Maksakaa lusmuilijat ruokanne, älkää

siipeilkö..

Te, jotka täällä huudatte pää punaisena, kuinka veroeuronne menevät maataloustukeen ja kuinka maajussit ovat siipeilijöitä ja kuinka elitarvikkeet pitäisi tuoda ulkoa, niin säästyy veronmaksajan rahat ym. Tehän te vasta siipeilijöitä olisitte.Haluatte syödä ruokaa jonka tuet joku muu on maksanut. Tosiasia näet on että ilman tukea ruokaa ei tuoteta missään. Hävetkää lusmut!On ihan oikein että maksatte ruokanne itse!

15

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .,.,.,.,..,.,.

      Maataloustukea saa jokainen joka syö.

      • -

        -


    • Niin maksankin itse.

      Aina olen maksanut, ja tainnut maksaa siinä sivussa monen tukijussinkin toimeentulon.
      Nykyisin kyllä pyrin aina välttämään kotimaisia elintarvikkeita, ihan periaatteesta.
      On tuo teidän touhunne niin niljakasta.

      • kumm

        Sinulla onkin sitten jättitulot, kun maksat monen "tukijussin" toimeentulon. Keskimäärin veronmaksajaa kohti tuet on muutama satanen vuodessa, tarvitsee aika monta keskimääräistä verotettavaa edes yhden "tukijussin" toimeentulon maksamiseen.
        Sinulla on muutenkin väärä asenne, et maksa mitään "tukijussien toimeentuloa", vaan hinnanalennuskorvausta siitä, että "tukijussit" pystyy tuottamaan ruuan "raaka-ainetta" alle tuotantokustannuksien.


      • ---

        Kyllä menee ruuan etsiminen vaikeaksi jos haluaa ilman tukea tuotettuja elintarvikkeita syödä. Suurin osa ulkomailta tuodustakin on sillä niljakkaalla tukitouhulla kasvatettua.


    • ...

      "...ja tainnut maksaa siinä sivussa monen tukijussinkin toimeentulon".

      Minäkin maksan elintarviketyöläisten toimeen tulon, auton valmistajien ja myyjien toimeentulon, vaatteiden ja kenkien valmistajien toimeen tulon.
      Maksan myös opettajien, poliisien, lääkärien, palomiesten, armeijan kantahenkilökunnan, rajavartioiden, kansanedustajien ja virkamiesten toimeentulon, enkä pidä heitä lainkaan niljakkeinä.

      Minkä maan ruokaa muuten syöt, et ainakaan eurooppalaista, USAlaista, japanilaista, venäläistä, ëtkä kiinalaista ruokaa.

      Syöt ehkä toiselta puolelta Uudesta-seelannista rahdattua naudanlihaa tai etelämerikkalaista, pellosta josta ensin on sademetsät kaadettu ja asukkaat häädetty aseiden kanssa kotoaan, ja joita monikansallinen elintarviketuottaja viljelee.

      • hyi hyi...

        Kuinka nykyinen hallituskin antaa "niljakkaan touhun" jatkua ja vielä EU:n päättäjätkin.
        Eikö muuten tavarasta ja palveluista kuulukkin maksaa ja ylimääräinen raha joka jää kun menot on katettu jää valmistajille ja palvelun tuottajille toimeentuloksi.
        Jos se on niljakasta niin sitten pitää valmistaa ja tuottaa itse tavarat ja palvelut niin pääsee tästä niljakkaasta systeemistä eroon.


    • 37

      Miten niin niljakasta??? Maanviljelijät eivät ole tätä tukihammaa keksineet.
      Paras tilanne olis että vois tuottaa mitä haluu ja miten haluu, myydä sinne minne haluu ja mistä parhaan hinnan saa, Ilman tilatarkastajia, ilman tukipapereita, ilman viljelysuunnitelmia ilman ruiskukoulutusta, ilman ilmavalvontaa, ilman korvamerkkejä,ilman kesantopakkoa, ilman kolmen kasvin pakkoa, ilman pelkoa siitä, että onko kaikki hommat tehty niinkuin eu vaatii .
      Silloin Ruuan tarvitsijat myös voisivat ostaa safkansa sieltä mistä saa jos saa, ja jos olis aina kyseiseen ruokatarpeeseen varaa. Tällä tukisusteemillä pidetään huoli että jokaisella kansalaisella olis mahdollisuu jokapäiväiseen ruokaan.

    • -

      -

    • vasikka

      Tuet pois,ulkomailta tulee halpaa ja maukasta ruokaa,koko maatalous joutaisi lopettaa suomesta

      • lehmä

        Mitäs ajattelit syödä sitten jos joka maassa ajteltaisiin noin? Maataloustuotteita ne ovat ulkolaisetkin ruoat. Entäs tiesitkös, että ne kossu ja bissekin ovat maataloustuotteita? Ruoantarve maailmalla kasvaa jatkuvasti ja kuitenkin sinä luulet, että saisit ruokasi ja juomasi vaikka ruoantuotanto Suomessa ajettaisiin alas?
        Mitäs jos jokainen Euroopan maa lopettaisi maataloutensa ja tuotattaisi ruokansa vaikka Brasiliasta halvalla? Mites luonnolle kävisi kun lento- ja merirahdit lisääntyisi ja sademetsiä kaadettaisiin aina vaan lisää ruoantuotannon tieltä ja peltoja lannoitettaisiin rajusti, jotta satoa saataisiin täyttämään eurooppalaisten mahat?
        Kannattaisiko kuitenkin pitää oma lähituotanto ja varmistaa sillä oma ruoansaanti ja vaikuttaa omiin luonnonoloihin, niin ettei koko maailma joudu kärsimään?


    • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

    • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

    • On surullinen tosiasia, että suomalaiset perheviljelmä-
      puuhastelijat todellakin aikaansaavat 2.700 M€ tuotantopanoksella
      vain 2.400 M€ tuotoksen. Tähän absurdiin tilanteeseen
      on tultu pitkälti megalomaanisen, kansallisen
      maataloustuen seurauksena. Niinpä olisi
      ensiarvoisen tärkeätä lakkauttaa kansallinen, yli
      1.100 M€:oon nouseva maataloustuki vielä tällä
      vaalikaudella.

      Tuen lakkauttamisesta olisi seurauksena tuotannon
      tervehtyminen toimialan siirtyessa ammattilaisten
      käsiin, joiden kompetenssi olisi kohdallaan.

      Kansallisen tuen lakkauttamista puoltaa myös
      se, että tuosta alkutuotannon 2.400 M€ kakusta
      vain 1.500 M€ löytää tiensä suomalaiseen ruokapöytään.
      Elintarvikkeiden vientiin ja alkoholin valmistukseen
      menee loput 900 M€. On suuri vääryys, että alkoholin
      valmistusta ja ruuan vientiä tuetaan kansallisin
      verovaroin. Eduskunnan on aika havahtua.

      • Ylenkyllästynyt

        Trolli!!!!! Kuten kaikki tietää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      23
      5226
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      86
      4639
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      281
      3716
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      116
      3155
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      47
      2699
    6. Käykö tiekarhu tasapuolisesti Hyrynsalmen teillä??

      Mitä olette mieltä?
      Hyrynsalmi
      25
      2038
    7. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      10
      1867
    8. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      106
      1864
    9. Mikä on pahinta

      Mitä kaivattusi voisi tehdä sinulle?
      Ikävä
      239
      1784
    10. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      72
      1720
    Aihe