaksi tullut. Minä ymmärrän Raamatun sanan, ymmärrän Jeesuksen sanan, sen armon ja tarpeen mukaan jonka Jumala minulle antaa. Olen käynyt Jumalan tahdon tielle. Kirjoituksia luen Jumalan Pyhällä Hengellä ja ne minulle avautuvat. Kohdallani on toteutunut tämä: kuulen Jeesuksen äänen ja seuraan sitä. En ole oman hurskauden tiellä. En etsi kirjaimista valheellista lohdutusta omalla tiellä. En ole estämässä ketään tulemasta Jumalan valtakuntaan sisälle,
MUTTA MITÄ OLETKAAN TEKEMÄSSÄ SINÄ ARMIK?
Kirjoitan sinulle vielä yhden kohdan Raamatusta Jumalan puheen kuulemisesta.
Rukoile "effata"-rukous, että Jeesus avaisi sinun korvasi kuulemaan Jumalan suoraa puhetta suoraan taivaasta ja alkaisit ylistämään tuota lahjaa kohdallasi.
"Ja hän puhkesi lausumaan ja sanoi: "Näin puhuu Bileam, Beorin poika, näin puhuu mies, jonka silmä on avattu.
Näin puhuu hän, joka kuulee Jumalan puheen, joka näkee Kaikkivaltiaan näkyjä, joka lankeaa loveen ja jonka silmät avataan."
mitä sanoit pitäisi olla AIVAN SELVIÖ niiden keskuudessa jotka sanovat olevansa
Jumalan omia, oikealla tiellä, MUTTA EI.
Näin se on kun Jeesus sanoo; "sanoistasi sinut julistetaan vanhurskaaksi, ja sanoistasi sinut tuomitaan syylliseksi."
Se ei siis ole peitossa millä tiellä ihminen kulkee kenen "lauluja laulaa"
niille joille Jumalan Henki saa puhua.
ketään luokiteltu niin, että sinä olet paatunut joudut helvettiin jne...
Itse olet kärkäs tuomaan valheellista sanomaa, sanomaa jota toisen sanomassa ei ole. MIKSI? Se on vaan niin totta, että silloin kun ihmisen silmiä EI OLE
JUMALA saanut avata sellaisten ihmisten edessä totuuden sanoma muuntuu, se vääristyy, sillä tämä on todella totta, kun valheen ääntä seurataan se EI TODELLAKLAAN voi tuoda muuta kuin PELKKÄÄ VALHETTA joka totta kai
on sokealle totuutta hän uskoo siihen kuin omiin "saappaisiinsa".
EIHÄN valheen herra TULE KOSKAAN OMILLEEN näyttämään totuutta vaan se pitää kuin pitääkin valheellisessa totuudessa.
Nyt en tätä seuraavaa löytänyt "eri hlö;viesteistä?
Sanot;"Jumala ei puhu tavallisin korvin kuultavaa puhetta vaan sisimpään"
Niinpä, mutta tiedätkö sinne puhuu myös valkeuden enkeliksi pukeutunut
saatanan enkeli?
Sisimmässä on siis ajatusten sekamelska SILLOIN, kun myös Jumala saa puhua,
kun Jumala kutsuu.
JA mitä tämä merkitsee, EI ole ihminen itse KYKENEVÄ selviytymään JUMALAN
äänen puolelle jos HÄN EI lähde Jumalan tahdon tielle.
SE ratkaisee SIIS mitä ihminen lähtee kuuntelemaan. HELPPOA on lähteä kuuntelemaan sitä valheen herraa siihen ei Jumalaa tarvita muuta kuin nimeksi.
PALJON PALJON vaikeampaa on lähteä kuuntelemaan Jumalan puhetta, kun
SE ON NIIN ERIÄ mitä täällä ihminen saa kuulla Jumalan puheen olevan.
Helppoa on siis lähteä kuuntelemaan valkeuden enkeliksi pukeutunutta saatanan enkeliä jo siitäkin syystä, että ihminen on jo liitossa sen kanssa.
Helppoa on lähteä kuuntelemaan valkeuden enkeliksi pukeutuneen saatanan
enkelin ääntä, kun se on ihmismielelle niin hyvä.
Helppoa on lähteä kuuntelemaan valkeuden enkeliksi pukeutuneen saatanan
enkelin ääntä, kun silloin ei ihmisen tarvitse luopua omasta itsestään ja on
porukkaa pilvin pimein joihin tukeutua jne...
