Olen huomannut Pirkka-Pekka Peteliuksesta erään mielenkiintoisen seikan. Hänhän on tehnyt sketsihuumoria jo lähes 30 vuotta ja LÄHES kaikesta mahdollisesta.
Peteliuksen suosikkkikohde on aina ollut junttisuomalainen. Lisäksi kohteena ovat olleet saaamelaiset ja mustalaiset. Mutta yksi puuttuu!
PPP ei ole koskaan tehnyt pilaa suruista, vaikka he olisivat mitä parhain pilan kohde: bättre folk-asenne, tahallinen hoono soomi, wannabe-ruotsalaisuus , kailottavat tantat jne.
Sitten tajusin selityksen. PPP oli mukana Folktingetin propagandalehdykässä ylistämässä pakkoruotsitusta!
Eli Petelius on näitä suomalaisuutta halveksivia ja ruotsalaisuutta ihannoivia taiteilijatyyppejä.
Peteliuksen suosikkkikohde on aina ollut junttisuomalainen. Lisäksi kohteena ovat olleet saaamelaiset ja mustalaiset. Mutta yksi puuttuu!
PPP ei ole koskaan tehnyt pilaa suruista, vaikka he olisivat mitä parhain pilan kohde: bättre folk-asenne, tahallinen hoono soomi, wannabe-ruotsalaisuus , kailottavat tantat jne.
Sitten tajusin selityksen. PPP oli mukana Folktingetin propagandalehdykässä ylistämässä pakkoruotsitusta!
Eli Petelius on näitä suomalaisuutta halveksivia ja ruotsalaisuutta ihannoivia taiteilijatyyppejä.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Peteliuksen svekomaisesta luonteesta kertoo se, miten hän petti Aake Kallialan.
PPP ei vastanut soittopyyntöön 20 vuoteen! Lisäksi hänen selityksensä oli tietoisen epärehellinen.
Jotenkin kuulostaaa meille tutulta tyypiltä eli tyypilliseltä svekolta.
Suomenkielisestä perheestä oleva Petelius kai yrittää saada tätä hairahdusta anteeksi.
http://www.youtube.com/watch?v=tGwkAU8C2JU
Löytyykö tätä Velipuolikuun DVD:ltä?
Moni julkimå haluaa pitää työpaikkansa eli ansiomahdollisuuden, joten ovat myyneet sielunsa - mutta olisiko se eka kerta!
No, on Petelius onneksi tehnyt pilaa riikinhurreista.Kai se nyt edes hieman vähentää pirkkapekan syntitaakkaa netti fennon silmissä?
Nu ska vi bajsa igen!
http://www.youtube.com/watch?v=Xk2iHHdC7Y0&feature=results_video&playnext=1&list=PL68F4430969EC7355
Onnistuipa se Lapio arkististaan kaivamaan yhden esimerkin. Tosin sketsissä PPP selvästi tekee pilaa riikinruotsalaisesta viihdeohjelmasta.
Eli surusketsiä ei näköjään löydä edes uuttera svekolapiokaan.
Yhden esimerkin? Balle Ramstedt's pankaka-show oli muistaakseni vakionumero jossakin 80-luvun sketsisarjassa. Kyllähän noita fraaseja koulun pihalla ja ruotsintunnilla hoettiin.
No, eikö tämä nimimerkin "Muista nöyryys" lähettämäkään linkki kelpaa?
http://www.youtube.com/watch?v=tGwkAU8C2JU
Näköjään PPP hairahtui moiseen uransa alkuaikoina ollessaan suuren sketsiporukan yksi jäsen.
Varmasti vasten tahtoaan ja muiden vaatimuksesta....
M.m Pirkka -Pekka Petelius on Telia - (Sonera) mainoskasvo kun on julkisesti esiintynyt ruotsin kielellä pakkoruotsin ihailijana mm. B. Sågbomin ohjelmassa. Petelius tienaa todenäköisesti paaaaljon enmmän mainiskasvona kuin näytelijänä.
Älä ole ruotsalaisen Telia- (Soneran) asiakas.
Äkkiä tekemään huumoria rantaryssistä. Onko Jope pelastus?
Onko jope tehny sketsejä hurreista?
Olen nähnyt yhden sketsin ruotsalaisista "Ruotsalainen voittaa aina". Jope pystyisi tekemään hurreista ja Freudenthalista teräviä sketsejä.
Jope on potkittu pois YLE:stä.
Sketsejä voi tehdä ilman että syö Ylen leipää.
Muutenkin maamme sketsiviihteessä suruhuumori on loistanut poissaolollaan.
Aitosuomalaisten pilkkaaminen on loputonta. Paljon myös mustalaisista ja saamelaisista on vitsiä väännetty.
Ainoastaan mustaihoisista ja suruista ei sovi herjaa heittää. Molemmat vähemmistöt ovat niin haavoittuvaisia....
"Muutenkin maamme sketsiviihteessä suruhuumori on loistanut poissaolollaan."
Poislukien "Suomalaisuuden" Liiton lehti, tämä netti fennojen sketsipalsta, sekä kielikeisarin toilailut eri eettereissä.
Persujen nuiva siipi harrastaa tätä myös, mutta aihe on kuitenkin jäänyt "monikulttuurikriittisyyssketsien" varjoon.
"Aitosuomalaisten pilkkaaminen on loputonta."
Aitosuomalaisten? Kerrohan.
