Folktinget fick löfte om språkkonsekvensbedömning

Kuntaministeri Henna Virkkunen on antanut lupauksen, että kielilaki kävelee muiten lakien ylitse kuntauudistuksia tehtäessä. Eli ihan suomeksi kielilaki on Suomen painavin laki. Tämän lain alaisuuteen joutuvat kaikki muut lait alistua siis suomenkielisten oikeudet jäävät ruotsinkielisen vähemmistön jalkoihin.


http://hbl.fi/nyheter/2011-12-13/folktinget-fick-lofte-om-sprakkonsekvensbedomning
786
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Noh, Virkkusen RKP-johtoiselle kuntauudistukselle käy ihan yhtä hyvin kuin kävi Virkkusen RKP-johtoiselle peruskoulu-uudistukselle.

Äänestä

Miksi ihmeessä meillä tarvittaisiin kaksinkertaista hallintoa, kun kerran maan asukkaista 95 % on suomenkielisiä ja kaksikielisissä kunnissa osataan suomea. Yksi hallintokieli riittää näin pienessä maassa. Vaikka täällä on kuulemma puhuttu aina kahta kieltä, hallinto on toiminut enimmäkseen yhdellä kielellä.1808 asti hallinto toimi vain ruotsiksi, 1809 alkaen hallinto toimi edelleen lähinnä ruotsiksi. Vasta 1863 tsaari antoi suomen kielelle edes jotain oikeuksia. Joten hoitakaa ruotsinkielisten palvelu ruotsiksi, mutta suomenkielisellä hallinnolla.
Ei tarvita kahta hallintokieltä näin pieneen maahan.

Äänestä

Hurrit tulevat helvetin kalliiksi. Esimerkiksi Ylen budjetista he rohmuavat n. 17%, vaikka heille kuuluisi n.5%, koska heitä on n. 5% kansasta.

Äänestä
  • Älä liioittele. Suurin osa on rasti-ruutuun-suruja.

    Äänestä

Eduskunnan kyselytunnilla Henna istui kaksistaan vierekkäin Stubbin kanssa takapenkeillä.

Eli näyttää viihtyvän surusvekojen kanssa hyvin....

Äänestä

Suomalaiset poliitikot tunnetusti kertovat surumedialle, mitä se haluaa kuulla.

Todellinen kanta on usein toisenlainen. Tosin ei välttämättä Virkkusella.

Henna on svekoklikin juoksutyttö.

Kuitenkaan surumedian juttuihin ei kannata luottaa, kun kyseessä ovat kieliasiat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tunarit kirjoitti:

Kuntaministeri Henna Virkkunen on antanut lupauksen, että kielilaki kävelee muiten lakien ylitse kuntauudistuksia tehtäessä. Eli ihan suomeksi kielilaki on Suomen painavin laki. Tämän lain alaisuuteen joutuvat kaikki muut lait alistua siis suomenkielisten oikeudet jäävät ruotsinkielisen vähemmistön jalkoihin.


http://hbl.fi/nyheter/2011-12-13/folktinget-fick-lofte-om-sprakkonsekvensbedomning

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu