Moni sanoo, että sosiaaliset suhteet vähenevät rutkasti huononevan taloustilanteen mukana. Ennen kavereiden kanssa oltiin ja mentiin joka paikkaan, mutta jossain vaiheessa taloudellinen tilanne olikin niin tiukka, ettei ollutkaan enää varaa kulkea kavereiden mukana, niin väistämättäkin jäi yksin kavereiden mennessä menojaan.
Mielestäni tässä kohtaan kyse on vain siitä, että yhteiset asiat ja puheenaiheet katoavat. ihmisille on välttämätön yhdistävä tekijä, jotta ystävyys muodostuu. Yhdistävänä tekijänä ovat voineet olla vaikkapa harrastukset, ravintoloissa käynti, työ, shoppailu tai mikä tahansa muu yhteinen asia. Kun jää työttömäksi ja ei olekaan enää varaa yhteisiin menoihin, niin pakostakin elämäntilanteet muuttuu ja ei löydetäkään yhteisiä puheenaiheita. Toinen hehkuttaa innoissaan uuden zumbaohjaajansa opetustekniikkaa, kun taas toisella päällimmäisenä on mielessä sossun luukulla käyminen, eikä hän ole välttämättä zumbassaa päässyt käymään.
Tämä on sama ikuinen mantra kuin lapsettomien ja "lapsellisten" ikuinen kina. Toinen hehkuttaa innoissaan vauvansa iki-ihanaa kakkapökäletttä, kun taas toinen kokee sen ärsyttäväksi ja ihmettelee, miksi baareissa ravaaminen lapsen tulon jälkeen on noin rajusti vähentynyt?
Erilaiset elämäntilanteen, ei yhdistäviä tekijöit, ei yhteisiä puheenaiheita. Miten ihmeessä sitä edes voisi kuvitella, että yhtä tiiviisti hengaillaan yhdessä? Joten ei kannata katkeroitua, vaan voipi ymmärtää myös muita ihmisiä.
Ikuinen "ihmissuhde"-mantra
0
116
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585524KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953527Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222345Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182338Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91068- 1021028
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621007Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu18982Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79945- 80927