kokemuksia takuusätiön lainasta

Onko kellään kokemuksia taakuusäätiön lainasta!?? eli siis takuusäätiön takaamasta järjestelylainasta. Kauan mahtaa mennä saada päätös yms. kertokaa kokemuksia jotka tietää. Itsellä olisi tarkoitus pistää huomenna paperit sinne menemään!!
6186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minä pistin paperit Takuu-Säätiöön vuonna 2009 helmikuussa. Kesäkuussa tekivät välitarkastuksen jolloin piti selvittää velkatilanne (pankkitileistäni tiliotteet edeltäviltä kuukausilta , samoin velkatilanne )
Helmikuun 25. v. 2009 laitoin paperit Takuu- Säätiöön järjestelylainan takaamiseksi.
Myönteinen päätös lainatakaukselle tuli syyskuun lopulla v.2009. siis kaiken kaikkiaan päätöksen saamisen odotteluun meni 7kk.
Tein ns. "työpöydän" missä maksoin arvioidun maksuvaran mukaan jokaiselle velkojalle jotakin. Siksi, että pystyin näyttämään Takuu-Säätiölle, että yritystä on hoitaa velanlyhentelyä ja varoin visusti velkaantumasta lisää.
Niin lokakuussa v.2009 maksoin ensimmäisen erän maksuvarani mukaan ja nyt on velka puolittunut ja enää on 2 v aikaa loppuosan maksuun.

Äänestä

Sama täällä ajan suhteen.

Eli papereiden jättämisen jälkeen tarkistus "maksuhalukkuudesta" noin 5:n kk kuluttua, ja siitä n. 3kk kun takaus myönnetty.

Eli kun paperit on sisään laitettu, niin viimeistään siitä hetkestä alkaen vyö todella kireälle, ja kaikki liikenevä raha velkojen maksuun. Eikä senttiäkään uutta lainaa. Jos sitä ottaa vähänkään, niin hylky on varma.

Eli omalla kohdallani aikaa meni n. 8kk.

Äänestä

oivoi..aika on tosi pitkä johan siinä ajassa kerkeää mennä ulosottoon ne mitä ei ole varaa kuunaikana maksaa!! :( noh on etsittävä toinen ratkaisu

Äänestä

itselläni meni koko hässäkkään aikaa kolmisen kuukautta. siis ensimmäisestä velkaneuvojan tapaamisesta velkojen poismaksuun. itse takauspäätös taisi tulla reilussa neljässä viikossa. tosin ulosotto oli jo pitkään ottanut suoraan tilistäni osansa joten niinsanotusti näyttöä maksuvarastani oli jo olemassa. se nopeutti päätöstä varmasti.

Äänestä

okei..eli takuusäätiön takauksen voi myös saada vaikka maksut olisivat jo ulosotossa..hyvä tietää. kiitos :)

Äänestä

Ja velka ei saa ylittää 34000e, itsellä muutama tonttu enemmän. Yritettiin akordeja velkojille, mutta muutama pisti hanttiin. Nyt VJ hakemus ja samat pisti hanttiin. Mun tilanteessa 5 vuodessa saisi pääomansa kaikki velkojat, mutta odotellaan nyt käräjäoikeuden päätöstä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mävain kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia taakuusäätiön lainasta!?? eli siis takuusäätiön takaamasta järjestelylainasta. Kauan mahtaa mennä saada päätös yms. kertokaa kokemuksia jotka tietää. Itsellä olisi tarkoitus pistää huomenna paperit sinne menemään!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu