WGI-vihjepuh.

Onko tietoa WGI:n todellisesta laillisuudesta? Taitaa olla Veikkauksen hommia tuo rikostutkinta? Yritin nimittäin soittaa vihjepuhelimeen ja kysyä asiasta, niin se menee vastaajaan... Kannattaisikohan liittyminen?
122741
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tottakai liittyminen kannattaa jos on ylimääräiselle rahalle käyttöä, tai jos haluaa pelata huippu pelejä !

Äänestä
  • Häikäilemätön työtön VM-huijari joka möisi vaikka mummonsa, varokaa häntä.

    Äänestä

Ei varmaan kannata. Jos on liikaa rahaa niin suosittelen että laitat tuhkakuppiin setelit palamaan, ne nimittäin lämmittää sinua edes sen
ajan kun ne palaa. WGI:ssä et saa sitäkään

Äänestä
  • Et taida tietää, mistä puhut....

    Äänestä

itekin omilla aivoillanne, mikäli teillä sellasia on!

Tässä muutamia pointteja; kannattaako vaiko eikö kannata.

Otetaan esimerkiksi nuori kaveri, kenellä elämä on vasta edessä, (heitä on helppo kusettaa tollasiin hörhötoimintoihin). Hän tai hänen avo/aviopuolisonsa saa opintotukea, asumistukea/asumislisää, äitiyspäivärahaa,työttömyyspäivärahaa jne. jne...

Sinä liityt WGI:hin. Tottakai uplinen "tietojen" mukaan sinun ei tarvitse ilmoittaa mitään tulojasi verottajalle eikä ne mahdolliset tulot heidän sanojensa mukaan myöskään vaikuta paskaakaan nostamiinne valtion tukiin. Värvärit väittävät tietävänsä kaiken, koska WGI toimii internetissä (olet varmaan kuullut?) Upline lupailee taivaat ja maat ja sä pöljä meet ja uskot.

Mikäli tienaat jotakin (toivon, että tienaat, mutta taas toisaalta sun pitäs tienata hiton hyvin), tiesitkö, mikäli jäät kiinni niistä tuloista, joudut maksamaan kaikki saamanne tuet korkojen kera valtiolle takaisin.

Tiesitkö, että saat myös syytteen petoksesta? Mikäli joskus sinulle sattuu unelmiesi työpaikka ja olet haastattelussa päässyt "loppusuoralle", niin sinut saatetaan hylätä, mikäli tuleva työnantajasi haluaa selvitellä taustojasi poliisin arkistosta. Sinun nimesi säilyy rikosrekisterissä pitkään.

Siis mieti nyt hyvä ihminen kerran vielä. Oletko todellakin tuhlaamassa elämäsi jonkun kaverin, kaverin takia, etenkin, koska toi WGI on täyttä kusetusta.

Terv. tilasto

Äänestä
  • sä varmaan maksat valtiolle verot siitäkin kun voitat videopokerista tai hedelmäpelistäkin... jiihaa=)

    Äänestä

  • hei kirjoitti:

    sä varmaan maksat valtiolle verot siitäkin kun voitat videopokerista tai hedelmäpelistäkin... jiihaa=)

    ja Oy Veikkaus Ab, Hippos (vai mikä se toto-pelien välittäjä on?) ja RAY maksaa verot mahdollisista voitoistani jo ennenkuin antaa latiakaan mulle.

    Äänestä

  • Tilastojen mukaan siitä ei tienaa kuitenkaan niin paljon, että niitä kukaan verottajalle vaivautuu ilmoittamaan! Luulen, että tuskin monikaan kirpputorinkauppias jaksaa mainita verovirastoon jokaisen ansaitsemansa sentin! Tokikin, jos joku ns. pers aukinen opiskelija/työtön/työntekijä/poliitikko/yms. menee ja ostaa Ferrarin, niin kyllä silloin pitää itselläkim päässä hälyttää! Koska veronmaksu on tavallaan jokaisen omalla vastuulla!

    Äänestä

  • hei kirjoitti:

    sä varmaan maksat valtiolle verot siitäkin kun voitat videopokerista tai hedelmäpelistäkin... jiihaa=)

    Poika.poika tajuutko, että ko.mainitsemista peleistä on jo maksettu verot, mitä sulle sieltä
    tipahtaa se on verotonta, eikä niitä tarvitse il-
    moittaa mihinkään. Järki käteen kommenteissakin.

    Äänestä

  • Tyhmyys huipussaan kirjoitti:

    Poika.poika tajuutko, että ko.mainitsemista peleistä on jo maksettu verot, mitä sulle sieltä
    tipahtaa se on verotonta, eikä niitä tarvitse il-
    moittaa mihinkään. Järki käteen kommenteissakin.

    poju...=) sama asia koskee myös WGI:tä, mutta yhtiöön ei sovelleta Suomen lakeja, koska toiminta ei tapahdu Suomessa. Tarkoitus kommentillani oli juuri osoittaa se, että pelivoitot on jo verotettu ja niitä ei tarvitse ilmoittaa verotukseen.=)Että jospa et viitsisi heittää tollasin älyttömiä kommentteja...=)

    Äänestä

Todellakin suosittelen liittymistä ja jos haluat aktiivisen ja luotettavan sponsorin niin ota yhteyttä. Maksan vielä sinut mukaan joten sinulle ei ole riskiä mitenkään!

Veikkauksen pyynnöstä poliisi tutki WGI:tä ja samoin ne tutki myös PAF:ia ja muitakin.

Vihjepuhelin suljettiin aikoja sitten koska siihen ei tullut vihjeitä vaan ainoastaan kaikki soitteli ja kyseli että saako liittyä jne...

Äänestä
  • Eli juuri näin. Jokainen on vastuussa omista veroista. Ja haistakoon paska, joka luulee jotain syytteitä saavansa.. Ja jos/kun tuolta jotain tienaa, niin ne ilmoitetaan 'ulkomaisina tuloina'. Kannattaa huomioida kans vähennykset. Jokaikinen sekuntti, kun soitat wgi:n asioilla tai kilometri, jonka ajat wgi:n puolesta, kannattaa laittaa verovähennyksiin kyseisiin tuloihin. Ei siinä sen kummempaa.. Kaveri elää noilla tuloilla. Ite en (viel), koska lähin mukaan vasta muutama viikko sitte.... Muistakaa myös se, et mikä on yks maailman suurimpia myyntituotteita... Seksi, tupakki, viina ja uhkapelit.... Et kannattaako myydä saippuoita tai kännykkäliittymiä..?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mortti kirjoitti:

Onko tietoa WGI:n todellisesta laillisuudesta? Taitaa olla Veikkauksen hommia tuo rikostutkinta? Yritin nimittäin soittaa vihjepuhelimeen ja kysyä asiasta, niin se menee vastaajaan... Kannattaisikohan liittyminen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu