Minua kiinnostaisi tietää, onko tämän palstan lukijoiden joukossa niitä, jotka ovat kokeneet hengellistä heräämistä viime vuosien aikoina.
Tarkoitan heräämistä uskomaan kristinuskon Jumalaan, en innostumista islamiin tai vaikka New Agen opetuksiin.
Minulla on se käsitys, että Jumala tulee antamaan Suomeen suuren hengellisen herätyksen. Todennäköisesti se herätys alkaa toden teolla vasta sitten, kun Suomea kohtaa kansallinen hätätila, kun Venäjä vaatii osaa Suomea armeijansa kauttakulkualueeksi ja haluaa sen takia miehittää Itä- ja Pohjois-Suomen. Samaan aikaan Suomea kohtaa elintarvikepula ja ruoan hinta nousee pilviin.
Silloin monen mieleen nousee ajatus Jumalasta ja rukous hänen puoleensa. Nekin jotka ovat viis veisanneet Jumalasta, kääntyvät nyt hädissään Korkeimman puoleen.
Joidenkin arvioiden mukaan Suomessa tulisi silloin jopa miljoona ihmistä uskoon.
Aika näyttää.
Mutta miten on nyt?
Oletko sinä kokenut Jumalan kutsua viime aikoina? Oletko jo vastannut myönteisesti Jumalan kutsuun?
Olisi hyvä kuulla ajatuksistasi tässä ketjussa. Jos et uskalla kirjoittaa julkisesti, niin lähetä minulle luottamuksellinen viesti osoitteeseen [email protected].
Jumalattomana ei kannata olla, koska heillä on kaikkein huonoin tulevaisuus. Jos mitään ei ole, niin mitään ei ole ateisteillekaan. Mutta jos kuoleman jälkeen on elämää, ja jos on Jumala, niin jumalankieltäjät joutuvat tuomittaviksi ja heitettäviksi helvettiin.
Uskovien kohdalla tilanne on paljon parempi. Jos mitään ei ole, niin mitään ei ole uskovillekaan. Mutta jos kuoleman jälkeen on elämää, ja jos on Jumala, niin uskovat pääsevät Jumalan luo taivaaseen.
Eli maallista korttipeliä mukaillakseni on pakko todeta, että uskomattomilla jumalankieltäjillä on käsissään tosi huonot kortit: vain huonoja luuserin kortteja.
Oletko kokenut hengellistä heräämistä viime aikoina?
3
68
Vastaukset
- Olen kokenut.
mutta en tuollaista helvetin saarnaajaa.
Jes. 59:15
Totuus on kaikonnut kauas. Joka varoo tekemästä pahaa, joutuu itse ryöstäjän uhriksi. Kaiken tämän Herra näki, ja se oli hänen silmissään paha: maassa ei vallinnut oikeus. - Kyllä se siitä
Ota vähemmän happoa. Tai enemmän.
- tuhat ja yksi
Jatkuvasti, mutta en niinkään viimeaikoina ,
tuo herääminen on kertoa,
mm, Jouko Pihon ja muiden uskonnoolla itsenäisen ajattelun pilanneiten ihmisten haihattelu on paikkansa pitämätöntä roskaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 243712
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402712Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532270Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122251Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131739Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191529Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521501- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621231Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951194