Väyrynen kuin aito presidentti
Eiköhän se natsaa
52208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Kansalaiset! Verratkaapa Paavon puhetta Halosen mongerrukseen uutena vuotena. Ero kuin yöllä ja päivällä Paavon eduksi. Näin on näreet????
Mitä kansaa Väyrynen edustaa? Tuin aikanaan ja yhä vieläkin Väyrysen sijoittamista alivaltiosihteerin tehtäviin Ulko-Mongoliaan.
Päätin jo kauan sitten Väyrysen oltua edellisen kerran KePun vai oliko se SuoKusta, Kari Suomalaisen ehdotus KePun lyhennykseksi, että haen muukalaispassia itselleni, jos sellaisesta Moskovan luottopojasta tulisi Suomen Tasavallan presidentti.
Nyt on ilmaantunut Väyrysen rinnalle toinen huutolaispoika, Persujen Soini, jonka valitsemista katson perin karsaasti.
Ajaessani Turusta Tampereen kautta Itä-Suomeen ja yövyn Tampereella, niin en missään tapauksessa aja Kekkosen tietä pitkin, koska jo kaiken huipuksi joutuisi ohittamaan UKK-instituutin.
UKK-Instituutti edustaa kaikkea mitä vihaan Suomen politiikassa Kekkosen valtakaudella. Muista vielä poikkeuslakivaalit Kekkosen uudelleen valitsemiseksi perustuslakia rikkoen kolmanneksi kaudeksi Moskovan pelottelun avustamana.
Koivisto pani kampoihin Kekkoselle ja Väyrysestä ei tullut presidenttiä eikä toivottavasti nytkään, koska silloin hankkisin Ruotsin kansalaisuuden ilmoittamalla lääninhallitukseen - yksikertaista pohjoismaiden kansalaisille. Olen sentään asunut Ruotsissa lähes 40 vuotta.
Paten puhe oli täydellinen
Paten puhe oli täydellinen. Kontrasti muumimamman 11 kertaa lausumiin setasatuihin on järisyttävän suuri. Oikein tässä tuntee taas elävänsä tervehenkisessä yhteiskunnassa.
Ei näytä "Eläkeläispersu" tietävän paremmin kun "Patesta" haluaa Tsaari Putinin käskyläinen Kekkosen perintönä.
NIINISTÖN maiskuttelun ja nikotteluun verrattuna ero on kuin yöllä ja päivällä. Lisäksi Niinistö on herkkänahkainen ja pikkusieluinen nipottaja. Ei sano mitään, vaan puhuu ympäripyöreitä, koska pelkää tekevänsä jotain virheitä kampanjassaan.
Joka toinen lause tuntuu olevan jonkinlaisen röyhtäisyn takana ahdingossa.
Ps.Olisikohan oireilun syynä ilmavaivat.
Niinistö menköön vaan nurkantaakse nortille.
..
Väyrynen olisi vain häpeäksi Suomen kansalle, jos hänet valittaisiin presidentiksi. Silloin hän matkustaisi vieläkin enemmän. Ja houkutukset lentoemäntien helmojen nosteluun hänelle perinteiseen tapaan lisääntyvät uhkaavasti.
Putinin salaisena luottopoikana hän joutuisi Moskovan erityiseen valvontaan. On eri asia sitten kun Putinin mafiayhteyksistään saamat salaiset pankkitilit joutuvat piakkoin tehtävän reformoidun Venäjän oikeuslaitoksen käsittelyyn.
Toisaalta KePu pystyy tietenkin järjestämään poikkeuslailla Väyrysestä presidentin. Perinteitä kun näes puolueella on.
Ehdotan kirjaa Urho Kekkonen:" Muutoksen vuosikymmenet" luettavaksi nykyvalossa. Silloin ymmärtää, mitä "suomettuminen" todella tarkoittaa. Ulkomailla asuvana häpesin tuota nyt "UKK-instituutin" vartioimaa aluetta.
..
Äänestytyttää jo niin kovasti ettei meinaa millään malttaa odottaa.
Minä piirrän kyllä kuutosen ja mielellään.. Ei malttais millään odottaa. 11.1 pääsee piirtämään.
