OLENKOHAN LIIAN ISO SHETTIKSELLE???

shettisten rakastaja

Moi kaikki,olen 149cm pitkä ja painan noin 35kg.Saan ehkä oman shettiksen mutta kannattaako ottaa jos en pysty ratsastamaan sillä???olen ratsastanu shettiksillä mutta pystynkö vielä,mulla on puoliveri-suomenhevostamma ja sen säkä on 155cm mutta se meinaa reistailla ratsastaessa ja näykkii paljo.Jos joku tietää et voinko ratsastaa shettiksellä nyt sekä tulevaisuudessa nii ois kiva jos neuvoin mua :)

9

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tallifani

      Voithan sä ratsastaa shettiksellä vielä vähän aikaa ainakin. Tietenkin se riippuu siitä minä kokonen shettis on. Sä et voi ratsastaa ainakaan alle 100cm shettiksellä ellet halua, että sun jalat raahautuu maassa. Alle 50 kiloset voi ratsastaa shettiksillä. Ainakin sä voit hoitaa sitä shettistä sitten, ajaa sillä kärryjä ja harrastaa agilitya. Suosittelen isompaa jos haluut ratsastaa vielä kauan, mutta luonteen vuoks shettis olis ihan hyvä tokaks poniks.

      • shettisten rakastaja

        Ok,kiva ku kerroit :)


    • shettisten rakastaja

      :)

    • :)

      Juu, jos shettisken välttämättä haluat niin voit kyllä vuoden tai pari sillä köpöttää, mutta sitten saattaa tulla paino ja pituus vastaan;( mutta onneksi shettiksillä voi sen sijaan ajaa. Mutta suosittelen isompaa ponia. :)

    • shetu1

      Pystyyks mun kaveri mennä shettiksellä jos hän painaa noin 52 ja pituudeltaan n. 154?

      • Shettislove♥

        Olen ainakin ollut tallilla jossa oli shettiksillä painorajana 60? Ja yhellä toisella tallilla joku 157ratsasti pikkusella shettiksellä mutta en oikeen tiiedä susta? ://


    • piip2

      et oo, jos shettis on iso, eikä esim mini shettis.

    • Riippuu vähän paljonko kasvat vielä? (:

    • Shetgirl

      Ei shetillä tartte ratsastaa! Se jäisi sinulle kuitenkin ihan pian pieneksi, vaikka olisit sopiva nyt! Joten shetin kanssa voi puuhailla kaikkea muutakin hauskaa.
      Esim.
      -Irtohypyttää
      -talutella vaikka maastossa
      -Ajaa kärryillä
      -käydä poniraveissa
      -rapsutella, silitellä ja harjailla
      -Poniagilityä
      -voisit opettaa sille temppuja! Shetit ovat mukavia otuksia, ja niiden kanssa voi puuhailla vaikka ja mitä! ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      484
      3766
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2816
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      279
      2158
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      449
      2013
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1354
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      1271
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1138
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      80
      1048
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      1019
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1018
    Aihe