juttua kyseisestä liikkestä. Tässä TV- dogumentissa kerrtottiin eräästä nuoresta Ninasta, joka oli joutunut kyseisen liikkeen pauloihin niin perusteellisesti, että parin vuoden kuluttua, karattuaan kyseisestä liikkeestä, oli joutunut opettelemaan kaiken uudelleen.
Haluankin varoittaa kaikkia ihmisiä ekstaattisista aivopesu-uskonnoista tomivatpa ne minkä nimikkeen alla tahansa. (myös kristilliset lahkot) Näissä uskonnoissa ihminen menettää lyhyessä ajassa todellisuustajunsa ja hänestä tulee kyseisen lahkon tahdoton orja, jota lahko pitää täysin hypnoottisessa vallassaan; ja josta hänen on hyvin vaikeaa, ellei mahdotonta, vapautua. Ja jos irti pääseekin, joutuu lopun elämänsä kärsimään syntyneistä draumoista.
0Äänestä
eki
Niin Kyllä olen samaa mieltä noista oudoista lahkoista, mutta en usko näiden lahkojen täysin toimivan pelkällä aivopesun voimalla.
Niin raamattua noudattavaa kristillistä yhteisöä kutsutaan kylläkin seurakunnaksi.Sieltä pääset pois ihan milloin haluat.(OMA TAHTO NÄHKÄÄS!) Periatteessa saarnaaminen tai puhuminen on kyllä aivopesua tapahtui se sitten seurakunnassa tai yliopistossa.Kysymys onkin, kuka puhuu totta? Kuka ajaa omaa etua?
Jotkut (lahkot/pienryhmät) voivat käyttää vääristeltyä raamttua/oppia heidän lahkonsa pohjana esim. mormoonit. TÄLLAISIÄ EN KUITENKAAN SALLI KUTSUTTAVAN KRISTILLISIKSI.
0Äänestä
Leksa
eki kirjoitti:
Niin Kyllä olen samaa mieltä noista oudoista lahkoista, mutta en usko näiden lahkojen täysin toimivan pelkällä aivopesun voimalla.
Niin raamattua noudattavaa kristillistä yhteisöä kutsutaan kylläkin seurakunnaksi.Sieltä pääset pois ihan milloin haluat.(OMA TAHTO NÄHKÄÄS!) Periatteessa saarnaaminen tai puhuminen on kyllä aivopesua tapahtui se sitten seurakunnassa tai yliopistossa.Kysymys onkin, kuka puhuu totta? Kuka ajaa omaa etua?
Jotkut (lahkot/pienryhmät) voivat käyttää vääristeltyä raamttua/oppia heidän lahkonsa pohjana esim. mormoonit. TÄLLAISIÄ EN KUITENKAAN SALLI KUTSUTTAVAN KRISTILLISIKSI.
Se, mitä uskonnollisissa yhdyskunnissa esilläpidetään ja hyväksytään, edustaa yleensä hyvin kapeaa ja ahdasta sektoria. On tiettyä putken läpi asioiden tarkastelua ja hyväksytään vain se, mikä tähän ahtaaseen sektoriin soveltuu. Niinpä monet täysin luonnollisetkin asiat leimataan eksytykseksi, harhaksi, jopa saatanan teoiksi. Näin ihmiselle muotoutuu vähitellen hyvinkin kieroutunut ja vääristynyt maailmankuva. Merkillepantavaa myös on, että yksilölle muodostuu hyvin lyhyessä ajassa voimakas riippuvuussuhde, varsinkin kun yhteisön ulkopuoliset suhteet on katkennet tai tietoisesti katkaistaan.
Nyt jos yksilö pyrkii eroon omasta yhteisöstään, tämä ei ole läheskään aina niin yksinkertaista. Henkistä jyräämistä ja alistamista esiintyy muissakin uskonsuunnissa kuin vanhoillislestadiolaisissa. Edelleen merkillepantavaa on, että joistain kristillisistä yhteisöistä ei voi edes erota. Jos menet eroa pyytämään, sinut joukon voimalla mahtipontisesti "saatanan haltuun" erotetaan. (Esimerkkejä on riittämiin)
Haluankin varoittaa kaikkia etsiviä sieluja:
Älkää hyvät ihmiset liittykö sokeasti mihinkään uskonnolliseen yhdyskuntaan. Ottakaa perusteellisesti selvää yhteisön tavoitteista ja toiminnasta; kuin myös siitä, miten kyseisestä yhteisöstä voi erota.
