Ihmisten syyllisyys

kristittyabc

Epäjumalanpalvelus ja homoseksi harjoittaminen ovat teemana roomalaiskirjeen ensimmäisessä luvussa, jossa puhutaan ihmisen syyllisyydestä syntiin. Ihmisen tulee nähdä luonnosta se, että Jumala on olemassa. Siitä huolimatta ihminen on ottanut epäjumalia ja ruvennut syntisesti luotuja palvomaan. Ihminen on myös langennut monenlaiseen syntiin, joista mainitaan homoseksin harjoittaminen. Kirkko on syyllistynyt samaan syntiin, kun ei pysty tässä asiassa olemaan lojaali Luojalle opettaessaan siitä, mitä on synti.

Roomalaiskirjeen ensimmäinen luku avaa ihmisen syyllisyyttä hyvin:

"..Jumalan viha ilmestyy taivaasta ja kohdistuu kaikkeen jumalattomuuteen ja vääryyteen, jota ihmiset tekevät pitäessään totuutta vääryyden vallassa. Sen, mitä Jumalasta voidaan tietää, he kyllä voivat nähdä. Onhan Jumala ilmaissut sen heille. Hänen näkymättömät ominaisuutensa, hänen ikuinen voimansa ja jumaluutensa, ovat maailman luomisesta asti olleet nähtävissä ja havaittavissa hänen teoissaan. Sen vuoksi he eivät voi puolustautua. Vaikka he ovat tunteneet Jumalan, he eivät ole kunnioittaneet ja kiittäneet häntä Jumalana, vaan heidän ajatuksensa ovat käyneet turhanpäiväisiksi ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt."

He väittävät olevansa viisaita mutta ovat tulleet tyhmiksi, ja he ovat vaihtaneet katoamattoman Jumalan kirkkauden katoavaisten ihmisten ja lintujen, nelijalkaisten ja matelijoiden kuviin. Sen vuoksi Jumala on jättänyt heidät mielihalujensa valtaan sellaiseen saastaisuuteen, että he keskinäisissä suhteissaan häpäisevät oman ruumiinsa. He ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen, he ovat kunnioittaneet ja palvelleet luotua eivätkä Luojaa -- olkoon hän ikuisesti ylistetty, aamen. Siksi Jumala on jättänyt heidät häpeällisten himojen valtaan. Naiset ovat vaihtaneet luonnollisen sukupuoliyhteyden luonnonvastaiseen, ja miehet ovat samoin luopuneet luonnollisesta yhteydestä naisiin ja heissä on syttynyt himo toisiaan kohtaan. Miehet ovat harhautuneet harjoittamaan keskenään säädyttömyyttä ja saavat ansaitsemansa palkan

Koska he eivät ole antaneet arvoa Jumalan tuntemiselle, on Jumala jättänyt heidät arvottomien ajatusten valtaan, tekemään sellaista mikä ei sovi. He ovat täynnä kaikenlaista vääryyttä, halpamaisuutta, ahneutta ja pahuutta, täynnä kateutta, murhanhimoa, riitaisuutta, petollisuutta ja pahansuopuutta, he panettelevat ja parjaavat, vihaavat Jumalaa, ovat röyhkeitä ja pöyhkeitä, rehenteleviä ja pahanilkisiä, vanhemmilleen tottelemattomia, ymmärtämättömiä ja epäluotettavia, rakkaudettomia ja säälimättömiä. Vaikka he tietävät Jumalan säätäneen, että ne, jotka käyttäytyvät tällä tavoin, ovat ansainneet kuoleman, he toimivat itse näin, vieläpä osoittavat hyväksymistään, kun muut tekevät samoin..."

http://www.evl.fi/raamattu/1992/Room.1.html#o1

Meillä on kuitenkin mahdollisuus kääntyä Jumalan puoleen ja antaa elämämme Jeesukselle. Ne jotka katuvina pyytävät Jeesukselta anteeksi antoa ja antavat hänelle koko elämänsä, niin saavat pelastuksen. Tämä usko Jeesukseen Jumalan poikana, meidän Herrana ja meidän uskovien syntien sovittajana pelastaa meidät.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kritittyabc voikin omassa omahyväisyydessään tulla katsomaan olenko mä esimerkiksi sellainen kuin Paavali pahansuopausuudessaan kirjoitti.

      Eli olenko minä todellakin täynnä kaikenlaista vääryyttä, halpamaisuutta, ahneutta ja pahuutta, panetteleva ja parjaava, röyhkeä ja pöyhkeä, rehentelevä ja pahanilkinen, ymmärtämätön ja epäluotettava, rakkaudeton ja säälimätön?

      En tunnista itseäni mitenkään tuollaiseksi; minut tuntevat sanovat minun olevan lähinnä päinvastainen henkilö. Voinko sanoa sanoa Paavalin syyllistyneen syntiin syyttäessään väärin perustein. Ei Jumala ole minua jättänyt noin pahoja tekemään! Paavali erehtyi.

      • kristittyabc

        Jokainen ihminen on jollakin tavalla syntinen. Jeesukselta, maailman Luojalta saa anteeksi annon ja pelastuksen taivaaseen.


    • cosmiczombiejesus

      Ketä kiinnostaa mitkään roomalaiskirjeet pöystiltä toiselle.

      Kirjoitin juuri kirjeen joulupukille missä totesin, että olet ollut tuhma lapsi. Vastasi että kyllä mää sen hullun satukirjailijan tunnen, ei se mitään tule saamaan koska hitler.

      Hail santa claus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      79
      5556
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3437
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      156
      2002
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      222
      1921
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      167
      1676
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      281
      1459
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      991
    8. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      960
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      61
      919
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      907
    Aihe