The Ring:in loppuratkaisu???

Joku ihana ihminen kertoo mulle The Ringin loppuratkasun :)
Kiitos jo etukäteen!!!
31038
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Riippuu mistä asti...Mutta siis aika lopusta jos kertoo niin selviää että outo rinkulakuvio (ring) on viimeinen tytön näkymä siitä kun pudotettiin kaivoon kuolemaan ja kansi laitettiin kiinni. Viimeiset valot ovat reunoilta näkyvä ulkoilma.

Nainen joka on sarjan pää"sankari" ehtii juuri kaivolle ennen kuin itse tai lapsensa kuolee eli 7pv menee umpeen. Olettaa että nyt on kaikki hyvin kun löytää tytön ruumiin ja otaksuu kaiken olleen siitä johtuvaa että tyttö halusi sielunsa vapaaksi tms. ja ruumiinsa löytyvän. Pikkupoika kuitenkin toteaa äidin kertoessa tapahtuneesta, "miksi vapautit hänet, hänhän on paha?".

Tämän jälkeen näyttää jo että kaikki on kunnossa mutta videonauhaa naisen kanssa tutkinut mies katsoo nauhaa uudelleen ja tällä kertaa tyttö nouseekin kaivosta ja tulee telkkarista aitoon elämään. (On muuten yksi hienoiten näkemiäni kuvattuja ja tunnelmantavoittavia kauhuefektejä kohtaus jossa tyttö nousee märkänä kaivosta ja tulee lattiaa pitkin miehen luokse).

Mies kuolee ja nainen löytää hänet aivan lopussa. Nainen ymmärtää että homma ei olekaan ohitse ja alkaa pikkupoikansa kanssa kopioida nauhaa ymmärtäen että pointti onkin siinä että tyttö ei tapa häntä ja poikaa jos he tekevät hänestä eräällätavalla elävän laittamalla nauhoja kiertoon niin että aina joku niitä katselee.

Lopussa pojan viimeinen kommentti: Äiti, mutta miten käy niille jotka katsovat nauhan...

Tässäpä nyt pääpiirteittäin, on jo aikaa kun katselin eli vähän sai muistella ja varmaan vähän hapuilevaa selitystä. Tosin edelleen ihmettelen MIKSI haluat tietää lopun etkä katso itse. Yksi parhaita kauhuleffoja vuosiin?

Äänestä
  • Oi kiitus :)
    Katsos kun katottiin kamun kanssa puolet leffasta, jonka jälkeen kamuni halus lopettaa..ja kattoo aamul loput, mut yöllä se näki niin kauheit painajaisii, itki jä tärisi, et ei se halunnu enää kattoo loppuun...aion kyl joskus kattoo sen viä loppuun :)
    Oot super hyper IhQ :P

    Äänestä

  • alkuperäisversio (japanilainen) on mun mielestä parempi. kun se tyttö kömpii sieltä telkusta (jenkkiversio seuraa aika tarkasti kohtaus kohtaukselta japan.versiota, muutama suuri ero on juonessa) ja lähestyy sitä äijää ja lopulta tytön kasvoista näkyy osa, niin japsiversiossa tytöstä ei näy kuin lähikuva toisesta silmästä, kun taas jenkkiversiossa oli pitänyt tehdä manaaja-meikki sille pimulle.

    Ihan lopussa kun se äiti keksii sen filmin kopioinnin, niin siinä kuuluu taustalla, että pelastuakseen uhrin on kopsattava nauha ja näytettävä originaali jollekin toiselle sen 7 päivän sisällä... jännä koukku.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


The Ring kirjoitti:

Joku ihana ihminen kertoo mulle The Ringin loppuratkasun :)
Kiitos jo etukäteen!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu