Tänään uutissa Paavi melko selvästi tuomitsi kaupallisen joulun ja siihen liittyvät lieveilmiöt. Koskaan ei kuulu luterilaisten piispojen ym samanlaisia kommentteja. Onko sittenkin kirkolla eroa? Vaikka katollisella kirkolla on sotkuja ym, on niitä luterilaisillakin. Kuten vaikka meidän lestadiolaiset ym kirkon suojissa.
Katolilainen vai luterilainen?
mitä eroa?
1262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Niin miksi ei ny kukaan kerro luterilaisen kirkon sisällä olevista hämäristä liikkeistä ja niiden toimista, mistä esim lestadiolaisia syytetty..
Kerro sie, mie kuuntelen
juhlan kunniaksi, Aamen
luterlainen kirkko on myynyt itsensä ajanhengelle ja palvelee luotua enemmän kuin Luojaa ja on luopunut Raamatun opetuksesta miellyttääkseen ihmistä;
Raamatun opetuksiin ei kuulu mm; lapsikaste, naispappi, homojen ja lesbojen paapominen, eikä raamatun opeissa seurakunnan vanhempia valita polittisilla vaaleilla Paavalin ensimmäinen kirje Timoteukselle 3 luku 1-10, paavalin kirje Tiitukselle 1: 7-9, rumasti sanotuna se on sama laulatko Kalevalaa vai liturgiaa
Roomalaiskatollinen kirkko on ryvettynyt pedofiliaan ja muuhun irstauteen ja kirkossa on iät ja ajat oltu " epäjumaln" palveljioita paavi ja maria ja kirkkoa on käyteyyt politiikan lyömäaseena kautta historia
Jumala Siunasi Mariaa ja Hän on meidän Herramme äiti, mutta Maria palasi synnytyksen jälkeen vaimoksi ja äidiksi ja synnytti Jeesukselle sisaruksia ja oli elämänsä loppuun naisen osassa ( ja nyt feministit hakkaamaan päätä karjalan mäntyyn ) Kunnia kuitenkin Jumalan Pojan äidille
hyvin ajateltu ja puhuttu.. et siis ole sossulainen..
..muille ehdottaisin etta lukekaa raamattu alusta loppuun jattamatta sivuun ainoatakaan
kiusallista kohtaa!
kultainen ja kivinen polku;
sakarja 13,9
apt 17,29
jes 13,12
emme tarvitse sossulaisia. suomen pelastaaa vain sossuvapaa yritys yhjteiskunta,
joka tulee toimeen ilman erikoisosaajia!
http://www.youtube.com/watch?v=t9Tg9kn9hZ0
http://www.youtube.com/watch?v=QsTQW_oJBoY
http://www.youtube.com/watch?v=zEaIm1EggnA
me saamme oman energian ilman Arabioljya!
-pankaa erikoisosaaajat pyorittamaan valtavaa generaattoria! suomen pituinen kampi ja nialaiset litium pattereineen kayttoon~!
-haluatko videoita...
katolilaisuutta, ei luterlaisuutta, eo ortodoksisuutta, ei helluntalaisuutta jne,
on vain yksi seuraakunta ja sen pää on Jeesus Kristus,
sinä voit uskoa kirkkoon, sinä voit uskoa paaviin, sinä voit uskoa lapsikasteeseen, potkukelkkaan, hauenpyrrtöön tai ihan mihin vaan, sei ei sinua pelasta,
Mutta kun sydämmeesi tulee Jeesuksen Kristuksen Usko niin Raamatun sana muuttuu eläväksi toduuteksi ja sinä tiedät ja tunnet, että sydämmessäsi on pelastuvarmuus,
Siunattua Vuotta 2012
Erona on se, että katolilaiset (joihin Timo Soini kuuluu) käyttävät seksuaalisesti hyväkseen pikkupoikia. Luterilaiset eivät.
Niin mitä on sitten meidän lestadiolaiset, jotka kuulvat kirkkoon ja sotkua on jos monenlaista lapsiin sekaantumista?
Kyllähän lestadiolaiset ja helluntalaisetkin ovat isolta osin pedofiilejä, mutta he ovatkin persuja. Ei-persu lutherilaiset eivät käytä lapsia hyväkseen.
Minä ainakin kiinnostuin uskosta ja nimeomaan katolilaisuudesta kun menin perussuomalaisiin mukaan. Ennen en tuntenut vetoa luterilaisuuteen ollenkaan, mutta nyt olen löytänyt kodin katolilaisesta kirkosta ja uskosta. Suosittelen.
"Vaikka katollisella kirkolla on sotkuja ym, on niitä luterilaisillakin."
Eiköhän melkein kaikki kirkot - paitsi ulkoilmakirkot - ole katollisia.
http://www.alltravels.com/finland/pirkanmaan-maakunta/viljakkala/photos/current-photo-47818308