Fedex on PERSEESTÄ

aongsdnovzc kn

Fedexin piti sovitusti toimittaa monipakettilähetys 13.12. Odotin koko päivän ja iltapäivästä tulikin vain yksi paketti. Soitin Fedexile ja he kertoivat toisen paketin olevan Tukholmassa(!). No sovimme uuden toimitusajan tälle puuttuvalle paketille, joko 14.12 tai 15.12 aamulla ennen kymmentä. Ylläriylläri, odottelin turhaan molempina aamuina ja kun tänään asiasta Fedexille soitin he kertoivat että toimitusaikaa ei voi sopia vaan se on klo 11-16 välillä (WTF). Ehdottivat että päivystän vielä huomisen päivän kotona niin he ehkä toimittavat paketin. Sanoin ettei käy, minulla yrittäjänä ei ole aikaa päivystää. Toinen Fedexin tarjoama vaihtoehto omien kämmiensä korjaamiseksi oli että haen tavarat itse heidän toimipaikastaan. En kyllä periaattesta hae koska tästä kuljetuksesta on maksettu ja he itse ovat jo KOLME kertaa kämmänneet. Lievästi sanottuna paloi hihat ja nyt he nokkelina sitten ilmoittivat lähettäjälle että olen kieltäytynyt ottamasta pakettia vastaan! TÖRKEÄÄ! En todellakaan jätä asiaa tähän mutta varoituksen sanana kaikille muille; FEDEX KANNATTAA KIERTÄÄ KAUKAA!!!!!!!!!!

10

4437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmevalitusta

      Kerran olet tilannut Fedexillä ja yksi ongelma? Huono tuuri?

      Yli 100 kertaa tullut tavaraa Kiinasta ja 99% sovittuna aikana, eli huomattavasti paremmin mitä tämä meidän oma posti täällä toimii. Sillä kestää viikon tuoda paketti Helsingistä Ouluun, Fedex tuo Kiinasta nopeammin Ouluun samassa ajassa.

    • Se "ihmevalittaja"

      Ei todellakaan ollut eka ongelma Fedexin kanssa, nyt vaan sitten paloi hermot ihan lopullisesti. Ja eniten pännii etteivät ota mitään vastuuta mokailustaan. Itselle tulee tavaraa maailmalta useita lähetyksiä kuukaudessa ja Fedex toimii Suomessa ehdottomasti huonoiten (oman kokemukseni mukaan). Suosin DHL tai UPS firmoja jotka ovat huomattavasti luotettavampia kuin Fedex.

    • ihmevalitusta

      Ehkä kannattaisi sitten käyttää sitä ainoastaan DHL:ää ja UPS:ia niin ei tarvitse valittaa täällä

      • Öhöm+

        No et ole ainoa jolla on Fedexin kanssa ongelmia. Harvoin mikään sovittu pitää ja toimittavat ihan milloin sattuu.


    • paketti-paavo

      Tietääkö kukaan missä tuo FedExin toimipiste sijaitsee, josta voisi itse käydä pakettinsa hakemassa?

      Seurannan mukaan paketti tullut Suomeen 10.5. mutta sitä ei ole vieläkään (21.5.) toimitettu perille, vaikka määränpää sijaitsee pääkaupunkiseudulla.
      Tullaukset ja kaikki kuulemma ok, olen soitellut useampaan kertaan toimitusaikaa mutta eivät sitä pysty antamaan kun alihankkija hoitaa jakelun eikä ole muka tietoa heidän ajoistaan.

    • jepjee

      Pakettini on tullut FedExillä Suomeen jo viikko sitten. Mutta ilmoittavat, että vastaanottajaa ei tavoiteta. Kotona on ollut päivstys koko ajan. Puhelimella tai sähköpostilla ei ole otettu yhteyttä minuun. Tämä kuriiripalvelu kannattaisi kiertää kaukaa ja firman kannattaisi vaihtaa henkilökuntansa Suomessa.

    • ex kuriiri

      Muutama mahdollinen syy viivästymisiin:

      Paketti saattaa joskus siksi lojua varastossa, että se on lähetetty halvempana economy-lähetyksenä ja sen toimitusaika on joskus myöhemmin. Lähettäjä on siis valinnut palvelun, ei kuriirifirma.

      Vaikka olisitkin tilatessasi ilmoittanut lähettäjälle yhteystietosi aivan oikein, ei se tarkoita sitä, että lähettäjä olisi osannut "kopioida" ne oikein lähetykseesi. Puutteelliset yhteystiedot paketissa eivät ole kuriirifirman vika vaan lähettäjän.

      Monissa taloissa on nykyään ovikoodi esteenä ovelle pääsemiseen. Kuriireilla ei yleensä ole tiedossaan talojen ovikoodeja.

    • ex kuriiri

      Kannattaa aina lukea toimitusehdot ennen tilaamista. Mihin ja milloin kuriirifirma tavaraa toimittaa.

    • fuufuu

      ANTAKAAS KUN KERRON MISTÄ KANA PISSII. Sovimme fedexin kanssa 4 kertaa paketille toimituksen ja JOKAISELLA kerralla väärä päivä ja paikka. Sen toiminta ei siis näköjään ole muuttunut vuodesta 2011 minnekkään! Säästytte stressiltä ja muulta paskalta jos pysytte fedexistä kaukana ja teette siitä nimensä mukaisesti fedEXÄN. Sitäpaitsi miehen ääni joka puhuu fedexin asiakaspalvelusa on aivan helvetin rasittava. Kiitos ja kuitti, tunteisiin meni.

    • Anonyymi

      Eipä näköjään vuosien aikana ole palvelu parantunut. Yritän tässä epätoivoisesti lähettää pakettia Usaan. SE piti hakea kaksi päivää sitten. Täällä se nököttää noutamatta enkä saa ketään Fexediltä kiinni. Ei puhelimella, ei sähköpostilla. Eikä chatissakaan satu olemaan ketään paikalla. Miksiköhän chat on jos siihen ei kukaan vastaa?
      Aloin nyt sitten tavoitella mahdollisia alihankkijoita, jos joku edes tietäisi miten tämän lähetyksen saisi etenemään. ASiakas on sitä mieltä että Fedex on ainoa mahdollisuus. Ehkä toimii Usassa, mutta ei todellakaan Suomessa. Kannatan aikaisempia kommentteja "PYSYKÄÄ KAUKANA FEDEX:stä" jos suinkin mahdollista!
      Todella huonoa palvelua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      63
      7239
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      122
      3959
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3866
    4. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      54
      2944
    5. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      110
      2516
    6. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      59
      2325
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2162
    8. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      249
      2053
    9. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      7
      1894
    10. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      36
      1740
    Aihe