Tämä on juuri se tie josta Jeesus sanoo; Avaran portin tie josta MONET menevät
sisälle.
Valitettavasti se mitä sanot ahtaasta portista sisälle käymisestä ei ole se ahdas
portti johon Jumala johdattaa kaikki ne jotka ovat tahtonsa tielle käyneet.
Jumalan omana ei tuoda ihmisopin sanomaa vaan Jeesuksen Kristuksen sanomaa JA se ei lihallisille uskoville ole hyvää, mutta niille joille Jumala saa
puhua se on hyvää.
Vielä kun käytät täällä jonkun ihmisen nimeä, niin miksi et omaasi käytä?
Se mitä minä täällä teen JUMALA TIETÄÄ. KOSKAAN EN OLISI kyllä uskonut
miten totta Jeesus tässäkin sanoo;"löytäneekö Hän uskoa maan päältä kun Hän tulee." Kuin myös; "harvat valitsevat ahtaan portin ELÄMÄN TIEN."
Nyt sen olen nähnyt ja murheellista todella murheellista se on, ETTEI JEESUSTA
ole uskottu EI TAHDOTA USKOA niin paljon kun hehkutetaan Jeesuksen nimessä.
Tämäkö minun vikani EI OLE vaan jok ikinen ihminen itse on vastuussa MITÄ ÄÄNTÄ
on lähtenyt kuuntelemaan ja mitä tahtoo hamaan hautaan asti kuunnella
JA MIKÄ ON LOPPUTULOS. Tuliko selväksi vai vieläkö tahdot sen syyttäjä hengen omana olla syyttämässä Jumalan omaa Hänen Pojassaan?
sinäkin KYSYIT, eikä tämä "eri hlö" vastannut.
Mutta tuolla oli heti kärkäs sanomaan siitä kun et sinä vastannut kysymyksiin.
Näin se menee siitä mistä toisia syyttävät itse myös niin tekevät.
Ei, vaan joidenkin on käytävä töissä. Toiset taas ovat kotona puolisonsa elätettävinä.
Minä korvani on jo auenneet "effata". En tarvitse sinulta väärin kohdennettuja ohjeita. Aivan kuin sanoisi nälkäiselle "en anna sinulle ruokaa, koska olet kylläinen" tai kylläiselle "ota tästä nälkääsi", vaikka tämä ei juuri silloin tarvitse ruokaa.
En ole kärkäs, vaan kuka tahansa näkee piruilun ja mihin tarkoitukseen hän jakeet toi: vihjailemaan, että olisin paatunut.
Ethän sinä tietenkään löytänyt sitä kirjoituksestani, koska sinä olet ArmiK SOKEA!
Tässä se oli:
"Kas, kun Jeesus ei enää vaella ihmisenä täällä. Hänet ristiinnaulattiin, hän kuoli ja hänet haudattiin. Hän nousi ylös kuolleista ja puhuu nyt sanansa kautta. Ja tämä puhe on ymmärrettävä niin, että ihmiselle tulee vakuuttuneisuus pelastuksesta ja ojentautuminen sitä kohti uskon kautta."
Se tarkoittaa: Jeesus puhuu Henkensä kautta ihmisen sisimpään.
Muttta eihän sulla mene jakeluun, ei! Koska toisen ihmisen usko Jeesukseen on uhka omalle uskollesi.
Totuus esiin
Jos ei jeesus olisi,ottanut johdatukseensa en kirjoittaisi näillä sivuilla,sain armon jättäytyä jeesuksen omaksi 40 vuotta sitten.
En vaihtaisi pois mihinkään muuhun.Olen kirkon jäsen lapsikasteen saanut,mutta pelastus on yksi jeesuksen antama vanhurskaus.
Ajatella sydämmen kyllyydestä suupuhuu,jotka sanovat olevansa ja ovatkin kaikeamuuta,nehän pettävät itsensä.
Mitä hyötyä on ihmiselle vaikka hän voitaisi kokomaailman,mutta saisi sielulleen vahingon.
Aivan eri on sanoa;"puhuu nyt sanansa kautta" kuin mitä on tämä,
"Jumala ei puhu tavallisin korvin kuultavaa puhetta vaan sisimpään"
Koko viestisi oli valheen höystämää löpinää.
Te joille Jumala saa vielä tässä todella pimeässä ajassa puhua, JÄTTÄKÄÄ
KAIKKI ihmiset heidän löpinänsä ja USKOKAA JEESUSTA ja OLKAA HÄNELLE KUULIAISET näin voitte sielunne pelastukseen saattaa.