Herää pahvi!
Ei kai kukaan enää halua Kekkosen suomettumispolitiikan paluuta Väyrysen muodossa ainakin jos terveellä järjellä ajattellee.
Ja sitä tervettä järkeä tarvitaan ilman promilleja ja LCHF-höpötystä.
Neuvostoliittoa ei enää ole, mutta EU:n liittovaltiokehitys on vakava uhka Suomen itsenäisyydelle, jonka Väyrynen tahtoo säilyttää ja jonka poisluovuttamiseksi Niinistö on ministerinä aikoinaan tehnyt niin paljon.
Päätin jo vuoden 1982 presidentin vaalien yhteydessä, että jos Väyrysestä tulee presidentti Kekkosen jälkeen, niin jätän välittömästi Suomen kansalaisuuden. Tuolloin kansa onneksi valitsi Koiviston.
Suomen kansa oli saanut tarpeeksi Kekkosen ajamasta suomettumispolitiikasta. Länsimaissa suomettumisesta käytetään sanaa "Finlandisierung". Ellet tiedä niin Googlaa käsite netistä.
Lainaa kirjastosta kirja Urho Kekkonen: "Muutoksen vuosikymmenet" ja lue se päivän politiikan valossa myös rivien välistä (inplisiittisesti).
Toisaalta nimimerkki "Patriootti Väyrynen" on tietenkin jo niin sokaistunut, ettei näe metsää puilta, ja uskollisena puolueelle ostaa Euroopan kalleimman ruoan kepulaisten johtamista Prismoista, S-Marketeista. Tietenkin voit sanoa saavasi bonusta (puolue)uskollisuudestasi, mutta niitä korttibonuksia saadaan myös muissa Euroopan maissa.
Siis pahimmassa tapauksessa, jos Väyrysestä...., niin soitan täällä Ruotsissa lähimpään lääninvirastoon hakeakseni Ruotsin kansalaisuutta, mikä on erittäin yksinkertaista pohjoismaiden kansalaisille ja maksaakin vain 50 euroa plus uusi passi poliisilaitokselta noin 40 euroa.
Mielenkiintoista.
Äänestetääkö jo valmis presidentti, vai kamreeri, nipottava.
Tyttärensä mies.
Hiusmuotoilijan jo kokeilemana. Havainnoista ei tietoa> hiusmuotoilijan.
Jännä pari.
Kuin tehty vain pr vaaleihin.
Niinistö heikoilla.
Jos toisella kierroksella on vastakkain Pahvi-Sauli ja valtiomies Väyrynen, Niinistö saattaa romahtaa. Pelko kasvaa Niinistön leirissä. Väyrynen vain myhäilee...
katsoa toiseenkin kertaan.
Kolmeenkymmeneen vuoteen ei ole kuultu noin hyvää uudenvuoden puhetta, kuin mitä Väyrynen esitti. Vaikka puheen aikamäärä oli lyhyt pystyi hän sanomaan kaiken tarpeellisen, johon Halonen ei kykene edes tunnin kestäneessä puheessa. Sopertelee vain jotain tyhjänpäiväisyyksiä joita kukaan ei ymmärrä, ainakaan demarien ulkopuolelta.
Tästä on hyvä jatkaa sillä demarien Lipponen on ei ainoastaan lyöty, vaan täydellisesti nujerrettu. Kun alkoi heittää paskaa parhaan ehdokkaan Sauli Niinistön päälle, joten Väyrynen on jo ainakin kolmen parhaan joukossa.
Tosiasiat on kuitenkin niin että suomalaiset eivät halua markka aikaiseen tuppukylään takaisin. Joten meidän ehdokkaamme on Sauli Niinistö jo ensimmäisellä kierroksella. Näin varmistamme että kuulemme Saulilta vielä paremman ja isänmaallisemman uudenvuoden puheen kuin Väyryseltä.
Valitsisiko Suomen kansa lestadiolaispojan Lapista presidentiksi.
Miten sitten voi perustella maailmalla ylistettyä suomalaista koululaitosta.
