Olet paljon velkaa

http://timosoini.fi/

Hahmotellaanpa hieman suomen vastuita eurokriisissä, jotka todellisuudessa ovat sinun vastuita, usko tai älä.

Joidenkin mielestä tuntuu käsittämättömältä, miten pari hassua poliitikkoa voi saada jokaisen suomalaisen velkaantumaan hurjia summia hetkessä. Vastaavaan tuskin ylletään edes uhkapelissä, mitä yksikään vastuuntuntoinen poliitikko ei tietenkään kansalaisen rahoilla pelaisi. Ei pelaa nytkään, mutta antaa puolestasi sitoumuksia, joista olet vastuussa loppuikäsi ja jopa perillisesikin hamaan tulevaisuuteen.
Aikalailla sama asia, luulisin.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Soinilla on suuri syyllisyys Suomen velkaantumisessa. Hänen puheensa euron hajoamisesta ja Suomen eroamisesta kaikista kansainvälisistä järjestöistä YK:sta lähtien ovat laskeneet euromaiden arvostusta ja nostaneet lainojen korkoja.

Outoa että tuollainen sallitaan.

Äänestä
  • Taas kokoomuksen puskaosasto on täysin pihalla. Soinihan sanoi kannattavansa YK:ta viimeksi tänään. Samoin persut kannattavat IMF:ä.

    Outoa, että tuollainen valehtelu sallitaan, jota harrastat jatkuvasti joka aiheessa.

    Minä en kannata Rockefellerien YK:ta nykymuodossaan, kuten en kannata IMF:ääkään.

    Äänestä

Niin kai sitten.

Älyttömän typerää kuvitella vaikkapa Kreikalla ja Italialla olevan jotain omaa osuutta vaikeuksiinsa ja sama koskee Irlantia, Portugalia, Unkaria, Latviaa, Belgiaa, Ranskaa, sekä joitakin muitakin maita.

Kyllä Soini on selvästi syyllinen ja varmasti edesauttanut näitä maita velkaantumaan, sekä siinä sivussa suomeakin vajoamaan velkasyövereihin kaulaansa myöten.

Toisaalta monia murheita ja huolia liiallinen varalisuus aiheuttaa todistetusti, joten siitä vapautuminenhan on suorastaan loistava asia, niin yksilölle, kun kansallekin.
perusteluni myötä ehdottaisin mieluummin mitalia ja jopa Nobel palkintoa Soinille.


Eräs häiriötekijä uudessa onnessamme kuitenkin löytyy, nimittäin Katainen se jaksaa
ahertaa toiwotalkoissa, tuoden joka eurokokouksesta säkkkaupalla puhdasta mammonaa Suomen kansalaisille jaettavaksi ja suuri on se ahdistus, sekä kurjuus mikä siitä juontaa.

Voi kuinka onnellisia olisimmekaan ilman hillon hilloa ja latin latia, sillä hymy ei maksa mitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hassu-1 kirjoitti:

http://timosoini.fi/

Hahmotellaanpa hieman suomen vastuita eurokriisissä, jotka todellisuudessa ovat sinun vastuita, usko tai älä.

Joidenkin mielestä tuntuu käsittämättömältä, miten pari hassua poliitikkoa voi saada jokaisen suomalaisen velkaantumaan hurjia summia hetkessä. Vastaavaan tuskin ylletään edes uhkapelissä, mitä yksikään vastuuntuntoinen poliitikko ei tietenkään kansalaisen rahoilla pelaisi. Ei pelaa nytkään, mutta antaa puolestasi sitoumuksia, joista olet vastuussa loppuikäsi ja jopa perillisesikin hamaan tulevaisuuteen.
Aikalailla sama asia, luulisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu