Onko niin että koko ulkomaisten yritysten invaasiossa maahamme toistuu tietty kuvio?
1. Firman agentit käyvät viranomaistemme puheilla "sopimassa asioista".
2. Konserni perustaa osakeyhtiön maahamme markkinaosuuksien ryöstämiseksi
3. Päättäjät hyväveli-järjestelmässä ostavat tämän perustetun yhtiön osakkeita
4. Yhtiö ajaa ohi kotimaisen tarjonnan ja päätyy jotenkin jopa markkinajohtajaksi
5. Päättäjät rikastuvat nopeasti kun tämän yhtiön osakkeiden arvo nousee kohisten.
Näin ollen ei haittaa että itse kotimaan verotulot supistuvat, ja valtio joutuu ottamaan velkaa yhä enemmän hoitaakseen yhteiskunnan perustarpeita.
Ainakin Rääkkylän kunnassa on yksityinen, ulkomainen firma ottanut, kokonaan llaittomasti, koko sosiaalihuollon haltuunsa. En voi uskoa että mikään muu motiivi kuin nopea rikastuminen ajaa kunnan päättäjät tällaiselle ihmiskaupan tielle:
http://sakutimonen.blogit.fi/
1. Firman agentit käyvät viranomaistemme puheilla "sopimassa asioista".
2. Konserni perustaa osakeyhtiön maahamme markkinaosuuksien ryöstämiseksi
3. Päättäjät hyväveli-järjestelmässä ostavat tämän perustetun yhtiön osakkeita
4. Yhtiö ajaa ohi kotimaisen tarjonnan ja päätyy jotenkin jopa markkinajohtajaksi
5. Päättäjät rikastuvat nopeasti kun tämän yhtiön osakkeiden arvo nousee kohisten.
Näin ollen ei haittaa että itse kotimaan verotulot supistuvat, ja valtio joutuu ottamaan velkaa yhä enemmän hoitaakseen yhteiskunnan perustarpeita.
Ainakin Rääkkylän kunnassa on yksityinen, ulkomainen firma ottanut, kokonaan llaittomasti, koko sosiaalihuollon haltuunsa. En voi uskoa että mikään muu motiivi kuin nopea rikastuminen ajaa kunnan päättäjät tällaiselle ihmiskaupan tielle:
http://sakutimonen.blogit.fi/
Vastaukset 12
Vanhimmat
Onko tuossa yksi vaihe välissä jos viranomaisille kuuluvista bisneksistä on kyse?
Eli agentin käynnin jälkeen ajetaan esim. se kunnallinen toiminta niin huonosti hoidetuksi, tahallaan siis, että kansalaiset "ovat iloisia" että "toimintaa tehostetaan" yksityisten firman toimesta?
Joku miinusti, kiinnostaisi tietää miksi? Liekö joku Katainen käynyt suuttumassa paljastuksesta?
lyhyt vastaus kysymykseen;
EI.
Ei se mene noin. Lopeta jo toi saman asian postaaminen.
Elämä ja liike-elämä ei mene noin.
Lopeta jo.
Kyllä
Kyllä
En
Kirjoitat täyttä asiaa.
General Electrisin (USA) suomalainen lobbari esim. kävi kyselemässä viime kesänä ympäristöministeriöstä, että ovatko Suomen pohjavesivarat myynnissä.
Miljoonatappio - näin Pälkäneen seurakuntaa huijattiin!
23.12.20115Asiasanat: seurakunta, Pälkäne Pälkäneen seurakunnassa paljastui erikoinen petosvyyhti, ja liipasimelle joutui heti seurakunnan talousjohtaja. Kun tapaus tuli julkisuuteen, mies teki omat johtopäätöksensä ja irtisanoutui.
Kysymyksessä on kopiokoneiden leasing-huijaus. Seurakunta oli maksanut vuosien ajan maksuja kopiokoneista, joita ei enää ollut seurakunnan käytössä. Se maksoi myös niistä, joita ei ollut koskaan ollutkaan.
Kysymykseen tulee noin miljoonan euron tappio, ei siis ole kyse senteistä.
Poliisi epäilee nyt osaa kopiokonefirma Fici-Copy Ky:n asiakkaista lahjusten ottamisesta. Esitutkinnassa seurakunnan talousjohtajaa epäillään myös törkeästä petoksesta. Lue lisää petosvyyhdistä joulukuun Hymystä.