Lainaan Ahtisaaren suomi-vitsiä viime lokakuulta: "Miten kurjassa tilassa ollaan sitten ulkomailla?" Hae "ahtisaaren suomi-vitsi" YouTubesta.
Retoorinen kysymys, mihin ei tarvita vastausta.
Siksi ei natsaakaan. On kuin näyttelijä ja sitä onkin. Ei mene ns täysjärkisiin ihmisiin tuollainen. Ei käy edes vitsistä. Karvas kalkki on edessä ja itku vaali-iltana ja median ( puolueen) syyttely.
Muki-Väyrynen tapansa mukaan yhtä hoopona teeskentelijänä kuin aiemminkin.
Väykky naurattaa kuin nilsiän sheikki aikoinaan ja kansa tahtoo sirkushuveja... mutta ei tietenkään äänestä vaan käy töllistelemässä ja nauramassa.
on rautaa, mikä sirkushuveissa on vikana.
..
Täytyy kyllä ihmetellä tätä sympatiaa, jolla ns. etelän media suhtautuu Väyrysen presidentinvaalikampanjaan. Paitsi että molemmat iltapäivälehdet ovat julkaisseet netissä ilmaiseksi tuon Väykyn mainoksen, jutut kampanjasta ovat myönteisiä ja kaiken huipuksi lehdet ovat mainostaneet Paavon ja Vuokon kahvimukia, joiden myyntituotto on varmasti ylittänyt moninkertaisesti ehdokkaankin odotukset. Mukien tämänhetkinen tuotto kattaa maksullisen tv-kampanjan lähes kokonaan.
En osaa analysoida syitä median äkkikäännökseen suhtautumisessa Väyryseen. Pääsyy on ehkä Väyrysessä itsessään ja toisaalta muiden ehdokkaiden kampanjoiden tylsyydessä ja laimeudessa, mutta taustalla saattaa vaikuttaa myös hallituspuolueiden epäonnistunut politiikka. Erityishuomiona mainittakoon hallituksen lehdistölle asettama yhdeksän prosentin haittavero. Sen ohella tänään voimaan tulleet dieselin roimat hinnankorotukset nostavat lehtitalojen jakelukustannuksia pahemman kerran.
Siksi juuri on presidentin vaalikiertue.
Paavo V on tullut ykkös suosikiksi jo.
Nyt tosiaan valitaan presidenttiä. Ja presidentillisintä sieltä koitetaan seuloa> ihmiset mielissään.
Jos otetaan vaikka Paavo L. Mörköhän se on olemukseltaan.
Ei tuommoista saisi pitää kuin hetken vilaisun esillä. Äänet menee mitä kauemmin ihmisten katseltavissa.
Kamreeri Sauli ei niin kovin innosta.
luotiin mediaasa kuva alkuun kuin kovakin kundi.
Kuvaa parhaiten: pieni varatuomari"
Siihen puolueensa nuori nainen vaimoksi. Kuin jo oltiin menossa Mäntyniemeen.
väyrysta
Hyvä puhe Väyryseltä! Erityisesti eriarvoisuuteen puuttuminen ja ympäristöllisesti kestävän kehityksen korostaminen oli tärkeää.
Toivottavasti vuoden päästä Väyrynen pitää uudenvuodenpuheen Tasavallan Presidenttinä!
Väykky on varastanut kestävän kehityksen aatteen Halosen puheista. Muutenkin monin tavoin pyrkinyt kosimaan demareita, jopa törkeästi ja loukkaavasti.
Mutta ei onneksi auta. Väyrynen saa tyytyä sijaan joka ei nosta häntä pressaksi. Kansamme onneksi. Emme tarvii narsistista tyyppiä määräämään mistään asioistamme. Pysykööt johtamassa yritystään, siinä luulisi olevan tarpeeksi työtä.
örkin puhe
http://www.iltalehti.fi/nettitv/?32520627
Väyrynen parempi kuin nykyinen.
http://www.youtube.com/watch?v=fbwGuSGel6s&feature=related
..
Mielenkiintoisia nuo punamedian lausunnot noista ehdokkaista kakkosesta viidenteen että ovat aivan tasoissa. Kun Väyrysellä ja Soinilla on 9% kannatus ja Lipposella ja Haavistolla 7% kannatus. Tämähän tietää keskinäisessä erossa yli 20% joten ei aivan tasoissa tuo jörö puna Paavo L ole.
