Torajyvä on LSD:tä.

Näin on.

Torajyvä eli nokitähkä paras tähkä. Viljapelloissa kasvaneen torajyvän kemiallisen koostumuksen selvittäminen johti aikoinaan LSD:n keksimiseen ja synteettiseen valmistamiseen - jyvässä olevat ainesosat ovat samoja kuin lysergihapon dietyyliamidissa eli LSD:ssä. Ennen vanhaan Suomessakin maajussien lapset tykkäsivät syödä torajyviä ja saivat elämänsä huumetrippejä. Sitten keksittiin torajyvät tappava kasvisuojeluaine. Nykyään torajyviä löytää vain luomupelloista.

3

5991

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dr. Kasvitohtori

      Näin on, mutta älkää niitä torajyviä menkö syömään raakana! Ergot -alkaloidit saattaa tehdä pahaa jälkeä verenkierrolle, enkä ole vielä löytänyt helpohkoa keinoa erotella LSD torajyvistä.. Tiedän kyllä heti paikankin missä niitä on loppukesästä erittäin runsaasti, kerran keräsin kourallisen ihan hetkessä, mutta enpä lähteny syömään niitä kaikkia.

      • Matkamies...

        Kerrothan kun saat selville erotteluprosessin? Tahtoisin päästä matkoille jo :)


    • -cee-

      Torajyvissä on alkaloideja joista voidaan valmistaa kemiallisesti lsd:tä. Torajyvässä ei ole itse lsd:tä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      35
      10254
    2. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      42
      5522
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      5053
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      203
      3881
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3483
    6. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      47
      3390
    7. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2976
    8. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      74
      2769
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2643
    10. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      56
      2553
    Aihe