Jeesusta ja Hänen sanaansa kuin Hänen omaansakin vastaan taistelulla ETTE KOSKAAN TULE JUMALAN YHTEYTEEN PÄÄSEMÄÄN, tämä ON JUMALAN
TOTUUS jota kukaan ihminen EI TODELLISUUDESSA VOI MUUKSI MUUTTAA.
Kun yhdytte valheen puhujiin niin yhdytte heidän valheisiinsa ja sama OSA ON TEILLÄ kuin VALHEEN puhujilla.
SIIS ota vakavasti Jeesuksen sanoma TAIVAAN TIESTÄ, on kuin onkin VAIN YKSI TIE TAIVAASEEN eikä niin kun ihmisopin kanssa väitetään monet tiet vievät taivaaseen.
Jumalan tahdon tielle käyneelle AINOASTAAN valkenee ELÄMÄN TIE, joten
jos tahdot jotakin ihmisoppia seurata ET tule kohtaamaan totuutta ENNEN kuin on liian myöhäistä.
Se, että täällä jotkut hehkuttaa miten ovat puolustamassa totuutta, niin SE EI
merkkaa mitään, vaan se sanoma jota tällaiset ihmiset tuovat SE PALJASTAA mistä totuudesta onkaan kyse.
EI SIIS KAIKKI MIKÄ KIILTÄÄ OLE KULTAA.
VARMA KULTA on USKO JEESUKSEEN, USKO JEESUKSEN SANAAN
ja KUULIAISUUS YKSIN HÄNTÄ KOHTAAN, SE on lähtö Isän tahdon tielle
se on lähtö sille tielle jolla OLLAAN VASTA JUMALAN HUOMASSA, muilla TEILLÄ EI olla Jumalan johdatettavana ALKUUNKAAN.
varmaan kuitenkin oli kärkäs vastaamaan ja sanomaan "miksi et vastannut kysymyksiin", vaikka hänelle itselleenkin oli JO aiemmin tehty kysymykset eikä ollut
itsekään vastannut.
Lue siis paremmin, katso tarkemmin, vaikka EI tämä ole se pääpointti, vaan pääpointti ON SE, ETTÄ IHMINEN HERÄISI ja näkisi omat tekonsa.
Aivan toista ON SANOA valheet valheiksi, vääryydet, vääryyksiksi kuin tuoda
toisesta ihmisestä joko vihjaillen tai suoraan jotakin moskaa mustamaalatakseen
henkilöä.
Mene siis sinäkin itseesi äläkä jää turhan puhujaksi ja valheiden suosijaksi
sillä Jumalan yhteyteen et noin pääse, se on totuus Jumalassa jota ihminen
EI VOI MUUKSI MUUTTAA.
Viestisi antaa selvän kuvan miten tämäkin saastaisuus ympärilläsi pyörii
puhutaan kaikenlaista pahaa.
Niin paljon kun selän takana puhutaankaan pahaa, niin täällä näytellään mitä
hurskainta "uskovaa", että todella KAKSINAAMAISUUTTA ON ja näin kun on
niin silloin ei tällaisten ihmisten kanssa Jumalalla OLE MITÄÄN TEKEMISTÄ.
Joten jos et ENÄÄ PARANNUKSEEN VOI NÖYRTYÄ saastaisuuteesi nukut
ja hukut TÄMÄ ON JUMALAN TOTUUS.
Et siis saastaisuudessasi minulle voi mitään tehdä, itsellesi teet todella pahaa.
Minun osani on tämä,"Autuaita ovat ne, joita vanhurskauden tähden vainotaan, sillä heidän on taivasten valtakunta. 11. Autuaita olette te, kun ihmiset minun tähteni teitä solvaavat ja vainoavat ja valhetellen puhuvat teistä kaikkinaista pahaa. "
TÄMÄKIN ON TODELLA ELÄVÄÄ TODELLISUUTTA Jumalan omalla Jeesuksessa.
ootsä sä Armi aivan pöljä? Ei ollu tehty MITÄÄN KYSYMYKSIÄ. Tavaapa nyt kirjain kirjaimelta ja tsekkaa suurennuslasin avulla vielä viestien kellonajatkin, KYSYTTIINKÖ minulta jotakin. Ei ollut aiemmin kysytty minulta yhtään mitään. Eikö ole sulla sen vertaa näkökykyä, että näkisit että
14.12. klo 09.37
"Millä kasteella ja monestiko sinut on kastettu? Kerro kastehistoriastasi.
