STT TÄNÄÄN
..................................................
Perussuomalaiset haluaisi leikata valtion avustuksia ystävyys- ja rauhanjärjestöille, Ihmisoikeusliitolle sekä Suomen islamilaiselle neuvostolle.
Eduskunta hylkäsi leikkausehdotuksen aamupäivän budjettiäänestyksissä äänin 149–34.
Perussuomalaisten leikkausehdotus koski määrärahaa, josta jaetaan avustuksia myös moneen muuhun tarkoitukseen. Ehdotuksen tehnyt Olli Immonen (ps) olisi säästänyt leikkauksilta muun muassa kulttuurihistoriallisesti arvokkaiden rakennusten kunnossapidon ja Sibeliuksen kootut -teoksille ehdotetun tuen.
Immosen mukaan niiden avustamisella tuetaan suomalaisuutta ja suomalaista kulttuuria
KETKÄ TUKEVAT SUOMALAISUUTTA ???
2
50
Vastaukset
- blog info
Ihmisoikeusliitto
Ihmisoikeusliitto perustettiin vuonna 1979 seuraamaan vuonna 1935 perustettua kommunistitaustaista[1]Ihmisoikeuksien liittoa.[2]
Etsivä keskuspoliisi katsoi liiton kuuluvan kansanrintamaan, jonka sanottiin yhdistävän kommunisteja ja muita "fasismia ja sotaa vastaan" mutta jota pidettiin kommunistien uutena yrityksenä kohti vallankumousta. Liiton rinnalle perustettiin Ihmisoikeuksien säätiö, joka ensi toimenaan auttoi Kemin lakkolaisia. [1]
1930-luvun johtokunnassa ja 1949-51 puheenjohtajana oli mm. Erkki Vala[1], joka myöhemminkin toimi taistolaiskommunistien Toimittajaliitossa.
Viitteet
↑ 1,0 1,1 1,2 Ihmisoikeuksien ja demokratian puolesta! Ihmisoikeuksien liitto 1935-1939 ja 1949-1952, Hanna Vuokila, Helsingin yliopisto, Historian laitos, 1999 / Työväenliikkeen kirjasto (tyovaenperinne.fi)
↑ Ihmisoikeusliitto, Ihmisoikeusliitto 22.08.2011
Luokka: Järjestöt - Natsimyyrä
Jokainen joka on absoluuttisen sananvapauden puolella, voi pitää itseään suomalaisen kulttuurin esitaistelijana. Kaikki muut ovat kasvottomia punikkirobotteja, huurupäisiä virkaloisia ja aivottomia rottia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad641216- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51661
- 51638
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 99613
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56574