Siellä ei taida asua paljon romaneja? Miksi ei?
Eivätkö he halua sinne, vai eivätkö nämä affenanmaalaiset halua heitä sinne?
Onko kenelläkään tyhjentävää vastausta tähän kuumaan kysymykseen?
Ovatko affenanmaalaiset ehkä suvaitsemattomia?
Eikös sielläkin ole työvoimapula, kun meillä täällä mantereellakin se jo ärjyy joka paikassa ihan leijonavaakunamme lailla?
Eivätkö he halua sinne, vai eivätkö nämä affenanmaalaiset halua heitä sinne?
Onko kenelläkään tyhjentävää vastausta tähän kuumaan kysymykseen?
Ovatko affenanmaalaiset ehkä suvaitsemattomia?
Eikös sielläkin ole työvoimapula, kun meillä täällä mantereellakin se jo ärjyy joka paikassa ihan leijonavaakunamme lailla?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ahvenanmaalla asuu siniveristä bättre-folkea, ja sieltä päin vain masinoidaan somulivyöryä suomeen ja ruotsiin. Ahvenanmaan maaperälle ei ole asiaa yhdelläkään somulilla tai mustalaisella.
Siellä erottuu jos varastaa tai ei tee töitä. Nämä ruotsia puhuvat eivät sellaisia huoli sinne, vaikka ovat niin suvaitsevaisia ja ehkä hiukan ylimielisiä joiltain osin. Se on vain muutamien tunnettujen politiikkaa tuo ylisuvaitsevaisuus.
Ei kannata leimata siitä näitä työtä tekeviä ihmisiä.
Itse pidän suomen alueen saariston ihmisiä yleensä fiksuina olivat ruotsin kielisiä tai eivät. Syövät kalaa ja pitävät itsensä kunnossa.
Ahvenanmaa on suomen "syvä etelä". Siellä asuu omasta mielestään niin hienoa porukkaa, että eivät voi edes lisääntyä muiden kuin omiensa kanssa. Myöskään tummia siellä ei hyvällä katsota.
Eli ovat siis rasisteja?
Kyllä mienä ainakin voisin luopua, tosin haikein tunnoin, muutamasta somaliperheestä, jotka menisivät affenanmaalle työvoimapulan paikkaajiksi varmistamaan, ettei se kaamee työvoimapula vain iske sieltä kautta.
Lisäksi affenanmaalla loppuisi se surströmmingin syönti ja koivun ympärillä tanssahtelu juhannuksen aikaan. Tulisi ikänkuin uudet tavat sinnekin.
Affenanmaallahan ei ole rautateitä, joten eipä ole asemiakaan, mutta voisivathan he päivystää bussiasemallakin paremman puutteessa?
Siellä olisi sitten kaikilla rauhaisa olla, kun kukaan ei tekisi yhtään mitään, mutta rahaa virtaisi mannermaalta.
Ahvenmaalaiset ja muut hurrit siis vaativat suomitaviksilta suvaitsevaisuutta ennenkaikkea heitä itseään ja muita vähemmistöjä kohtaan mutta hurrien ei heidän pettämättömän logiikansa mukaan suinkaan tarvitse osoittaa suvaitsevaisuutta suomitavista kohtaan. NUO vähemmistöt myös mielellään kertovat taviksille miten ja mitä kuuluu milloinkin suvaita.