Oletko hurmahenkien uudestikastama villitsevien henkien maailmaan osalliseksi tehty ja kiellätkö lapsena saamasi kasteen olleen pyhä yksi kaste?"
nämä kysymykset oli kyllä aiemmin esitetty, MUTTA EI MINULLE. Minähän hyppäsin keskusteluun tuossa kohtaa mukaan, eli keskustelun keskelle. Eivätkä nuo kysymykset kylläkään asiatyyliin ole esitettyjä, sanon suomeksi: ne ovat suoraa vittuilua!
Lue siis paremmin, katso tarkemmin. Mene siis sinäkin itseesi äläkä jää turhan puhujaksi ja valheiden suosijaksi.
Ja mitä töihin tulee, istuin hetken tietokoneen ääressä ja kurkkasin palstalle, eli en kärkkäänä kytännyt muka jättäen kysymykset vastaamatta. Mulla ei ole mitään velvollisuutta periaatteessa töistä sun harhojas ruveta oikomaan. Enkä jatkossa taida viitsiäkään.
"enemmän" kuin TOTTA, " paatunut on tämän kansan sydän, ja korvillaan he työläästi kuulevat, ja silmänsä he ovat ummistaneet, etteivät he näkisi silmillään, eivät kuulisi korvillaan, eivät ymmärtäisi sydämellään eivätkä kääntyisi ja etten minä heitä parantaisi.'
Mutta autuaat ovat teidän silmänne, koska ne näkevät, ja teidän korvanne, koska ne kuulevat."
Se oletko sinä jo paaduttanut sydämesi NIIN, ettet enää voi tulla kuulemaan
JUMALAN PUHETTA, niin sitä EI ole sinulle kukaan sanonut, että NÄIN OLISI.
VAAN "kysymyksen" muodossa sanottu, "ellet jo ole niin paatunut, että se on kohdallasi mahdotonta."
TOSIASIA on, että NYT ET KUULE, tai jos Jumala sinulle puhuu otatkin sen pirun puheena, ET SIIS YMMÄRRÄ, mikä ON Jumalasta ja mikä EI.
Luulet pirun puhetta Jumalan puheeksi ja Jumalan puhetta pirun puheeksi
NÄIN käy silloin kun ihminen EI OLE TAHTONUT LÄHTEÄ JUMALAN TAHDON TIELLE vaan tahtoo vaeltaa oman uskon tietään.
ja kun tuohon niputetaankin juuri ja vain Jumalan Hengessä tuotu pelastuksen sanoma niin siinä sitä ollaan.
Se, että jakelet raamatun lauseita sinne tänne EI pelasta sinua EIKÄ ketään muutakaan.
Jumala EI omiaan laita jäljentämään raamatun lauseita miten sattuu ja kuinka
muutoin juuri Hänen Hengessä Jeesuksessa tuodun sanomien perään.
minkäkin takana on niin ei voi varmuudella tietää. Laita sama nimmari
niin EIPÄ kukaan erehdy.
Näin täällä käy, vastauksia EI anneta vaan selitellään niitä näitä.
Eipä täällä edes lueta (näin on ymmärrettävä) kuin puoli sanaa ja sen perusteella
aletaan hutkimaan.
Täällä käydään sotaa "liha lihaa vastaan" ja ollaan sitten välillä niin hurskasta, että.
Se, että se mitä tuon on sinulle harhaa, niin todella ON PAREMPI ettet enää
kommentoi sillä sillä olet paaduttamassa itseäsi YHÄ ENEMMÄN .
TÄMÄ ON TOTUUS JUMALASSA.
Joten vaikene kohdallani sillä sodit itse Jumalaa vastaan.
Kiivaasti olet minua ihmisenä mustamaalaamassa ja voin sanoa, että
tuo sisimmässäsi sinulla EI OLE mitään yhteyttä Jumalan Taivaallisen Isän kanssa. Tämä on totuus Jumalassa ja jos et tuosta sydämen tilasta pois pääse tämän elämän aikana niin ei siitä hyvää seuraa.
Sanoin tämän TOSI RAKKAUDESSA, mutta se miten sinä tämän otat siihen en
voi vaikuttaa tiedän vain jos tuohon tilaasi jäät et tule Jumalan yhteyteen pääsemään vaikka miten luulisit.
Mene itseesi KÄÄNNY todella JUMALAN PUOLEEN, että voisit vielä
saada silmäsi auki NYT NE OVAT UMMESSA.
Niinpä niin
Raamatun lauseiten jakelu,herättä se näköjään keskustelus,ettekö tiedä jumalansa ei tyhjänä palaja.
