Moni sanoo, että sosiaaliset suhteet vähenevät rutkasti huononevan taloustilanteen mukana. Ennen kavereiden kanssa oltiin ja mentiin joka paikkaan, mutta jossain vaiheessa taloudellinen tilanne olikin niin tiukka, ettei ollutkaan enää varaa kulkea kavereiden mukana, niin väistämättäkin jäi yksin kavereiden mennessä menojaan.
Mielestäni tässä kohtaan kyse on vain siitä, että yhteiset asiat ja puheenaiheet katoavat. ihmisille on välttämätön yhdistävä tekijä, jotta ystävyys muodostuu. Yhdistävänä tekijänä ovat voineet olla vaikkapa harrastukset, ravintoloissa käynti, työ, shoppailu tai mikä tahansa muu yhteinen asia. Kun jää työttömäksi ja ei olekaan enää varaa yhteisiin menoihin, niin pakostakin elämäntilanteet muuttuu ja ei löydetäkään yhteisiä puheenaiheita. Toinen hehkuttaa innoissaan uuden zumbaohjaajansa opetustekniikkaa, kun taas toisella päällimmäisenä on mielessä sossun luukulla käyminen, eikä hän ole välttämättä zumbassaa päässyt käymään.
Tämä on sama ikuinen mantra kuin lapsettomien ja "lapsellisten" ikuinen kina. Toinen hehkuttaa innoissaan vauvansa iki-ihanaa kakkapökäletttä, kun taas toinen kokee sen ärsyttäväksi ja ihmettelee, miksi baareissa ravaaminen lapsen tulon jälkeen on noin rajusti vähentynyt?
Erilaiset elämäntilanteen, ei yhdistäviä tekijöit, ei yhteisiä puheenaiheita. Miten ihmeessä sitä edes voisi kuvitella, että yhtä tiiviisti hengaillaan yhdessä? Joten ei kannata katkeroitua, vaan voipi ymmärtää myös muita ihmisiä.
Ikuinen "ihmissuhde"-mantra
0
140
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt322959Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.431511Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19961Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32929Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22908- 55908
Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37830Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36793Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173783- 48689