Suomen kieltä ennen muita kieliopintoja!

000.000

"Suomen kielen selkeä kirjoitusjärjestelmä auttaa hahmottamaan muidenkin kielten oikein-kirjoitusta. Siksi olisi järkevä opettaa lapset lukemaan ja kirjoittamaan suomea ennen kuin he opettelevat koulussa muiden kielten lukemista ja kirjoittamista. Suomen pohjalta on hyvä oppia sekä lukemaan että kirjoittamaan muita kieliä."

Minusta rkp-johtoiset suomalaispoliitikot ovatkin tainneet ymmärtää koko kielten opiskelun väärin.

14

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikein!

      Joten totuus onkin se, että suomen kieli on portti muihin kieliin!

      • hurrendaalinen

        Totuus on se että suomen kieli ei ole portti mihinkään kieleen....


    • Juntti af Norden

      Olen aina ollut samaa mieltä. Ensin hyvä suomi. Se on tärkeintä.

    • Tapio Rautalapio

      Aloituksessa lainattu teksti taisi olla tarkoitettu ulkomaille muuttaville suomenkielisille perheille, vai mitä?

      • Juntti af Norden

        Ei ole väliä. Sama pätee Suomessa.


      • Tapio Rautalapio
        Juntti af Norden kirjoitti:

        Ei ole väliä. Sama pätee Suomessa.

        Päteekö se mielestäsi Suomessa kaikkiin vai suomenkielisiin perheisiin?


      • Juntti af Norden
        Tapio Rautalapio kirjoitti:

        Päteekö se mielestäsi Suomessa kaikkiin vai suomenkielisiin perheisiin?

        Suomenkielisiin. Hyvin opitulla suomella on helppo oppia muita kieliä.


      • Tapio Rautalapio
        Juntti af Norden kirjoitti:

        Suomenkielisiin. Hyvin opitulla suomella on helppo oppia muita kieliä.

        Palaan sen verran takaisinpäin asiassa, että kyllä sillä taitaa olla väliä onko Suomessa suomenkielisessä ympäristössä vai jossain muualla vieraskielisessä ympäristössä. Vieraskielisessä ympäristössä lapsen suomen oppiminen ja kehitys voi olla hitaampaa ja jää helpommin vajavaiseksi. En muista kuulleeni tapauksista, joissa Suomessa suomenkielisellä alueella asuvan suomenkielisen perheen lapsi ei olisi oppinut kunnollista suomea.


    • pois_pakkosuomi

      Otetaan tääs muutama esimerkki....

      cat, katt, kissa
      hand, hand, käsi
      foot, fot, jalka
      land, land, maa
      green, grön, vihreä
      warm, varm, lämmin
      fine, fin, hieno
      house, hus, talo
      man, man, mies
      mouse, mus, hiiri
      white, vit , valkoinen
      machine, maskin, kone
      fish, fisk, kala
      boat, båt, vene
      sitting, sitta, istua
      blue, blå, sininen
      shirt, skjorta, paita

      Tässä oli vaan muutama sana mutta lista on pitkä...eli se siitä portista

      • Juntti af Norden

        Englanti on portti ruotsin kieleen.


      • huusianna

        Mikään kieli ei koostu vain substanttiiveistä.

        Ruotsin kieli on este saksan oppimiselle. Ruotsin opiskelu ennen saksan opiskelua pitää kieltää lailla.

        Suomalaisen kannattaa opiskella ensin saksa joka paljon vaikeampana kielenä vaatii paljon enmmän työtä. Vasta sitten kannattaa opiskella ruotsia koska sen voi oppia lyhyemmässä ajassa. Jos tekee päinvastoin jää saksan osaaminen huonolle tasolle eikä saksaa ehdi omaksua kunnolla. Jos opiskelee ensin ruotsia, pitää saksan opiskelua jatkaa vielä yliopistossa ja työelämässä.