Sana on kirjoitettu,tulee mieleen tarina armeejasta jääkäri vastasi raamatun lauseilla aina,vääpelille kerra kompania illassa kun esimiehet vähän humaltuivat ja esimie palasi joukko osastoon siellä hän. Sanoi sotilaalle nyt ei pystu enään vastaamaan raamattusi sanoilla minulle.
Siihen sotilas vastasi hän tuli omiensa luo,muttä he eivät ottaneet häntä vastaan,siihen päättyi keskustelu sotilaan ja vääpelinkanssa,koska hän suuttu siitä niin hirveästi.
Ei Jeesutakaan otettu vastaa jerusalemissa,vaan hänet surmattiin ristillä,hänen omakansansa.
yhtikäs mitään, että raamatun lauseita jakelee päättömästi.
Se, että joku siitä kimpaantuu sekään ei sano yhtikäs mitään.
Se sanoo, mihin niitä tuodaan, kenen totuudessa ollaan liikkeellä.
Jeesusta EI TODELLAKAAN OTETA VASTAAN. Mitä ylipäätään tarkoittaa
Jeesuksen vastaan ottaminen SEKIN ON aivan retuperällä, ikään kuin
ihminen silloin ottaisi Jeesuksen vastaan kun sanoo;"annan elämäni sinulle
Jeesus" tai pyytää" tule Jeesus minun elämääni" jne...
Jeesuksen vastaan ottamisen ALKU ON, OTTAA VASTAAN HÄNEN SANOMANSA ja TOISEKSEEN olla KUULIAINEN Hänelle TÄMÄ EI VIELÄ TARKOITA ETTÄ OLET PELASTETTU, vaan olet pelastukseen johtavalla tiellä, tiellä jolla voidaan tulla kohtaamaan pelastus Jeesuksessa.
Se sanoo paljon
Silloin kun ihminen näkee oman syntitilanteensa,pyhänhengen valossa,kun saa syntinsä anteeksi toisen avustuksella he rukoilevat,anteeksi antamusta,silloin kun tunnutanut syntinsä jumalalle.
Siinä koitta vapaus on sielu ylistää jeesusta hengessä,muuttu myös ulkoinen elämäkin.
Se ei jää huomatta keneltäkään,kun sisäinen rauha se rauha joka on jeesuksen antama.
uskoon ihmiset on ajan saatossa johdatettu ihmisopein jossa sinä juuri olet.
Ymmärrän, että sinulla on jo jonkin verran ikääkin, kun olet niin kauan ollut tuossa
pettäjän uskossa.
Toivon, että ei Jumalan aika olisi kohdallasi jo mennyt, silloin vielä voit tulla
Jumalan herättämäksi petetyn valerauhasta (mitä se rauha ylipäätään on, kun on tuska sisimmässä, "kun olen heikko ja syntiin taipuvainen jne..."?)
Parasta mitä voi ihmiselle tapahtua ON todella saada kohdata Jeesuksen
anteeksi antaminen sillä ilman sitä ei ole kukaan näkevä Jumalaa.
Näin kun elät rauhan pumpulissa tietämättä todellisuutta ETTÄ MAAILMA ON
pahan vallassa ja TUO paha tekee kuin tekeekin KAIKKENSA ettei yksikään
ihminen pahuuden vallasta Jumalan hyvyyden valtakuntaan pääsisi, sinun parhaaksesi sanon sanoudu irti saatanan anteeksi annoista ja lähde anomaan
Jumalan anteeksi antoa Jeesuksessa.
Ihmisten julistamat anteeksi annot ovat aivan eri asia kuin saada kohdata
Jeesuksen anteeksi anto.
Olet nähnyt et ole tullut "hullua hurskaammaksi" kun olet vain uskonut ihmisten
anteeksi antoihin joita he ovat julistaneet niin kuin se olisi ollut Jumalan anteeksi anto.
Näin jos olet Jumalan valittu, niin Hän sinut vielä herättää todellisuuteen.
Älä ummista sisintäsi Jeesuksessa tuodulta sanomalta näin säästät sisintäsi
yhä syvenevältä paatumukselta.
Jumala saakoon sinua niin koskettaa ETTÄ HÄNEN TOTUUTENSA valkenee
NÄIN kerran saat KIITTÄÄ Jumalaa, että HÄN SINUT HERÄTTI eikä sinun antanut
hukkua.
