Kun ei jaksa edes liikkua

liiikuntapakko

Onko teille käynyt niin, että ettette vain yksinkertaisesti jaksa enää liikkua?
Eli olette saaneet niin vähän ravintoa ettei kroppa jaksa liikuntaa?

Itse olen harrastanut erittäin aktiiviseti liikuntaa (2-4h/pv 7krt/vko), mutta nyt en saa itseäni ylös liikkumaan. En jaksa, silmissä sumenee ja tulee voimakas paha olo.
Olen tällä hetkellä ERITTÄIN pettynyt itseeni. Tunnen paisuneeni, kun en ole jaksanut liikkua neljään päivään, kuin tunnin tai ei ollenkaa.

Miten selviätte itsesyytöksistä, kun jätätte "pakosta" liikunnan väliin?
Huomenna on jouluaatto ja tiedän joutuvani joulupöydässä syömään ja en ole tänään harrastanut melkein ollenkaan liikuntaa..

3

1656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joulupucci

      On käynyt ja ravinnon puutoksestahan se johtuu. Ei keho jaksa pitkään kitudieetillä, kun se on suunniteltu toimimaan -2000 kalorilla.
      Kannattaa erityisesti treenipäivinä syödä tarpeeksi ja muistaa pitää myös lepopäiviä (ja silloinkin syödä tarpeeksi!). Liikut nyt vähän turhan paljon. Ei huippu-urheilijatkaan liiku seitsemänä päivänä viikossa.
      Miski liikut? Siksi, että muuten tulee huono omatunto? Liikunnan ei pitäisi olla rääkkiä vaan sitä tulisi harrastaa hyvän mielen vuoksi.
      Aluksi liikunnan vähentäminen ahdistaa, mutta siihen tottuu aivan varmasti. Olen itse päässyt eroon 24/7 pakkoliikunnasta, kyllä sinäkin pääset!
      Jos kerran vuodessa syöt normaalia enemmän, sen vaikutus on yhtä suuri kuin hiekanjyvänen saharassa. Ei tapahdu mitään muuta kuin nesteiden kertymistä.

    • syyy4y4y5y

      Vaikka söisit riittävästi, on 2-4 tuntia seitsemänä päivänä viikossa aivan liian paljon! Ei ole terveellistä, kohtuus kaikessa. Kun urheilee, pitäisi pitää aina välillä välipäiviä. Ja kun liikkuu niin silloin saa ja pitää myös syödä enemmän kuin mitä ravintosuositusten mukaan käsketään syömään päivässä.

      On hullua leikkiä terveydellään. Jos et halua kuolla, syö. Keho (sisäelimet) tarvitsee ruuasta saatavaa energiaa toimiakseen. Se, että et jaksa liikkua, kertoo siitä että kehosi on ottanut energiaa lihaksistasi, koska se ei ole saanut sitä ruuasta.

      Mieluummin painava ja lihaksikas kuin kevyt ja hauras luukasa.

    • Hjjghjh

      On käynyt. Jalat ei vaan kanna ja arjesta selviäminenkin on vaikeaa. Pakko vaan hyväksyä ettei pysty ni ei pysty

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6428
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      5974
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2893
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2348
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2018
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1774
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1158
    Aihe