http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011122915015440_uu.shtml?ref=kn
"Lonkeromainoksesta huomautus: "Ryssiminen halventaa venäläisiä""
"Mainonnan eettinen neuvosto" - ketä nää on?
Joitakin stanan byrokraatteja jotka tekee tämmöisiä päätöksiä vain työpaikkansa säilyttääkseen?
Osoittaakseen tärkeytensä?
"Lonkeromainoksesta huomautus: "Ryssiminen halventaa venäläisiä""
"Mainonnan eettinen neuvosto" - ketä nää on?
Joitakin stanan byrokraatteja jotka tekee tämmöisiä päätöksiä vain työpaikkansa säilyttääkseen?
Osoittaakseen tärkeytensä?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Venäjämieliset kirjoittajat ovat onnessaan.
Arvaan, että tuo instanssi saa palstan iirojen ja kairakettusten jakamattoman suosion osakseen!
kun se termi otettiin käyttöön n. 25 v. sitten. ENSIKSI SE OLI MUODOSSA KRYSSIÄ. Kryssiminen tarkoittaa purjehduksessa luovimista, mutta joku keksi ottaa sen uusiokäyttöön merkitsemään hölmöilemistä. VASTA MONTA VUOTTA SEN JÄLKEEN joku otti K-kirjaimen pois ja muutti termin ryssimiseksi. Alun perin sillä ei siis ollut mitään tekemistä ryssien kanssa.
Totta, termillä ei ole mitään tekemistä ryssien kanssa, mitä eivät nämä siistymättömät ja yleistiedoltaan nollantasoiset neuvostolaiset tienneet.
Alkaa olla jo hysteeristä tämä touhu.
Myös "Jenkittely" olisi kiellettävä.
"Sakemanni" samoin.
"Kanukki" ehdottomasti.
Pthyi !
Ja hurrit ja japsit myös kiellettyjen sanojen listalle.
Ranskanperunoita ei myöskään saa sanoa ranskalaisiksi, koska se halventaa Ranskan kansalaisia.
Joop. Vttu! Kun tuli ryssittyä, sanoo suomalainen pontevasti jatkossakin.
Eettinen neuvosto on kiellettävä. Se halventaa entisiä neuvostoliittolaisia.
Tuo vanha neuvostoaikojen esitys "Eettinen neuvosto" oli todella ihanteellista sosialismia, jota koitettiin luoda valvomalla poliittisia toimenpiteitä. Niin väitän että Gorbatshov edustaa tänä päivänä Venäjällä aitoa eettisen neuvoston edustajaa.
Loistava esitys!
Missähän kaapissa mainonnan eettisen neuvoston jäsenet ovat asuneet koko ikänsä, kun eivät ole kuulleet, että sanalla ryssiminen ei ole mitään tekemistä etnisyyden kanssa, vaan se tarkoittaa samaa asiaa kuin töppääminen, tunaroiminen ja munaaminen.
Mielestäni mennään jo liian pitkälle, kun aletaan kieltää sellaisten jokapäiväisessä käytössä olevien sanojen käyttäminen joilla ei ole mitään tekemistä etnisyyden kanssa.
Seuraavaksi kielletään varmaankin sellaisten sanojen kuin huvittua, sovittu, ravittua, raavittu, luovittu käyttäminen, koska niissä on naisen alapäähän liittyvä sana jonka käyttö saattaa loukata naisia.
Sitten kielletään sanan kirppusirkus käyttäminen, koska se loukkaa kirppuja, jonka jälkeen kielletään sanan mahtisonni käyttäminen miehestä puhuessa, koska se loukkaa sonneja ja sen jälkeen kielletään sanonnan kännissä kuin käki käyttäminen, koska se loukkaa käkiä.
Sana mustapää päätyy kiellettyjen sanojen listalle ellei se ole jo kielletty sana, koska se loukkaa tummaihoisia.
Kusipää touhu en voi muuta sanoa, ns poliittine korrektius menee liian pitkälle.
Jokainen sana minkä sanomme loukkaa jotakin etnistä tai muuta ryhmää maailmalla, voi olla jopa että sanoma/sana tarkoitta omassa kielisemmä hyvin eri asiaa kuin jossakin vierassa kielessä.
Esim sana hui, jonka suomalaiset ehkä sanovat pelästyessään tarkoittaa venäjäksi kyrpää, tulisi sana Hui kieltää suuren venäläisten maahanmuuttajajoukon sanelemana, no he eivät sellaista varmaankaan vaadi.
No meillä pitää ja tulee olla vapaus sanoa mitä haluamme, ei ole muuta vaihtoehtoa.
Lopuksi totean että Hui, Muhammed on koira;)
Jokaiseen suomen sähkötolppaan yksi somuli roikkumaan hirteen, ikään kuin varoittavana esimerkkinä. Ahkerat ja lainkuuliaiset afrikkalaisetkin ovat tervetulleita.