Omaisen kuolema ja S-pankin tili

onko hankaluuksia?

Olen nyt siinä tilanteessa että omainen kuoli ja hänellä on S-pankissa toinen tili. En ole saanut maistraatista vielä (viikko sitten tilattu) virkatodistusta mistä kuolema näkyy ja kuolintodistusta en ole saanut (kiertää viranomaisilla).
Veljeni oli kysäissyt asiaa paikallisesta Prisman infosta, erittäin tylyä palvelua ja ilmeisen sekavaa vastaus. Netissä lukee että pankin tulee jokaiselle joka todistaa kuuluvansa kyseisen kuolleen henkilön perijäksi saada vainajan kuolinhetken tilitieto. S-pankki vaatii valtakirjaa muilta perijöiltä. Valtakirja tarvitaan perukirjan kanssa vasta kun rahoja aletaan nostaa tai siirtää. Nyt kun olen kysellyt hieman niin kaikilla tuntuu olevan vaikeuksia vain S-pankin kanssa. Onko kokemusta.
Meillä ei ole tietoa mikä S-pankin tili on ja onko varoja sijoitettuna muualle kuin tilelle.

7

4135

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omainenko

      Ei niitä tietoja kukaan muu kuin tilin käyttöön oikeutetut saa ennen kuin kuoleman on virallisesti vahvistettu.

      Kuolinhetken tilitietohan tarvitaan perunkirjoitusta varten.

      Eihän tässä enää mikään kiire ole? ;)

    • ei kiire, ei kiire

      eiköhän tuo mene niin, että kun väestörekisteriin tulee kuolintieto ja se lähtee sileltä etenemään, niin se menee myös pankeille ja pankit lähettää vainajan osoitteeseen ja sitä kautta myös omaisille kirjeen ja ohjeen asiassa.

      Tuossa tapauksessa on myös varmasti osuuden palautus.

      Mielestäni perunkirjantekoon on aikaa 3kk kuolemasta. Eli ei kiire.

    • Tässä tietoa

      Prismasta on veljellsi annettu väärää tietoa, liekö sattunut olemaan sellainen työntekijä, joka kuolintapauksia harvemmin käsittelee. Kun saat vainajan virkatodistuksen, josta osakkuutesi kuolnipesässä käy ilmi, asioi sen kanssa S-Pankin asiakaspalvelupisteessä niin saat perunkirjoitusta varten tarvittavat todistukset mukaasi tai ne voidaan postittaa sinulle. Tässä vaiheessa et tarvitse valtakirjoja muilta, vaan osakkuutesi osoittava virkatodistus riittää.

      http://www.hok-elanto.fi/index.php?id=usein-kysyttya-omaisen-kuolema

      ^ Tästä linkistä löytyy kaikki tarvittava tieto. Etenkin tuo pdf-tiedosto "Ohje kuolinpesän asioiden hoitajalle" kannattaa sisäistää ja suosittelen toimimaan juuri niin kuin siinä ohjeistetaan. Näin mitään hankaluuksia ei pitäisi missään vaiheessa tulla.

      S-Pankin kanssa ei kuolemantapausten hoitaminen ole yhtään sen vaikeampaa kuin muidenkaan pankkien kanssa. S-Pankkikin on pankki ja sitä koskee sama huolellisuusvelvoite kuolintapausten käsittelyssä kuin muitakin pankkeja. Valitettavan monelle kyseessä vain on vähäpätöinen ruokakaupan kanta-asiakaskortti, ja sen vuoksi koetaan hankalana se, että "pisteidenkeruukortin" lopettamista varten täytyy toimittaa perukirjat, testamentit ja sukuselvityksetkin. Ei siis osata ajatella lainkaan, että kyseessä on pankkiasiakkuus.

    • palataan asiaan joul

      Nimen omaan nyt tarvitaan vain ja ainoastaan tilitiedot, kuinka paljon rahaa, onko talletuksia. Eli rahaa ei nosteta. Halutaan tietää kuinka isolla osalla vainaja pystyy hautajaisensa kustantamaan. Menen joulun jälkeen oman alueen Prisman infoon kysymään. Luulen että palvelu täällä on asiallisempaa. Tiedämme että tilillä on useampi tonni rahaa, ei kuitenkaan paljoa. Kuolleella oli vain bonuskortti tilille ja ei nettiyhteystietoja.

    • perunkirjoittaja

      S-Pankki on kuolinpesäasioissa kaikkein surkein, byrokraattisin ja taitamattomin rahalaitos. Olen 35 vuotta tehnyt perukirjoja ja nyt on tullut vastaan tosi hankala yritys. Tutustukaapa sanotun pankin valtakirjalomakkeeseen, joka on lomaksesuunnittelun kannalta malliesimerkki edli siihen on kerätty kaikki virheet. Jos kuolinpesässä on kolme täysi-ikäistä lasta ja halutaan nostaa vanhempien esimerkiksi kuudentoista (16) euron talletus, pitää jokaisen kirjoittaa täydellinen nimensä, sitten allekirjoitus ja alle nimiselvennös??? ja kaikkien muiden yksilöintitietojen jälkeen tulee jäävittömien henkilöiden todistaa tuo allekirjoiotus JA KAIKEN HUIPPU - NIMIKIRJOITUKSEN TODISTAJISTA VAADITAA VIELÄ TÄYDELLINEN H E N K I L Ö T U N N U S . Tuskinpa hovioikeudessakaan edellytetään tuollaista, mutta S-Pankki on S-Pankki.

      • 8+11

        >>>Jos kuolinpesässä on kolme täysi-ikäistä lasta ja halutaan nostaa vanhempien esimerkiksi kuudentoista (16) euron talletus, pitää jokaisen kirjoittaa täydellinen nimensä, sitten allekirjoitus ja alle nimiselvennös??


        Meinaatko, että kun summa on noin pieni, niin yhdenkin osakkaan allekirjoitus riittää? Mikä sun mielestä on euromääräinen raja sille, että pankille riittäisi yhden osakkaan allekirjoitus rahan nostamiseksi?


      • Anonyymi00007
        8+11 kirjoitti:

        >>>Jos kuolinpesässä on kolme täysi-ikäistä lasta ja halutaan nostaa vanhempien esimerkiksi kuudentoista (16) euron talletus, pitää jokaisen kirjoittaa täydellinen nimensä, sitten allekirjoitus ja alle nimiselvennös??


        Meinaatko, että kun summa on noin pieni, niin yhdenkin osakkaan allekirjoitus riittää? Mikä sun mielestä on euromääräinen raja sille, että pankille riittäisi yhden osakkaan allekirjoitus rahan nostamiseksi?

        Varmaan joku viiskymppiä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      65
      630
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe