Kysymys jeesuksen tulemisesta

tosi kiinnostunut

Kun paljon puhutaan tempaisusta ja jeesuksen tulemisesta niin kovasti askarruttaa yksi seikka. Nimittäin jos oikein kovasti tempaisee niin voiko jeesus tulla ennenaikaisesti?

Kiitos vastauksista!

13

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kovasti

      olet pihalla koko asiasta:(

    • +++

      Jeesus juuri oikeaan aikaan. Hän tulee siihen aikaan, jonka yksin Isä tietää. Taivaan Isä päättää, koska Jeesuksen tulo tapahtuu.

      Mark. 13:32-33
      "Mutta sitä päivää ja hetkeä ei tiedä kukaan, eivät enkelit taivaassa eikä edes Poika, ei kukaan muu kuin Isä."

      Ap. t. 1:7
      Hän vastasi: "Ei teidän kuulu tietää aikoja eikä hetkiä, jotka Isä oman valtansa nojalla on asettanut."

      Matt. 24:42
      "Valvokaa siis, sillä te ette tiedä, minä päivänä teidän Herranne tulee."

      Ilm. 16:15
      "Minä tulen kuin varas. Autuas se, joka valvoo ja pitää huolen vaatteistaan, ettei joutuisi häpeään, kulkemaan alasti kaikkien nähden."

    • paljon on kerrottu

      Raamatussa Herran päivästä ennenkaikkea Ilmestyskirjassa. Lue anoen Jeesuksen nimessä Pyhän Hengen opetusta ja elävää vettä, niin tulet Jumalan opettamaksi. Toki muista, että myös ihminen itse pyrkii omaansa esittämään, joten kannattaa pitäytyä Raamatusta saatavassa, toki tulkinnan joutuu jokainen muodostamaan kaikesta ja siten myös Herran päivästä.

      Antoisaa hengellisen hyvän vastaanottamista. Muista kiittää ja kunnioittaa ja mielenmuutoksen vaikuttaa Herran Hengessä.

    • tosi kiinnostunut

      En nyt ihan kamalan paljon ymmärtänyt noista vastauksista. Vähän pahoitin mieleni kyllä kun sanottiin että olen ihan pihalla.

      Mutta kiitos kun yritätte auttaa.

      Mitäs jos Jeesus tulee. Ja sit jos Jeesus lepää niin voiko Jeesus miten pian tulla uudestaan?

      • Jeesuksen takaisin paluu,on niin suuri tapahtuma että sen kaikki näkevät.
        Se on ensimmäinen ylös nousemus,autaus se joka on siinä mukana.
        Tänne jäävät kaikki muut jotka eivät ole ensimäisessä ylösnousemuksessa.
        Sen jälkeen alkaa se suuri ahdistus maan päällä.


    • Tärkeää
    • tosi kiinnostunut?

      Onko muuten tempaisussa väliä sillä mihin paikkaan Jeesus tulee? Meneekö kaikki ennustuksen mukaan vai voiko Jeesus itse esim. valita tuleeko tyyliin vaihtoehto ykköseen vai tuleeko kakkoseen?

    • tosi kiinnostunut

      Vastatkaa mulle pliiiiiis!

      • ..............

      • ....................

        http://adventtimes.com/

        Viimeinen varoitus eli kolmen enkelin sanoma:

        Advent Times is a ministry dedicated to proclaiming the final warning message heralded by the Three Angels messages located in Revelation 14. The Bible coupled with the spirit of prophecy identifies key waymarks set up by the Lord in his past dealing with his people which is needful for God’s Children to understand in order to stand in these last days.


    • Jeesus on ollut täällä jo mutta kristyt eivät ole tunteneet häntä omakseen sillä usko on poikennut jeesuksen opetuksista niin paljon ettei jeesus katso sitä omakseen

    • +++

      Voimme "tempaista" siten, että:

      1) rukoilemme, että Jeesus tulisi pian ja valmistautuisimme siihen
      2) puhuisi ja kertoisimme muille, että hän tulee pian ja kehoittaisimme heitäkin valmistautumaan hänen tuloaan varten.

      Me emme voi itseämme tempaista taivaaseen, vain Jeesus voi tempaista meidät. Se ei ole sitten mikään salainen tempaisu, vaan hyvin näkyvä ja kuuluva. Jeesus ei tule myöskään tänne maan päälle toista kertaa, vaan hän tulee pilvissä ja me saamme nousta häntä pilviin vastaan.

      Sanotaan, että ennen Jeesuksen toista tulemista tulee esiintymään kopio-Jeesuksia. Heitä on tulee olemaan todella vaikea erottaa oikeasta Jeesuksesta. Mutta on muistettava Raamatun fakta: Jeesus EI tule enää tänne maan päälle! Siitä erottaa valejeesukset oikeasta Jeesuksesta.

      • Henkien erottaminen!

        > Sanotaan, että ennen Jeesuksen toista tulemista tulee esiintymään kopio-Jeesuksia. Heitä on tulee olemaan todella vaikea erottaa oikeasta Jeesuksesta. <

        Kyllä Jeesus on tulemuksestaan antanut niin selvän kuvan ettei se ole kenellekään omalleen yhtään epäselvää eikä toisillekkaan, jotka ovat opetuksensa lukeneet.

        Mielenkiintoista sen sijaan on Jumalan palvelijoiden ja Jeesuksen todistajien ja apostolien erottaminen ketkä toimii Totuuden Hengessä ja ketkä omassa sielullisessa tai kenties jopa pahuuden henkivaltojen vaikutuksesta.

        Näinkin on Isä antanut Ilmestyskirjassa ja voidaan anoa että sen ymmärtäisimme hengellisesti oikein ja vanhurskaasti ja totuudellisesti:

        ´Jolla on korva, se kuulkoon, mitä Henki seurakunnille sanoo. Sille, joka voittaa, minä annan salattua mannaa ja annan hänelle valkoisen kiven ja siihen kiveen kirjoitetun uuden nimen, jota ei tiedä kukaan muu kuin sen saaja.' ´ (Ilm. 2:17)

        ´Ja joka voittaa ja loppuun asti ottaa minun teoistani vaarin, sille minä annan vallan hallita pakanoita, ja hän on kaitseva heitä rautaisella valtikalla, niinkuin saviastiat heidät särjetään - niinkuin minäkin sen vallan Isältäni sain - ja minä annan hänelle kointähden. Jolla on korva, se kuulkoon, mitä Henki seurakunnille sanoo.'" ´ (Ilm. 2:26-29)

        ´Ja minä näin taivaan auenneena. Ja katso: valkoinen hevonen, ja sen selässä istuvan nimi on Uskollinen ja Totinen, ja hän tuomitsee ja sotii vanhurskaudessa. Ja hänen silmänsä olivat niinkuin tulen liekit, ja hänen päässään oli monta kruunua, ja hänellä oli kirjoitettuna nimi, jota ei tiedä kukaan muu kuin hän itse, ja hänellä oli yllään vereen kastettu vaippa, ja nimi, jolla häntä kutsutaan, on Jumalan Sana.´ (Ilm. 19:11-13)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      94
      4151
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      26
      2268
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2126
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      101
      1942
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      391
      1732
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      143
      1329
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1249
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1045
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      956
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      78
      815
    Aihe