http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/06/ek_luopuisi_ruotsin_pakollisuudesta_1725349.html
’’Me tarvitsemme entistä enemmän hyviä venäjän kielen osaajia. Tällä hetkellä tietysti tilanne on se, että pakollinen ruotsin kieli on usein tulppana muiden kielten valinnalle."
– Markku Koponen, koulutusjohtaja, Elinkeinoelämän keskusliitto. MTV3 45 minuuttia -ohjelma 27.1.2010, jossa käsiteltiin peruskoulun tuntijakouudistusta
’’Me tarvitsemme entistä enemmän hyviä venäjän kielen osaajia. Tällä hetkellä tietysti tilanne on se, että pakollinen ruotsin kieli on usein tulppana muiden kielten valinnalle."
– Markku Koponen, koulutusjohtaja, Elinkeinoelämän keskusliitto. MTV3 45 minuuttia -ohjelma 27.1.2010, jossa käsiteltiin peruskoulun tuntijakouudistusta
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaksi perusväittämää jolla tapetaan tämä keskustelu:
- ei ruotsin kielen oppiminen ole pois venäjän kielen oppimiselta.
- ruotsi kieli on portti muihin indoeurooppalaisiin kieliin.
Noni, muuta kysyttävää? Kekustelu tapettu!
(Tuohon ekaan voisin tietty todeta, että olen kieli-taulapää joka oppi hyvin kaksi kieltä, mutta kolmatta en ehtinyt enää millään oppia)
Kaksi perusväittämää jolla kumotaan edellinen väittämä
- ei minkään kielen oppiminen ole pois toisen kielen oppimiselta, mutta juuri ruotsin kielen oppiminen ennen muita kieli ei ole sen järkevämpää, kannattavampaa, helpompaa tms. kuin sen OIKEASTI tarpeellisen ja motivoidun kielen opiskelu
- Mikä tahansa indoeurooppalainen kieli on portti muihin indoeurooppalaisiin kieliin (kuten siihen ruotsinkieleenkin). Tämä on tosin täysin järjetön väite. Miksi opetella soittamaan pianoa jos tarkoitus on opetella kitaransoittoa? Eikö kannattaisi ensin opetella se kitara ja sitten jos aikaa ja tarmoa riittää se piano.
mutta mitä haittaa on osata kieliä?
onhan keillä pakkomatematiikkakin.
"onhan keillä pakkomatematiikkakin"
Älä unohda porttiteoriaa...
Ennen opiskeltiin enemmän kieliä kuin nykyisin. Ruotsin opiskelun määrääkin on vähennetty niin peruskoulussa kuin lukiossakin. Se ei ole kuitenkaan lisännyt muiden kielten opiskelua, vaan niiden opiskelu on vähentynyt ruotsin opiskelun vähentämisestä huolimatta.
Jos kielten opiskelu on vähentynyt, niin vielä suuremmalla syyllä pakkoruotsi tulee poistaa. Ongelma vain korostuu sen takia-