        Muutenkin kannattaa opiskella saksa ensin koska se toimii hyvänä porttina ruotsin kielelle. Jos jää aikaa ja kokee tarpeelliseksi voi opiskella ruotsia sen päälle. Ruotsia voi sitten opiskella yliopistossa ja työelämässä jos kokee sen tarpeelliseksi.

        Suomenkielisille pätemätön porttiteoria on heikko peruste pakkoruotsille. Porttiteoria koskee vain äidinkieletään ruotsinkielisiä. Heidän ei tarvitse ensin opiskella ruotsia oppiakseen helpommin saksaa.

        Entinen pääministeri Kiviniemi meni vuodeksi vaihto-oppilaaksi Saksaan oppiakseen saksaa ja siksi joutui käymään lukiota vuoden kauemmin. Entä jos hän olisi ruotsin sijaan voinut opiskella saksaa? Vaihto-oppilasvuodet ovat kalliita ja ne paljastavat pakkoruotsin mielettömyyden. Vaihto-oppilasvuodet ovat turhia kun pakkoruotsi poistuu.

        Ei ole kielitaitoa osata suomenruotsia, suomenruotsilla ei pärjää edes Tukholmassa, koska suomenruotsi ei ole edes portti ruotsin kieleen.

        Ruotsalaiset ovat jo satoja vuosia pyrkineet määritelemään suomalaisen sivistyksen. Ruotsi on yhtä vieras kieli suomalaiselle kuin saksa, eikä mikään kotimainen.

        Nyt vihdoin olisi suomalaisten aika itse määritellä oma sivistyksensä. Se tarkoittaa vähintään pakkoruotsin poistoa ja maailmankielien opiskelun lisäämistä pakkoruotsin kustannuksella.

        Vähemmistön ei tule enää jatkossa antaa määritellä suomalaisten sivistyskäsitettä. Heidän tulee vain pitää huoli omasta sivistyksestään ja niin halutessaan oppia maan pääkieli ollakseen itse sivistynyt vähemmistö.


      • Juntipa itsekin
        Juntti af Norden kirjoitti:

        Englanti on portti ruotsin kieleen.

        Oikein ja ruotsinkieli on portti kadotukseen..;-)


    • "Minusta rkp-johtoiset suomalaispoliitikot ovatkin tainneet ymmärtää koko kielten opiskelun väärin."

      Mitä tarkoittaa "rkp-johtoinen poliitikko"? Miten sellaiseksi pääsee?

      • kansa valitsee

        RKP on valmiina jokaisessa hallituksessa, siis eräänlainen suomalainen putin-ilmiö.. Kansa valitsee eduskuntavaaleissa neljän vuoden välein hallituskumppanit RKP:lle. RKP johtaa Suomen kielipolitiikkaa, sillä ei ole muuta virkaa tai tarkoitusta. 30 vai peräti 40 vuotta RKP on johtanut Suomen kielipolitiikkaa päin helvettiä..ja edelleen mennään päin seinää, nyt Ahtisaaren nimen alla, mutta RKP:n johdolla.

        "Opetus- ja kulttuuriministeriön tiedote kielistrategiasuunnitelmista herättää kuitenkin huolestumista ammattikielen ja -viestinnän piirissä. Kuulostaa siltä, että kielistrategia muodostuu ruotsin kielen ja vähemmistökielten ohjelmaksi. Marginaaliin näyttävät jäävän maailman ja Euroopan suuret kielet pois laskuista: saksa, venäjä, ranska, espanja, japani, kiina. EK:n viimeisimmän kielitarveselvityksen mukaan yritykset raportoivat lisääntyvää tarvetta monissa kielissä: venäjä, portugali, kiina, espanja, englanti, ranska, viro, saksa, italia ja ruotsi."

        Otsikot kertovat:

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011022013223921_uu.shtml
        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010031211289403_uu.shtml
        http://www.ksml.fi/mielipide/mielipidekirjoitukset/tyoelama-huomioon-kielipolitiikassa/844309


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      84
      6004
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      316
      5067
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2648
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      46
      2588
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1822
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1659
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1511
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      108
      1461
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      118
      1386
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1383
    Aihe