Juoni alkaa paljastumaani: Elop vain saanut osakkeen arvon laskemaan - kuten suunniteltu - ja sitten oho hups Nokia onkin Microsoftin omaisuutta ALE hintaan...
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=201112108345
Mite suomipoikaa taas kusetettiin ja samalla viilattiin linssiin ja eiköhän se narutuskin vielä jossain vaiheessa....
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=201112108345
Mite suomipoikaa taas kusetettiin ja samalla viilattiin linssiin ja eiköhän se narutuskin vielä jossain vaiheessa....
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kato kato joku seuraa uutisia.
Nordea on nyt swedufirma, ericssonilta yksi kilpailija pois?
Kuka olsi uskonut:
http://www.taloussanomat.fi/informaatioteknologia/2012/01/05/rankka-vaite-elop-kauppaa-nokian-alypuhelimet-microsoftille/201220376/12
Ei toi ole mikään rankka väite vaan ihan selvää pässinlihaa.
Microsoft haluaa Nokian, vähintään (vajaa)älypuhelimet itselleen tavalla tai toisella.
Koska Nokia nyt sattuu olemaan varsin iso firma, pitää tuokin yritysvaltaus hoitaa nätisti ajan kanssa eikä kertalaakista kuten tavallisesti.
Nokia kaatuu, siitä ei ole epäilystäkään. Muutama herra siinä ehkä rikastuu sen verran ettei tarttee miettiä mistä paalua saa tulevaisuudessa, tosin varmaan on jokin suojatyöpaikka jonkinlaisena microsoftin pikkupomona turvattu.
Suomalaiset ei vaan suostu tätä uskomaan vaan pidetään kiinni Nokia uskonnosta kynsin hampain kunnes se itku sitten tulee kun Nokia menee.
Jos Microsoft ostaa Nokian älypuhelin busineksen niin Nokialla ei enää ole mitään, ei mitään!!! Nokia tuskin noilla halvoilla perusvekottimilla pärjää kovin pitkään, kännykkät ovat menossa tuohon älypuhelin suuntaan joka tapauksessa.
Kuinkahan paljon Nokian johto osallistuu tuotteiden suunnitteluun? Ei varmaan juuri yhtään. Korkeintaan sanovat kyllä tai ei kun insinöörit jotain protoa tai speksejä käyvät esittelemässä. Kuinkahan monta hyvää ideaa ja innovaatiota on Nokiallakin kuopattu lyhytnäköisen johtamistavan vuoksi.
Nokian puhelimien kehitys on ollut jo pitkään sitä samaa, parempi kamera ja parempi kamera. Ensimmäinen N7 arvostelu jonka luin kertoi parilla tuhannella sanalla laitteen kamerasta, ei muuta. Piti ihan tarkistaa luenko älypuhelinarvostelua vai digipokkari arvostelua.
Nokia meni Amerikkan markkinoille kerran - viekkaudella ja valheella - nyt jenkkifirma syö sen aamupalaksi...
Sen minkä taakseen jättää sen edestään löytää.
Pöytä on katettu. Herrat - olkaa hyvät:
http://www.taloussanomat.fi/informaatioteknologia/2012/04/12/12-miljardin-euron-kysymys-mita-jos-nokia-pilkotaan/201227232/12
Kyllähän tästä puhuttiin heti kun Elop tuli Suomeen, että kaveri on Relanderin kaltainen talouden iskumies, zionistien lähettämä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9324316
Talouden iskumies
Kaj-Erik Relander sai näköjään seuraajan, Relander hoiti Soneran ja Elop hoitaa Nokian.
Nokian tarina alkaa olla lopussa, koska sillähän on 5,3 miljardin euron velatkin.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=201204151467
Onko velkaa noin? Vastahan sillä oli monta miljardia käteistä. Mitä Tapahtui??
Microsoft jättää aina kumppaninsa huonoon jamaan.
the plot sickens