Kuinka iso riski on e pillereiden käyttäjillä saada veritulppa jos ei oo ylipainoinen eikä polta? Onko jollain kokemuksia? Millaiset on ensioireet, eli milloin kannattais olla huolissaan??
Mietin vaan tässä kun on ollut pari kertaa "kasvukipua" muistuttava tunne jalassa. Ei varsinaisesti satu, eikä ole turvonnut tai punainen. Tuleeko 23v iässä vielä kasvukipua??
vertitulppa e pillereistä?
2
104
Vastaukset
- asfasasf
Riski on kohonnut jonkin verran ihan vaan perusterveellä. Tupakoivalle yhdistelmäehkäisyä ei kuulemma suositella, juuri veritulppa-riskinkin takia. Että kovin isoa riskiä ei pitäisi mielestäni olla, ellei ole perimässään alttiutta veritulpille (onko esimerkiksi suvussa ollut tapauksia).
Itselläni ei ole ollut veritulppaa mutta äidilläni kyllä. Jalka oli koko ajan kipeä, siis todella kipeä, kävely oli vaikeaa ja levossa särki. Sääri turposi huomattavan kokoiseksi ja oli kuuman tuntuinen, siis oikeasti todella kuuma, tästä tulppa-kohdan alueelta. Vähän ajan päästä tuli mustelmaa muistuttava jälki jalkaan.
Ymmärrän että asia stressaa sinua, pelkään joskus itsekin veritulppaa kun yhdistelmäehkäisyä syön. Mutta kyllä sen huomaa kunnolla kun sellainen tulee. Ja jos kauheasti stressaa, voit vaihtaa ehkäisymenetelmää jos oikeasti alkaa tulla neuroottiseksi :D minulle minipillerit aiheuttivat lihaskipuja ympäri kroppaa, luulisi että yhdistelmäehkäisykin voi tehdä samaa jos kipujesi syytä murehdit. Lihaksetkin saattavat olla väsyneitä, syitä on miljoonia! Joskus vaan vihloo :D mutta veritulppa-kivussa kipu on kovaa ja jatkuvaa, mahdollisesti paheneekin jatkuvasti. Sellaiset väliaikaiset vihlomiset ja pistämiset tuskin ovat mitään huolenaiheita! Lukekaa pakkausselosteet!!!!!!!!!!!!!!! Niissä lukee ihan kaikki tälalisista asioista! (Saa olla hieman blondi jos ei sieltä tajua ensimmäiseksi vastausta etsivän vaan lähdetään foorumilta kyselemään.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694801KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1883745- 1823395
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?763175Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502899- 251984
- 241921
- 1791724
- 301676
- 431385