Minua kiinnostaisi tietää, onko tämän palstan lukijoiden joukossa niitä, jotka ovat kokeneet hengellistä heräämistä viime vuosien aikoina.
Tarkoitan heräämistä uskomaan kristinuskon Jumalaan, en innostumista islamiin tai vaikka New Agen opetuksiin.
Minulla on se käsitys, että Jumala tulee antamaan Suomeen suuren hengellisen herätyksen. Todennäköisesti se herätys alkaa toden teolla vasta sitten, kun Suomea kohtaa kansallinen hätätila, kun Venäjä vaatii osaa Suomea armeijansa kauttakulkualueeksi ja haluaa sen takia miehittää Itä- ja Pohjois-Suomen. Samaan aikaan Suomea kohtaa elintarvikepula ja ruoan hinta nousee pilviin.
Silloin monen mieleen nousee ajatus Jumalasta ja rukous hänen puoleensa. Nekin jotka ovat viis veisanneet Jumalasta, kääntyvät nyt hädissään Korkeimman puoleen.
Joidenkin arvioiden mukaan Suomessa tulisi silloin jopa miljoona ihmistä uskoon.
Aika näyttää.
Mutta miten on nyt?
Oletko sinä kokenut Jumalan kutsua viime aikoina? Oletko jo vastannut myönteisesti Jumalan kutsuun?
Olisi hyvä kuulla ajatuksistasi tässä ketjussa. Jos et uskalla kirjoittaa julkisesti, niin lähetä minulle luottamuksellinen viesti osoitteeseen [email protected].
Jumalattomana ei kannata olla, koska heillä on kaikkein huonoin tulevaisuus. Jos mitään ei ole, niin mitään ei ole ateisteillekaan. Mutta jos kuoleman jälkeen on elämää, ja jos on Jumala, niin jumalankieltäjät joutuvat tuomittaviksi ja heitettäviksi helvettiin.
Uskovien kohdalla tilanne on paljon parempi. Jos mitään ei ole, niin mitään ei ole uskovillekaan. Mutta jos kuoleman jälkeen on elämää, ja jos on Jumala, niin uskovat pääsevät Jumalan luo taivaaseen.
Eli maallista korttipeliä mukaillakseni on pakko todeta, että uskomattomilla jumalankieltäjillä on käsissään tosi huonot kortit: vain huonoja luuserin kortteja.
Oletko kokenut hengellistä heräämistä viime aikoina?
3
57
Vastaukset
- Olen kokenut.
mutta en tuollaista helvetin saarnaajaa.
Jes. 59:15
Totuus on kaikonnut kauas. Joka varoo tekemästä pahaa, joutuu itse ryöstäjän uhriksi. Kaiken tämän Herra näki, ja se oli hänen silmissään paha: maassa ei vallinnut oikeus. - Kyllä se siitä
Ota vähemmän happoa. Tai enemmän.
- tuhat ja yksi
Jatkuvasti, mutta en niinkään viimeaikoina ,
tuo herääminen on kertoa,
mm, Jouko Pihon ja muiden uskonnoolla itsenäisen ajattelun pilanneiten ihmisten haihattelu on paikkansa pitämätöntä roskaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle593521Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472846Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1482683Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572351Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3572083- 1601810
- 761505
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231358Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.381313- 241234