Opamox ja paniikkihäirö

Paniikissa..........

Onko täällä muita paniikkihäiriöstä kärsiviä jolla sama lääkitys/kokemusta lääkityksestä? Mulla on Opamox lääkitys ollut käytössä ja 5v tarvittaessa ja 2 vuotta sitten alettiin kokeilemaan erilaisia mielialalääkkeitä. Ei mikään sopinut, kaikista aivan kamalat sivuoireet ja paniikki paheni tai sitten ei mitään oireita mutta ei tehonnutkaan. Myös Xanor Depotia koitettiin mutta siitäkään ei mitään tehoa.

Nyt puolen vuoden ajan mennyt ihan lääkärin määräyksestä Opamox 15mg (eli miedoin vahvuus) kolmesti päivässä (tarvittaessa saa ottaa neljännen mutta olen ehkä kaksi kertaa tässä puolen vuoden aikana tarvinnut sen).

Olo on vihdoinkin normaali, pystyn elämään normaalia elämää eikä tarvitse jokaista sosiaalista tilannetta jännittää. :) Ja vaikka olen jo yli puoli vuotta ko. lääkettä syönyt niin edelleen sama määrää auttaa.. Olen kuullut että joillakin määrää joudutaan nostamaan jne..

Haluaisin muidenkin kokemuksia..

4

1230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lilac pompom

      mulla ei taida olla paniikkihäiriötä, jonkuntyypin ahdistushäiriö lukee paperissa ja ahdistavia ja pelottavia kohtausia mulla on ollut vuosia, tiedä mitä tää sitten on. opamoxia olen kuitenkin syönyt melkeen puolitoista vuotta, 1/2-1 1-3 kertaa päivässä, eikä annosta siitä ole muutettu. alussa meni vähän yli annoksen ja kun lääkkeet välillä loppui kesken, meinasi pettää jalat alta ja tuli muutenkin paha olo. aloin ottaa puolikkaan kokonaisen sijaan, eikä vaikutus tuntunut just ollenkaan sen pienemmältä, ja meni kuukausia, kun pärjäsin puolikkaalla, joskus taisi olla päivä välissäkin. nyt on mennyt melkein joka päivä kokonainen, joskus pitää ottaa enemmän. tai oikeastaan joka päivä ahdistaa sen verran, että pitäisi ottaa enemmän, mutta haluan pärjätä vähällä.

      mielialalääkkeet ei mullekaan sopineet, masennukseen ja ahdistukseen niitä on molempia määrätty, mutta vain pahentaneet asiaa tavalla tai toisella. uskon, että jos syöt lääkettä tasaisesti ja elämä menee muutenkin ok, annosta ei tarvitse nostaa. ja 15mg on pieni annos mikä ei varmaan kaikilla toimi, hyvä kun on sulla auttanut:) ja hyvää vuodenalkua...

    • opamoxistakokemusta

      Mul ollut 11v opamox 15mgx3 päivä,enkä ole tietoisesti nostanu annosta kuin tarvittaessa,joskus otan vähemmän joskus enemmän.
      Riippuvuus on psyykkistä sekä fyysistä,vierotusoireet ihan hirveitä,enkä usko et pysty ikinä lopettaa näitä.Ellei jotain rauhoittavaa lääkettä vierottamiseen keksitä joka ei koukuta....en suosittele kellekään.

    • mykkyrällä

      Opamox on hyvä lääke kun mielialalääkkeet ei vaan sovi. Otan tarvittaessa joten koukussa en ole. Ahdistukseen käytän. Puhutaan, että jää koukkuun mutta niin jää särkylääkkeisiinkin.
      Otetaan kun tarvitaan Opamox va elämä hymyilee.

    • Sjwjwiw

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe