Onko tuo virastotalon parkkipaikka ollut jo kauankin maksullinen? Itse aina laittanut vaan kiekon ikkunalle, kun asioinut kyseisessä puljussa. Pihaa koristaa Q-parkin kyltit, mikä onkin aika outoa, kun kyseessä on Helsingin kaupungin lafka, luulisi että haluaisivat sinne edes kunnolliset(=kunnalliset) valvojat, eikä mitään vedetäänPytystä-firmaa.
No onhan noissa yksityisissä se hyvä, ettei tarvitse maksaa, jos lappu ikkunalle tulee, eikä näinollen tarvitse maksaa pysäköinnistäkään.
No onhan noissa yksityisissä se hyvä, ettei tarvitse maksaa, jos lappu ikkunalle tulee, eikä näinollen tarvitse maksaa pysäköinnistäkään.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Virastotalon parkkialueella ei enää saa pysäköidä Helsingin kaupungin virka-ajo-kyltillä(kään), vaan on lunastettava parkkilippu automaatista.
paavo laputtaa fattassa kävijöitä..
Ei kunnallisista pysäköinninvalvojista ole mihinkään, niitä ei koskaa näyt, kun niitä tarttis tuollaisella parkkialueella laputtamaan. Soitat niiden numeroon, ni vastataan, että juu juu, tullaan tullaan, sitten ei näykään enää ketään. Luulisin, että yksityine hankittu, ku jengi käyttää muuten "Ilmaista" pysäköintiä härskisti hyväkseen, näin ainakin meillä täällä länsi Suomessa. Jättävät auton parkkiin ja lähtevät kauppohin ostoksille...lisäksi kaikki lähialueen duunarit yms. viraston omat työntekjät, pian onki sitte parkkipaikat viety niiltä, jotka oikeesti asioisivat siellä sossussa.
Aijaa, itellä ihan toisenlaiset ajatukset, meinaan että itse käytän yksityistä hyväkseni, kun noita ykstyisten firmojen sopimusmaksuja ei tarvitse kenenkään maksaa. Eli pysköin ilmaiseksi heidän paikkoihinsa aina kun voin. Kunnalliset maksan kyllä, kun rahat menevät yhteiseen hyvään kaupungille.
Parkkipaikkarosvo ei halua maksaa 2€ automaattiin.
Parkkipaavo ei halua maksaa veroja,kysykääpä vaikka Mustosen Laurilta,sairauslomaa pukkaa jos veroja pitää maksaa,ihan lehdessä haki sääliä,v,i,t,t,u että sylettää kyseinen petos bisnes,,,,,,
Kyllä verot pitää kaikkien maksaa. Varsinkin jos haetaan oikeutusta sovituille säännöille!
Onko linkkiä tuohon lehtijuttuun vai onko se palstalla ns. pannassa?
Täytyykin laittaa alulle Helsingissä ryhtiteot. Vuokrataloista yksityiset yhtiöt pois, samoiten virastojen parkkipaikoilta.
Tästä se alkaa ja Paawot tulette häviämään aina.
Paavohan kyttää kaupinginteatterin parkkipaikallakin. Auto on sopivasti piilossa ja paavo istuu autossa. Kun jättää auton parkkiin, paavo käy tarkistamassa ja laputtamassa. Taitaa olla tuottoisa paikka, kun ei kannata muualle ajella.
Pysäköi oikein, niin et ruoki paavoja.
Maksaakos joku noita paavojen laittomia maksuja? En ainakaan minä.
Eikö näistä esimerkeistä tyhminkin huomaa, että nyky-yhteiskunta ei enää toimi ilman yksityistä valvontaa? Helsingin kaupungilla on aivan varmasti hyvä syy, miksi se on tehnyt valvonnasta sopimuksen yksityisen yrityksen kanssa eikä kaupungin pysäköinninvalvonnan. Jatkossa sama suuntaus tulee varmasti lisääntymään sekäHelsingissä että muissakin kaupungeissa, ja hyvä niin. Se on tehokkain tapa saattaa pysäköintirikkurit kuriin.
Suuntaus on pikemminkin toiseen suuntaan. On huomattu mitä epäkohtia tulee ja on muitakin vaihtoehtoja. Esimerkiksi Helsingin pelastuslaitos nykyään mieluiten huomauttaa kuin tilaa paikalle sakottamaan poliisit tai parkkipirkot.
Se on huomattu tehokkaimmaksi tavaksi Pelastuslaitoksella.
Kuitenkin kyseessä kriittisemmät pelastustiet.
Itse asiassa kaupungissa on todella paljon tilaa pysäköinnille. Maksut ovat vain valintoja esimerkiksi joukkoliikenteen puolesta.
Tyhmäkin huomaa todellisuuden ja sakot ei ole ensimmäinen ratkaisu edes poliiseilla jos tahdotaan jonkun asian menevän perille.
Toki yksityiset paavot tahtoo ajaa toista linjaa, jonka tyhmempikin tajuaa ja tyhmät Paawot painivat omassa suossaan.
Paavo kyttää, väijyy ja rahastaa, jos joku hölmö maksaa. Eihän paavo toimi asiassa positiivisella tavalla. Jopa kaupungin lappuliisa voi jättää laputtamatta (on kokemusta), mutta Paavo ei ikinä.
Yritys on yritys ainoastaan silloin kun se voittaa tuottoa.
Yksityinen pysäköinnin valvonta on paradoksi. Se EI KOSKAAN TOIMI YHTEISKUNNAN VAAN OMAN ETUNSA HYVÄKSI.