Netcycler - KOKEMUKSIA?

dontknoww

Moikka,
eli löysin tommosen sivuston ja mietin että oisko jollai jotain kokemuksia kyseisestä sivustosta? Eikai tolla sivulla oo mitään jäsenyysmaksuja vai mitä mahtaa tarkoittaa tuo käyttöehdoissa lukema: Tavaravaihdon ja/tai -kaupan tekeminen ja loppuunsaattaminen saattaa kuitenkin edellyttää Sinulta maksua tai provisiota Netcyclerille. Ja onko ihan totta, kun tuolla on jotkut tuotteet ilmaisia niin tuleeko niihin sitten mitään maksua ( postimaksu tottakai) vai onko se juuri joku maksu joka menee tolle Netcyclerille ja jos niin mitä hintaluokkaa? Ja miten palvelu toimii?

Kiitos jo valmiiksi kaikille ketkä viitsii vastata, apua kaivataan!

2

590

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • guuppaajy

      Maksut tulee postikuoresta joka on vapaaehtoinen. Hyvä palvelu mutta kannattaa pitää järki päässä ja hoksottimet terävinä sillä rikolliset ja huijart ovat löytäneet tiensä myös netcycleriin. Moni yrittää kaikellaista vilppiä ja huijausta. Ja mitä uskomattomimmalla roskalla sinulta yritetään vaihattaa kalleimpia tavaroitasi.. Viimeisin esimerkki Netcycleritä tänään: hesburgerin alennuskupongit.. Mieti että niitä jaetaan meidän kyllälläkin ilmaseksi niin joku toivoo niilläkin jotain saavansa...noloa.

    • Monenlaista löytyy

      Tämä on vanha keskustelu, mutta... Olen tuon pari vuotta käyttänyt netcycleriä, joten jotain kokemusta on. Itseänikin ärsyttää arvottoman tavaran suuri määrä, mikä vaikeuttaa käytettävyyttä. Rehellisesti sanoen itsellänikin voi olla tarjolla toisen silmin romua. Toisaalta joskus joku etsii esim. pilalle kutistuneita villavaatteita askarteluun, jolloin toisen romu on toisen aarre.

      Alkuun olin "sinisilmäinen" ja tein hölmöjä vaihtoja, eli suostuin vaihtamaan tarpeettomaan pikkukrääsään tavaroita. Palvelu söi minulta kaikkineen valtavasti aikaa, kun oli vaihtoja siellä ja täällä. Ainoa hyöty: sain positiivista palautetta eli kasvatin luotettavuuttani. Nyt olen asettanut tiukat rajat. En esim. toimita ilmaisia tavaroitani tapaamispaikkaan jne. Joko netcyclerin vaihtosysteemi on hidastunut tai sitten omat rajani aiheuttavat sen, että vaihtoja syntyy harvoin.

      Mielestäni netcycler on hyvä järjestelmä muiden vaihto- ja myyntifoorumeiden ohella. Kun tajuaa systeemin ja asettaa omat tavarat ja toiveet vastaamaan toisiaan, ei netcycler pääse rakentamaan itseä harmittavia vaihtoja (tosin aina on oikeus hylätä vaihto). Netcycler on tuskin sen epärehellisempi kuin mikään muukaan vaihtopaikka. Vaihtajat saavat palautetta, joten äärimmäisen epärehelliset karisevat yleensä pian pois. Itse en suostu kauppoihin kielteistä palautetta saaneiden kanssa.

      Kannattaa huomioida myös ihmisten huolellisuuserot: toisen mielestä hyvä tavara on toisen mielestä rikkoinainen tai puutteellinen. Eli tavaran kuva ja kuvaus ei anna siitä aina aitoa kuvaa. Totuus voi olla mitä vaan. Jonkun puhtaiksi väittämät matot voivat olla tahraisia ja pölyisiä. Se on vain hänen siisteyskäsitys, ilman että hän tarkoituksella petkuttaisi.

      Maksut on ilmoitettu selkeästi netcyclerin sivustoilla. Itse olen käyttänyt sitä pääasiassa ilmaiseksi. En pidä järkevänä postitella vähäarvoisia tavaroita ympäri maata. Kirjeenä olen postittanut usein ilmaisia pieniä tavaroita (itsellenihän siitä ei synny tappioita, koska vastaanottaja maksaa kirjeen ja netcycler toimittaa postituskuoren minulle).

      Itselläni oli välissä paljon tarjolla ilmaisia tavaroita. Nykyään pidän tavarat pääosin vaihtotavaroina, koska samat ihmiset haalivat ilmaista tavaraa. Eli eivät ota tarpeeseen, vaan koska ilmaiseksi saa ja keräilyvimma vetää puoleensa. Ja monien ilmaisia tavaroita klikanneiden kanssa on käytännössä vaikea sopia tavaroiden luovutusajasta. Todennäköisesti tämä lisää krääsää vaihtotavarana. Itse ainakin mieluummin vaihdan vaikka nojatuolini postimerkkiin kuin annan sen niille samoille ihmisille, jotka ottavat kaiken, minkä ilmaiseksi saa, ja vetkuavat noudon kanssa.

      Kun netcyclerin oppii tuntemaan, niin palvelu on ihan ok. Itselläni on ollut yhtälailla iloja ja suruja myös huutonetin kanssa (sinne liityin myöhemmin). Liian toiveikas ei kannata olla netcyclerin suhteen. Vain harvoin onnistuu saamaan juuri toivomansa kaltaisen vaihdon. Toisaalta esim. isoista tavaroista saattaa päästä helposti eroon, kun ilmoittaa ne netcyclerissä (ainakin jos asuu Hkin keskusta-alueilla). Itse muutettuani 1,5 v sitten alkuun lähes kaikki kalusteeni olivat netcyclerin kautta ilmaiseksi saatuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      141
      2526
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      20
      2226
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      182
      2050
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      247
      1540
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      132
      1315
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1184
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1128
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      927
    9. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      892
    10. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      69
      884
    Aihe