Ainakin edes joku uskaltaa sanoa suoraan, mitä ajattelee!
Tällaista kulttuuria tähän naama nurinpäin olevien ihmisten maahan
on kaivattu. Jatka samalla linjalla, Soini presidentiksi!
Tällaista kulttuuria tähän naama nurinpäin olevien ihmisten maahan
on kaivattu. Jatka samalla linjalla, Soini presidentiksi!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Soini puhuu täyttä asiaa, jota muut ei uskalla ja halua tehdä. Soinilla on myös kyky nähdä pidemmälle kuin muilla ja mihin tämä jatkuva velanotto johtaa, varsinkin kun kaikki velkarahat jaetaan ulkomaille. Köyhät maksaa jälleen Kataisen ja Urpilaisen velkaseikkailut. Rikkaat ei luovu rahoistaan ja pian taas eläkeläisiltä leikataan osa velkojen maksuun. Suomi joutuu taas maksajaksi koko EUn alas ajossa ja saneerauksessa.
mielestäni Soinilla on lähes profeetallinen rooli tällä hetkellä.
Hän oikeasti yrittää pitää edes jonkunlaista kuria yllä, tässä
mielipuolisuuden sirkuksessa, jota tässä maassa tällä
hetkellä käydään. Köyhät ja tavalliset ihmiset on unohdettu,
kun herrat juhlivat nousuhuumassa täysin käsittämättömien
uskomuksiensa kanssa. Kyllä Soinille nyt nauretaan, mutta
miten on muutaman vuoden päästä?
Olet täysin oikeassa, koska ei otetut velat mihinkään häviä vaikka kuinka tehdään kriisi-, velka-, vipurahastoja yms ja myidään joukkovelka kirjoja muille dumpattuun/nimelliseen hintaan. Nämä vain viimekädessä pahentavat asiaa ja lisää velkaa korkojen maksujen kautta.
Jonkun sen otetun velan on maksettava ja sitä yritetään kaikin mahdollisen toimin siirtää köyhille ja vähävaraisille. Jostain sekin raha on otettava kriisi-, pondi-, korko-, ja velkarahastoihin eli vain lisää velkaa tekemällä jonka kansa maksaa, jos kykenee.
Kotitalouksilla ja pienituloisilla perheillä on jo muutenkin asunto- korjaus-, auto-, luottokortti ja pikavippi velkoja yht. yli 130 miljardia euroa!
Katainen ja Urpilainen ei vain ymmärrä mitä touhuaa ja kuvittelee Suomalaisten maksukyvyn olevan tallella. Nyt jo eläkeläisiltä rahat kaikki ja eivät esim. pysty maksamaan sähkölaskuja.
Myös Hollanti rikkaana maana on ajautumassa taantumaan, vaikka ei uskoisi rahavarannoistaan tarkkana maana näin tapahtuvan. Ahdinko siis vain leviää maailmalla ja sitä ei voi hillitä, kun raskas vyöry on käynnistynyt
Http://euroetana.blogspot.com/2011/12/hollannissa-on-alkanut-taantuma.html?m=1