Saako J.todistaja tarjota sukulaiselleen jouluna vähän juhlavamman aterian,mutta johon ei kuulu kinkut. ym. jouluun kuuluvat ruuat?Ruoka on siis juhlavampi,mutta ei perinteisiä jouluruokia.Siis ettei sukulaisen tarvitse istua yksin kotonaan,vaan voisi vierailla aterian merkeissä.
Jouluateriako?
10
85
Vastaukset
- tarpeekseen saanut
Joulusta on nyt niin monta aloitusta, että huomispäivänä alkaa siivo.
- Nammmmmmmmm
Verilettuja ja mustaamakkaraa kuuluu joulupöytään.
Verta vaan valuu suunpielistä kun tunkee herkkuja naamaansa.- Sonja Blue
Ei pidä katsella vampyyrileffoja liikaa, ne ovat satua.
- James Green
Sonja Blue kirjoitti:
Ei pidä katsella vampyyrileffoja liikaa, ne ovat satua.
Ei pidä lukea liikaa Raamattua. Se on satukirja.
- trydghfh
kunnon ahdasmielinen fundamentalisti todistaja ei edes juo jouluna, eikä syö.
- kaikkea kanssa
juuh, ja exät istuu vieressä vahtimassa josko ne vahíngossa syökin jotain mitä voidaan nimittää jouluruuaksi
tosin rosolliakin saa pitkin vuotta ja sitä voi tehdä itsekin koska vaan, perunoitakin syödään ympäri vuotta
toiset ostavat kalkkunaa vuoden aikana (kokonaisena( useita kertoja vuodessa, mutta jouluna tätä ei saisi syödä, kun sitten "viettää joulua"
- Vaikea asia
Tämä on vaikea asia.Voisiko saada listan ruuista,mitä saa ja mitä ei saa syödä jouluna,että ei tule viettäneeksi joulua?Onko karjalanpaisti muuten kiellettyjen listalla jouluna?
- Koskenniska
Kyllä ei kinkkua jopa kinkkuleikkelettä pitää välttää. Pienimuotoista jouluruokaa saa tarjoilla, mutta salaa ja verhot kiinni.
Ennen vanhaan oli jolukonventteja, nykyään ne ovat kiellettyjä.
Viinaa saa kiskoa entiseen malliin - joopa joo
Olette te lapsellisia, ei voi muuta sanoa. Palstalta ei montaa asiallista aloitusta ja kommenttia löydy.
"Viinaa saa kiskoa entiseen malliin. " Kenelle lie olet kommentin tarkoittanut.
Ei ruoka sinällään tee ihmisestä jonkun tilaisuuden viettäjää.
Kyllä määrättyjä ruokia syödään "pitkin vuotta" .Ruoat vain muuttavat nimeään jonkun juhlan lähetessä. Pääsiäistarvikkeita näkyy jo olevan kaupassa myynnissä. "Pupujusseja" yms. Ajatellaanpa esim. kananmunia, ne eivät ko.
ajankohtaan mitenkään muuten liity, kuin että niitä voi olla ruokailun yhteydessä
niinkuin muutakin ruokaa.
Ruokailuun liittyvä raamatunpaikka:Apostolien teot:14:17:" vaikkakaan hän ei
ole ollut antamatta itsestään todistusta tehdessään hyvää, antaessaan teille
sateita taivaasta ja hedelmällisiä aikoja ja täyttäessään sydämenne ruoalla ja
hyvällä mielellä. "
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1187026Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1154802L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa624064TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133394Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6932134Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2431510- 661388
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581368Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j531316Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12992