Jos tuo ero olisi toisinpäin että puna Paavolla olisi 9 % kannatus, niin media toitottaisi että Lipponen on selvästi toisena muilla ei ole mitään mahdollisuutta haastaa Niinistöä. Samoin tuo epävarmat äänestäjä, joita media hehkuttaa heitä olevan 20%, voivat muuttaa kaiken.
Eihän suomessa ole koskaan äänestetty 100%sesti joten nuo 20% ja vähän ylikin ovat niinsanottuja nukkuvien puolueesta, jotka eivät koskaan äänestä. Tuo kaikki tyhmyys median taholta on tekemällä tehtyä tyhmyyttä, johon ei usko erkkikään.
Onneksi ainut jännitys momentti näissä presidentin vaaleissa on, meneekö Niinistö läpi ensimmäisellä äänestyksellä, vai vasta toisella. Itse veikkaan ensimmäistä, niin paljon ihmiset on kyllästyneet tuohon 30 vuotiseen demarien pakkovaltaan, että siihen on saatava loppu ja heti.
Hyvä hyvä Väykky ja Sale, lauletaan demarit suohon.
Jep.
Surkeat demaripressat saa riittää.
Väyrynen parempi kuin nykyinen.
Selviytyjien kuningas
http://www.youtube.com/watch?v=fbwGuSGel6s&feature=related
Väyrynen ammatiltaan yrittäjä.
MUUT ON YHTEISKUNNAN ELÄTTEJÄ.
Niinhän se sanoi johtavansa vasemmalla kädellään yritystään vaikka tulisi valituksi presidentiksi. Ei jättäisi yritystään edes vaimolleen. Vaimo olis muodollisesti johdossa mikä tarkoittaa että muodollisesti. Väykky ei anna valtaa kenellekään, ei edes vaimolleen... eli narsistisuus tuli siinäkin esiin.
Vuokon perruukki kyllä on naurettava ! vai niinkö sen pittääkin olla...
Väyrynen ammatiltaan yrittäjä.
MUUT ON YHTEISKUNNAN ELÄTTEJÄ.
Mikä lienee Väyrysen nimimerkki näillä tai muilla palstoilla.
Itsesensuurin vuosikymmeninä Pekka Peitsi oli yksi neukkujen käyttämä nimimerkki, jolla Tehtaankadun ääni vaimensi kansalaisten ja julkisen sanan ilmaisunvapautta.
Myllykirjeet tunnettiin ja niitä pelättiin suuresti, jos joutui myllykirjeissä mainituksi naapurimaan toverillisen holhouksen vastaisina YYA-sopimuksen hengessä, siten kuin Kekkonen Moskovan ohjauksellla sopimuksen yksinoikeudella tulkitsi.
Nähkää Väyrynen tässä valossa Kekkosen hengen valvojana.
Onkohan vapaamuurarit palkanneet jonkun porukan häiriköimään tänne keskustapalstalle?
paavon ura on ohi!! Putosi JO eduskunnastakin ja nyt jää sijalle 6. pressan vaaleissa!!
Näyttää jokin höperö höpertävän punikkin ja kokkareitten laskuun.
Ymmärtäneeköitsekkään asioitaan.
Pahin "punikki" Suomen sodan jälkeisessä historiassa oli Kekkonen, joka YYA-sopimukseen vedoten oli luovuttamassa maan NL:lle.
Itsesensuuri oli vallalla, vaikka Kari Suomalaista Kekkonen ei saanut hiljennellyä Hesarin pääkirjoitussivulta. Kari antoi nimen "Kepu" ja kun tuo Väyrysen puolue protestoi, niin Suomen Keskustasta tuli "Suokusta".
Olen tallentanut leikkeitä lehdestä pitkältä aikaa sekä Karin kirjan "Tienaripojat".
Olisivat oikein hyviä lähteitä Väyrystä kannattaville.
Osan leikkeistä olen skannannut ja tuonut esille Facebookissa.