Jos työsyrjinnässä asetetaan työnhakija tai työntekijä huomattavan epäedulliseen asemaan käyttämällä hyväksi työnhakijan tai työntekijän taloudellista tai muuta ahdinkoa, riippuvaista asemaa, ymmärtämättömyyttä, ajattelemattomuutta tai tietämättömyyttä, tekijä on, jollei teosta muualla laissa säädetä ankarampaa rangaistusta, tuomittava kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
Palkaton työharjoittelu asettaa työntekijän huomattavan epäedulliseen asemaan taloudellisen pakon ja muun ahdingon takia. Jos työelämävalmennuksen nimissä ilmaiseen työharjoitteluun käsketty kieltäytyy, niin hän menettää työttömyysetuutensa. Samalla hänen toimeentulotuksensa pienenee 20 %. Jos tämä ei ole taloudellisen ahdingon hyväksikäyttöä, niin mikähän sellaista mahtaisi olla?
Siis, kanavoidaanko tätä orjatyövoimaa juuri näille osinkotuloja päättäjille tuoville firmoille? Kyse on sentään 10% koko maan työvoimasta!!
"Siis, kanavoidaanko tätä orjatyövoimaa juuri näille osinkotuloja päättäjille tuoville firmoille? Kyse on sentään 10% koko maan työvoimasta!! "
Isoille firmoille, esim. Kesko ja muut suuret tukkuliikkeet käyttävät varastotyössään tätä ilmaista työvoimaa.
Ne rikastuvat KORRUPTIOLLA. Montakohan miljonaa Häkämies sai lahjuksia kun järjesteli huippuarvokkaan fosforikaivoksen lahjoittamisen norjalaisille? Ensin valtion paras omistus pilkottiin kooruptiokuvioilla 2000 luvun puolivälin tietämillä ja sen jälkeen huimimat tuottoennusteet sisältänyt bisnes lahjoitettiin muutaman TÄYSRIKOLLISEN POLIITIKON TOIMESTA ULKOMAILLE. Fosforin maailmanmarkkinahita lähti välittömästi kaupan jälkeen huimaan nousuu ja moninkertaistui parissa vuodessa. Mikään muu kuin suuret lahjusrahat ei voi selittää tuota totaalisen idioottimaista miljardien eurojen tappioden aiheuttamista Suomen valtiolle. Ja kaiken huipuksi nämä RIKOLLISET KORRUPTIOROSVOT JA VALTION OMAISUUDEN TUHOAJAT jatkavat huppupalkoilla viroissaan, vaikka vankila olisi ainoa oikea paikka mm. Häkämiehelle.
Mitä mahdollisuuksia hyvinvointiyhteiskuntaan meillä voi edes olla tulevaisuudessa? Nyt Kokoomuksen johdolla maa velkaannutetaan konkurssiin muutamassa vuodessa ja samaan aikaan samojen hemmojen toimesta kaikki se millä talous voitaisiin tulevaisuudessa nostaa, lahjoitetan muutamia korruptiomiljoonia vastaan ulkomaisille firmoille. PÄÄTTÄJIEN TOUHU ON NIIN JÄRJENVASTASTA JA RIKOLLISTA VALLANKÄYTTÖÄ KUIN OLLA VPO. SE ON TAHALLISTA KANSANTALOUDEN TUHOAMISTA. ...Ja edelleen Kokoomus on suurin puolue. Onko tämä kansa vajaaälyistä?
Tavallaan on hyvä, että valtio möi tuottoisan busineksen. Jos se jauhaisi rahaa Suomen valtion kassaan, kuivittele vain, kuinka monta ******** sillä rahalla olisi suomeen kuljetettu lisääntymään. Ei se raha meitä olisi koskaan mitenkään hyödyttänyt.
Huono puoli tietyisti, että valtio sai rahat heti ja jumbot ovat jo käyneet kuormansa purkamassa.
rääkkylän tapaus surullisen sairasta..lähes uskomatonta,mutta vain alkua yhä enemmän sairaammalle yhteiskunnalle,jota pyörittää KANSAN ITSE VALTSEMAT LUOTTAMUSHENKILÖT. uskomatonta,mutta totta.
sairaita muutoksia saa parannettua vain astumalla esiin ajatuksien ja tietojen kera,
muuten ei jää edes nokista jalanjälkeä,joka sekin lähes sairas tavikselle.
kun näin sivusta seurailee jatkuvia selityksiä "potennssiin min 10 ja miten missäkin toimitaan,jäljelle ei valitettavasti jää
kuin suuret selitykset ilman mitään todellista katetta,näin on asia kuin asia 98% nyt.
totta joka väite.