PPP.n suosikkihahmo on kaikenlainen murretta puhuva suomalainen, joka esitetään "erämaiden tyhmyrinä". (Freudenthal!)
Kaverille ei jätetä- sarjan uusinnassa PPP esittää joka jaksossa sellaista.
Vilkaisin wikistä pulttiboisien sketsihahmot kun siellä oli niistä tämmöinen lista (siitä nuo numerot)
2.1 Asioidenhoitotoimisto Veikko Kilkenblad
2.2 Autokorjaajat Jylppy ja Nulli
2.3 Johannes ja Kyllikki Virolainen
2.4 Marsalkka Mannerheim
2.5 Pilailevat herrasmiehet
2.6 Poliisit Pesonen ja Sojakka
2.7 Psykiatri Ilkka Paavonen ja potilas Timo Kuitunen
2.8 Savolainen juntti
2.9 Urheilevat mummot
2.10 James Potkukelkka
2.11 Upseerit
2.12 Kikkeliskokkelis-mies
2.13 Jukka ja opettaja
2.14 Heikki ja Kaija
2.15 Herrasmiehet Robert ja Busse
2.16 Tyylikonsultti Heikki-Anneli Vateva
2.17 Yrpä ja Illu
17 sketsiä, hurrit pääosassa kahdessa (Mannerheim ja Robert ja Busse), kuka viitsis laskee prosentit?
Marski EI ole mikään hurri ainakaan OMIEN sanijensa mukaan. Ja se ratkaisee.
Sitäpaitsi. Marskin kaltaista hahmoa ei käsitellä etnisin perustein, vaan vain asemansa perusteella.
Kuuntelepa tuo, ilmiselevä hurrrihan se:
http://www.youtube.com/watch?v=qTuTDRfdqZk
Huumori ei ole mitään budjetointia tai koulupaikoja. Eli on naurettavaa laskea noin prosentteja(tai huumorintajutonta!). Mustalaisia on n, 10 000, joten jokaita manne-vitsi kohti pitäisi tehdä 500 suomalaisvitsiä! Niinkö?
Meinaatko tosiaan, että jokainen huonosti suomea puhuva olisi suru? Marski puhui monia kieliä sujuvasti.
Jos hän itse selvästi ilmoittaa olevansa suomalainen, vaikka puhuukin myös ruotsia, hän on sitä.
Lapion mukaan Atik Ismailista tehty sketsi olisi tataarivitsi? Ja Stilleristä tehty sketsi olisi juutalaisvitsi? Eihän se nyt noin mene, senkin svekoääliö!
Suruvitsi on tietysti sellainen, jossa MÄÄRITTELEMÄTÖNTÄ surua esitetään karrikoituna. Tunnettu henkilö sketsissä on aina oma yksilönsä, ei kansansa edustaja.
Muuten. PPP on tehnyt satoja sketsihahmoja urallaan.
"Meinaatko tosiaan, että jokainen huonosti suomea puhuva olisi suru?"
En tietenkään. Mannerheimi kuitenkin oli.
" Marski puhui monia kieliä sujuvasti."
Niin varmaan. Ja suomea vähän heikommin.
"Lapion mukaan Atik Ismailista tehty sketsi olisi tataarivitsi?"
No, tuollaista en kyllä tullut ajatelleeksikaan!
Aloituksessa kaivattiin peteliuksen ruotsalais/suomenruotsalaissketsejä ja tuollaisia löytyi pikkuisen muistia kaivelemalla ja wikipediasta vilkaisemalla.
En tiennyt, että herrasmiehet Robert ja Busse ovat tunnettuja henkilöitä.
Mutta Marski ymmärtääkseni on melko tunnettu itsenään....
Ei sketsin mannerheim ole yhtä kuin marsalkka mannerheim vaan pikemminkin jonkinlainen karikatyyri tuollaisesta yläluokkaisesta suomenruotsalaisesta upseerista.
"17 sketsiä, hurrit pääosassa kahdessa (Mannerheim ja Robert ja Busse), kuka viitsis laskee prosentit? "
Koska kukaan ei ole ehtinyt laskea, yritän itse.
Eiköhän tuo tee abouttiarallaa 12 prosenttia? Menikö oikein?
Itätalainmaan marqiisi kyllä suuttuu kun taas hurrit saa yli väestöosuuden.
"Eiköhän tuo tee abouttiarallaa 12 prosenttia? Menikö oikein?
Itätalainmaan marqiisi kyllä suuttuu kun taas hurrit saa yli väestöosuuden."
Mutta se on selkeästi vähemmän kuin 50%! Miksi sinä saat aina enemmän kuin minä? Epistä! Etten sanoisi perustuskainvastaista!
petelius on pakkoruotstihuyora.
No sä oot sen niin päättäny ja sillä selevä oli tosiasiat miten vaan?
Jos Suomessa olisi purevia satiiriohjelmia, niin surujen ylimielisyys olisi lytätty ruttuun kauan sitten. Samaten Freudenthalille olisi pidetty yleiset hirttäjäiset ja naurajaiset. Eikä tietenkään suomenkielisillä olisi pakkoruotsia. Satiiri on tehokas ase.
Eikö ylioppilas Larvanto ollut suomenruotsalainen? Mamma!
Olihan se Palle Ramstet shou , Ho ha ho ha ho ha hooo,,, .
Sen minä jotenkin yhdistin ruotsalaisuudelle nauramiseen .
Mutta kyllä jokainen suomen politiikassa mukana oleva suomalainen on ostettu ruotsalismafian puolelle .