Minunutuomitsijani on herra,voi voi
ihmisiin uskominen siinä voi pettyä,jos ei olepyhäähenkeä kehen luottaa.
Pelastajani on jeesus eikkä kukaan muu,hänen armonsa on riittävä minunkohdallani.
Lapsikaste ei ole Raamatun mukainen kaste. Lapsikaste eksyttää Suomessa kaikkein eniten ihmisiä kadotukseen. Lapsena kastetut uskovat kirkon opetuksen, jonka mukaan kaste pelastaa heidät, vaikka heillä ei olisi uskoa ollenkaan.
Kaste ei pelasta vaan usko. Kaste on askel pyhityselämään ja uskova ottaa kasteen rakkaudesta Jeesukseen. Otamme kasteen siksi, koska olemme pelastuneet, eikä pelastuaksemme.
Mitä Teuvoon tulee, on hän väärä profeetta, koska hän vääristelee Raamatun opetuksia, opettaen mm. Paavalin olleen Paholaisen kätyri. Paavali toimi Jeesuksen hänelle antamilla valtuuksilla. Kaikki Paavalin kirjeet ovat Jumalan Hengestä syntyneitä kirjoituksia, kuten koko muukin Raamattu.
mutta lapsi kaste on kuin onkin Jumalan tahdon mukainen se on Jumalan liitto ja ne
jotka sen kieltää ovat kirottuja ja vieläkin suuremman kirouksen alle joutuvat kun
menevät toiselle kasteelle OIKEIN IHAN ITSE ja heille sanotaan NYT UUDESTI
synnyitte olette pelastettuja. JOTEN kuinka onkaan puheen" EI KASTE PELASTA?"
Sanon teille jotka olette vauvana kastetut ÄLKÄÄ KOSKAAN MENKÖ TOISELLE KASTEELLE sillä silloin saatte sellaisen kirouksen, että liekö mahdotonta enää
tuosta pois päästä, Jumala tietää, mutta todella vahvasti on näyttänyt, että tällaiset ovat ja psyvät kuin täi tervassa hurmoksissaan ja ajavat asiaansa todella
täydellä teholla saadakseen MAHDOLLISIMMAN MONTA samaan hurmokseen
pilkkaamaan, lyttäämään Jeesuksen sanomaa ja Hänen omiaan.
KUN ja jos olette EPÄVARMOJA kasteen suhteen, NIIN JUMALA ON VIISAS
Hän on tämänkin sanonut; "Ei ympärileikkaus (kaste) eikä ympärileikkaamattomuus (kastamaton) vaan UUSI LUOMUS.
Sinut on kerran kastettu tai jos EI ole kertaakaan NIIN asiasi kasteen suhteen ON
OK Jumalassa, TÄRKEINTÄ ON SE, että LÄHDET JUMALAN TAHDON TIELLE
jolla voidaan tuo uusi luomus, uudesti syntymä kohdata.
KERRAN ei siis merkkaa kaste tai kastamattomuus,vaan se onko Jumala saanut
sinut riisua omastasi ja johdattaa ahtaan portin kautta itsesi kuolemaan ja uuden
elämän alkuun Jeesuksessa.
HUOMATKAA toinen kaste ON TODELLA PAHASTA.
Korostan tätä, sillä toinen kaste on saatanan kaste ja olen tullut näkemään
mihin ihminen silloin joutuu kun tuon kasteen ottaa tai jo silloinkin jos mitätöi
armosta lapsena saadun kasteen. EI OLE TODELLAKAAN leikin asia
kastattaa itseään, uskokaa JUMALAA, JUMALA KUN SANOO;
"ei kaste ei kastamattomuus VAAN UUSI LUOMUS AINOASTAAN MERKITSEE"
SILLOIN kun teille muuta vänkätään niin se eI TODELLAKAAN OLE JUMALASTA
JUMALA EI OLE KAKSIMIELINEN.
JOTEN AIVA SUORA KURSSI ALKAKAA USKOA JUMALAA eikä siis enää saatanaa
sen omien kautta.
Kristityssä maassa,jätetään lapset kastamatta vasta aikuiskasteessa saisi myös opetuksen.
Kyllä minut on jeesuksen kuolemaan kastettu,vanhempien kertoman mukaan,sen jälkeen olen saanut myös opetuksen niin kuin sanassa on kirjoitettu,omista jeesuksen sovintotyön omalle kohdalleni täydellisesti.
Sitä ei kukaa voi viedä pois.
Joka ei synny vedestä ja hengestä ja niin edelleen....
ei pääse taivasten valtakuntaan.