0Äänestä
avulias
netistä Uskontojen Uhrien kotisivuilta. Sieltä löytyy hyvää ja asiallista matskua muistakin lahkoista, suosittelen myös muillekin!
0Äänestä
Sri Caitanya
Harehare haree krishnaa hare hare haaree krishnaa..... !!!!!!
Vastaukset 5
Vanhimmat
juttua kyseisestä liikkestä. Tässä TV-
dogumentissa kerrtottiin eräästä nuoresta
Ninasta, joka oli joutunut kyseisen liikkeen
pauloihin niin perusteellisesti, että parin
vuoden kuluttua, karattuaan kyseisestä
liikkeestä, oli joutunut opettelemaan kaiken
uudelleen.
Haluankin varoittaa kaikkia ihmisiä
ekstaattisista aivopesu-uskonnoista tomivatpa ne
minkä nimikkeen alla tahansa. (myös kristilliset
lahkot) Näissä uskonnoissa ihminen menettää
lyhyessä ajassa todellisuustajunsa ja hänestä
tulee kyseisen lahkon tahdoton orja, jota lahko
pitää täysin hypnoottisessa vallassaan; ja josta
hänen on hyvin vaikeaa, ellei mahdotonta,
vapautua. Ja jos irti pääseekin, joutuu lopun
elämänsä kärsimään syntyneistä draumoista.
Niin Kyllä olen samaa mieltä noista oudoista
lahkoista, mutta en usko näiden lahkojen täysin
toimivan pelkällä aivopesun voimalla.
Niin raamattua noudattavaa kristillistä yhteisöä
kutsutaan kylläkin seurakunnaksi.Sieltä pääset
pois ihan milloin haluat.(OMA TAHTO NÄHKÄÄS!)
Periatteessa saarnaaminen tai puhuminen on kyllä
aivopesua tapahtui se sitten seurakunnassa tai
yliopistossa.Kysymys onkin, kuka puhuu totta?
Kuka ajaa omaa etua?
Jotkut (lahkot/pienryhmät) voivat käyttää
vääristeltyä raamttua/oppia heidän lahkonsa
pohjana esim. mormoonit. TÄLLAISIÄ EN KUITENKAAN
SALLI KUTSUTTAVAN KRISTILLISIKSI.
Se, mitä uskonnollisissa yhdyskunnissa
esilläpidetään ja hyväksytään, edustaa yleensä
hyvin kapeaa ja ahdasta sektoria. On tiettyä
putken läpi asioiden tarkastelua ja hyväksytään
vain se, mikä tähän ahtaaseen sektoriin soveltuu.
Niinpä monet täysin luonnollisetkin asiat
leimataan eksytykseksi, harhaksi, jopa saatanan
teoiksi. Näin ihmiselle muotoutuu vähitellen
hyvinkin kieroutunut ja vääristynyt maailmankuva.
Merkillepantavaa myös on, että yksilölle
muodostuu hyvin lyhyessä ajassa voimakas
riippuvuussuhde, varsinkin kun yhteisön
ulkopuoliset suhteet on katkennet tai tietoisesti
katkaistaan.
Nyt jos yksilö pyrkii eroon omasta yhteisöstään,
tämä ei ole läheskään aina niin yksinkertaista.
Henkistä jyräämistä ja alistamista esiintyy
muissakin uskonsuunnissa kuin
vanhoillislestadiolaisissa. Edelleen
merkillepantavaa on, että joistain kristillisistä
yhteisöistä ei voi edes erota. Jos menet eroa
pyytämään, sinut joukon voimalla
mahtipontisesti "saatanan haltuun" erotetaan.
(Esimerkkejä on riittämiin)
Haluankin varoittaa kaikkia etsiviä sieluja:
Älkää hyvät ihmiset liittykö sokeasti mihinkään
uskonnolliseen yhdyskuntaan. Ottakaa
perusteellisesti selvää yhteisön tavoitteista ja
toiminnasta; kuin myös siitä, miten kyseisestä
yhteisöstä voi erota.
netistä Uskontojen Uhrien kotisivuilta. Sieltä
löytyy hyvää ja asiallista matskua muistakin
lahkoista, suosittelen myös muillekin!
Harehare haree krishnaa hare hare haaree
krishnaa..... !!!!!!