Poni ei syö heinää?!

shettis--

Ensin poni oli todella lihava ja sairasti kaviokuumeen, sitten kaviokuumeen jälkeen kaikki oli vähän aikaa hyvin. Sitten yhtäkkiä se lopetti heinän syömisen. Tai se yrittää syödä niitä, mutta maahan jää vain sellaisia kuolaisia heinäpalloja joita se on yrittänyt syödä. Porkkanat, leivät ja muut herkut menevät alas helposti. Nyt poni on todella laiha. Hampaat on raspattu, siellä oli jonkunlaisia piikkejä hampaissa, mutta raspauksestakin on jo jokunen viikko. Mikä avuksi??

4

3055

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shettis--

      Nyt syö yhä huonommin. Syö rehua nyt aamun illoin vähän.

      Kohta soitetaan uudestaan eläinlääkärille. Mitä vielä voi tehdä?

    • Shettis & Suokit

      No voi ei :( Teidän pitäisi antaa kauraa hieman useammin, ja piilottaa heinään porkkanaa, leipää, omenaa yms. Antaa enemmän ruokaa, kerran jos ei heinä mene. Epäilen suuresti ähkyä!

      • tallikeiju

        on todella vakavaa jos hevonen ei syö heiniä!! koituu pian kuolemaksi enkä vitsaile!!! Hevosen perusravintoa on heinä eikä sitä voi millään korvata!! nyt jotain on todella pahasti mennyt vikaan! pitäkää tukasti yhteyttä hevoslääkäriin! Syökö hevonen kuivaa heinää vai säilöä? Jos syö kuivaa, juottakaa paljon vettä ennen ruokintaa ja vasta viimeisenä rehut. Muistakaa myös suolakivi karsinassa ja tarhassa, vettä koko ajan saatavilla. jos ruokavaliota on muutettu liian rajusti, voi olla syynä. jos kaikki on kunnossa, hevosella on jokin vakava sairaus.


    • ammattilainen

      hevonen voi lakata myös syömästä jos sillä on kipuja esim mahahaava tulisi ensimmäisenä mieleen, onko madotukset kunnossa ? ell tietää parhaiten kun pääsee paikan päälle katsomaan :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1957
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1706
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1421
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      75
      1098
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      26
      1004
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe