Huoneistossa kotieläimiä kyltti ovessa

Huutoon kyllästynyt

ei tuo mitään oikeutta olla valvomatta eläimiä vaikka töissä ollesssa päivällä.
Kerrostalo asunnossa kun kissat naukuu ja koirat haukkuu sekamelska on selvä.

5

1033

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luomuhurtta

      tietääkseni kyltti on tiedote esim pelastuslaitoksen väelle, ja isännöitsijälle, että osaavat varautua ovea aukaistessa varautua vastaanottoon. Nii ja tulipalon sattuessa palomiehille, yms sellaisille . Tiedote koirasta saattaa hillitä myös murtovarkaita, elei näillä satu oleen pippurisumutetta mukanaan.

    • 12+122

      Vähemmän niitä murtovarkaita kerrostaloissa käynee?

      "Huoneistossa kotieläimiä" voi tarkoittaa ihan mitä tahansa eläimiä. Meillä asuu mm. käärmeitä ja jyrsijöitä, muttei koiria. En tiedä mitä naapurit ajattelee, mutta lisään jossain vaiheessa kyltin alle vielä lapun "huoneistossa vain myrkyttömiä eläimiä", koska en halua pelastuslaitoksen väen tappavan käärmeitäni, jos eivät tiedä esim. sarvirottakäärmeeni olevan myrkytön.

      • Jokunen...

        Huoneistossa kotieläimiä -tarran käyttöohjeissa sanotaan että väliovessa kannattaa kertoa montako ja minkätyyppisiä eläimiä asunnossa on. Tätä tietoa ei kannata laittaa ulko-oveen.


      • Koirankuonolainen
        Jokunen... kirjoitti:

        Huoneistossa kotieläimiä -tarran käyttöohjeissa sanotaan että väliovessa kannattaa kertoa montako ja minkätyyppisiä eläimiä asunnossa on. Tätä tietoa ei kannata laittaa ulko-oveen.

        Näitä tarroja on tullut myyntiin myös kodittomat.infon kauppaan. Siellä on myös tarra sisäoveen. Tuotto käytetään eläinsuojelutyöhön.
        http://kodittomat.mycashflow.fi/product/4/ovitarra-setti


    • 29

      Meillä on aika aggressiivinen kissa joten siitä on kylttikin että: VAROKAA KISSAA! ja vihaisen kissan naama :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      116
      2406
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      38
      1471
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      642
      1004
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      888
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe