Kuntaministeri Henna Virkkunen on antanut lupauksen, että kielilaki kävelee muiten lakien ylitse kuntauudistuksia tehtäessä. Eli ihan suomeksi kielilaki on Suomen painavin laki. Tämän lain alaisuuteen joutuvat kaikki muut lait alistua siis suomenkielisten oikeudet jäävät ruotsinkielisen vähemmistön jalkoihin.
http://hbl.fi/nyheter/2011-12-13/folktinget-fick-lofte-om-sprakkonsekvensbedomning
http://hbl.fi/nyheter/2011-12-13/folktinget-fick-lofte-om-sprakkonsekvensbedomning
Vastaukset 7
Vanhimmat
Noh, Virkkusen RKP-johtoiselle kuntauudistukselle käy ihan yhtä hyvin kuin kävi Virkkusen RKP-johtoiselle peruskoulu-uudistukselle.
Miksi ihmeessä meillä tarvittaisiin kaksinkertaista hallintoa, kun kerran maan asukkaista 95 % on suomenkielisiä ja kaksikielisissä kunnissa osataan suomea. Yksi hallintokieli riittää näin pienessä maassa. Vaikka täällä on kuulemma puhuttu aina kahta kieltä, hallinto on toiminut enimmäkseen yhdellä kielellä.1808 asti hallinto toimi vain ruotsiksi, 1809 alkaen hallinto toimi edelleen lähinnä ruotsiksi. Vasta 1863 tsaari antoi suomen kielelle edes jotain oikeuksia. Joten hoitakaa ruotsinkielisten palvelu ruotsiksi, mutta suomenkielisellä hallinnolla.
Ei tarvita kahta hallintokieltä näin pieneen maahan.
Hurrit tulevat helvetin kalliiksi. Esimerkiksi Ylen budjetista he rohmuavat n. 17%, vaikka heille kuuluisi n.5%, koska heitä on n. 5% kansasta.
Älä liioittele. Suurin osa on rasti-ruutuun-suruja.
Eduskunnan kyselytunnilla Henna istui kaksistaan vierekkäin Stubbin kanssa takapenkeillä.
Eli näyttää viihtyvän surusvekojen kanssa hyvin....
Eli näyttää viihtyvän surusvekojen kanssa hyvin....
Mutta Henna on siitä ihmeellinen pakkoruotsittaja kuten Katainenkin jotka eivät osaa ruotsia.
Kaksi kiivasta pakkoruotsittajaa:
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=lo0oYS2QFmI
http://www.youtube.com/watch?v=XGiy-v7sZlI
Suomalaiset poliitikot tunnetusti kertovat surumedialle, mitä se haluaa kuulla.
Todellinen kanta on usein toisenlainen. Tosin ei välttämättä Virkkusella.
Henna on svekoklikin juoksutyttö.
Kuitenkaan surumedian juttuihin ei kannata luottaa, kun kyseessä ovat kieliasiat.