Tuolla hyvä analyysi jytkystä:
http://medianvahtikoira.blogspot.com/2011/12/12.html
Kaveri on löytänyt hieman erilaiset syyt jytkyyn kuin jytkyn anatomia- tutkimus :)
http://medianvahtikoira.blogspot.com/2011/12/12.html
Kaveri on löytänyt hieman erilaiset syyt jytkyyn kuin jytkyn anatomia- tutkimus :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jännää lätinää. Siitä unohtui vain Jytkyn syvin olemus: hedelmien lippalakit.
Perussuomalaisuus on uskonnollinen hurmosliike, jota johtaa saarnaamista kirjoista opiskellut fraasiautomaatti. Perussuomalaisuuteen ovat hurahtaneet kansan heikkolahjaisimmat yksilöt, joilla on vaikeuksia hahmottaa todellisuutta. Tietysti kepun ja osin kokoomuksenkin touhuilla on oma osuutensa persismin suosion kasvulle.
Oma havaintoni on että persuja kannattaa nimenomaan tervejärkisin kansanosa joka kykenee näkemään isompia kokonaisuuksia ja ottaa asioista itse selvää.
Persujen vastustajat kyllä vastaavat kuvaustasi etenkin vähälahjaisuuden osalta, sen näkee tälläkin palstalla viestejä lukemalla helposti.
Vai että ymmärtävät "isompia kokonaisuuksia", tosiasiassa persut korvaavat tiedon puutteensa sutkautuksilla ja tyhjänpäiväisellä fraseologialla.
Miten puolue jonka kansanedustajat eivät tiedä edes mikä on mannerlaatta tai ymmärrä kasvihuoneilmiön perusperiaatetta voivat samaan aikaan olla ylipäätään jotain mieltä ydinvoimasta ja ilmaston muutoksen torjuntatoimenpiteistä? Aivan totta, eivät mitenkään, siksipä Soini vaihtaakin julkista kantaansa näissä aina sen mukaan kuinka Jukka Jusula kulloinkin uskoo kansan enemmistön ajattelevan.
Sanomattakin selvää että puolue toimii niin ympäristö kuin kaikissa muissakin asioissa aina lopulta rikkaiden suuryritysten johdon etua kunnioittaen. Sieltähän se raha ja propagandan malli on persuihin saatu lahjaksi.
Persuilu on Suomen historian häpeällisin oikeistokusetus jolla heikosti koulutettu kansanosa saadaan uskomaan valtaapitäville ainoan vaihtoehdon olevan pölhöpersujen piilevä nerous ja sisäinen kauneus.
Eihän persuilta onnistunut varjobudjetinkaan tekeminen kuin leikkaa ja liimaa tekniikalla hallituksen esittämiin raameihin. Mitään kokonaisnäkemystä asioiden hoitoon persuilla ei ole.
Jos tuosta sekavasta listasta kirjoittajan mielestä negatiivisia asioita voi jotain päätellä, niin Perussuomalaisten vaalivoitto perustui enemmän haluun protestoida valtapuolueita vastaan kuin Perussuomalaisten ylivoimaiseen vaaliohjelmaan. Kirjoittaja tulkitsee myös Soinia myötäillen, että Perussuomalaiset voivat vaikuttaa hallituksen päätöksiin oppositiostakin. Tämä pitää paikkansa lähinnä joissain EU-kysymyksissä ja maahanmuuttopolitiikan säätelyssä.
Sen sijaan esimerkiksi vero- ja sosiaalipolitiikan ratkaisut ovat kokonaan halliltuksen pääpuolueiden ratkaistavissa. Nyt sitten itketään verojen ja maksujen korotuksia eikä vanhustenhoitokaan ole Perussuomalaisten mielestä kunnossa. Näinhän siinä kävi, kun vaadittiin muiden taipumista Perussuomalaisten EU-linjalle eli todellisuudessa pelättiin vastuun kantamisen leikkaavan liikaa omaa kannatusta. Ehkäpä näin voidaan vielä ylläpitää illuusioita omista paremmista vaihtoehdoista.
Perussuomalaisten varjobudjetti osoitti, ettei ainakaan paisuvaan velanottoon löytynyt heiltä hallituksen versiota parempaa ratkaisua. Varjobudjetti onkin ilmeisesti laadittu eduskuntaryhmän inhokki- ja suosikkilistan perusteella miettimättä asioiden syy- ja seuraussuhteita. Suorastaan surkuhupaisa oli Soinin ilmoitus, että osa heidän vaaliohjelmastaan oli tarkoitettu huumoriksi. Nyt sitten vain odotellaan, mitkä kaikki vaaliohjelman tavoitteet onkin laadittu kieli poskessa ilman aikomustakaan toteuttaa niitä.
Onko Isä Timo persistian shaahi?