"Se sama Kirkko, jonka opetetaan olleen Saatanan vallassa, kokosi ja hyväksyi sen Uuden Testamentin, johon minunkin on uskottava."
Tätä jos uskaltaa Jehovan todistaja rehellisesti eri puolilta lähestyä, voikin tulla tekemätön paikka.
Tätä jos uskaltaa Jehovan todistaja rehellisesti eri puolilta lähestyä, voikin tulla tekemätön paikka.
Vastaukset 4
Vanhimmat
poltti roviolla Raamatun kääntäjiä käännettyine Raamattuineen Saatanan johdolla.
Jehovan Todistajien perustaja C.T. Russell etsi nuo pyhät kirjoitukset ja käänsi ja kokosi ne Raamatuksi. Kirkolla ei ole tekemistä sen asian kanssa.
Näin sanotaan virallisessa todistajien historiankirjassa.
>>Jehovan Todistajien perustaja C.T. Russell
CTR oli mukana perustamassa Vartiotorniseurana nykyään tunnettua uskonnollisen kirjallisuuden julkaisutaloa ja oli alkuun Vartiotorniseuran sihteeri ja varainhoitaja, myöhemmin toinen presidentti. Jehovantodistaja Russell ei koskaan ollut, kyseisen liikkeen jäsenet lahkoutuivat raamatuntutkijoista lähinnä 1917-1937 välillä.
>>C.T. Russell etsi nuo pyhät kirjoitukset ja käänsi ja kokosi ne Raamatuksi.
Charles-herran kielitaito ei moiseen olisi riittänyt, niinpä hän etsi muiden mittaamat Gizan pyramidin mitat, joita sitten muutteli oman mielensä mukaisesti uuteen kuosiin kun ennustus ei toteutunutkaan.
Charles oli lähinnä uskontoon hurahtanut liikemies, niinpä hän lähti ehkä ajattelemattomuuttaan mukaan kuuluisaan ihmevehnäkauppaan.
Muistatko Jeesuksen vertauksen vehnäpellosta (Matt. 13:24-30)? Tai nuottavertausta (Matt. 13:47-49)? Aina siihen saakka, kun Herra tuli tarkastamaan palvelusväkeään, kaikki kristillisyyttä tunnustavat olivat samalla viivalla. Kuten muistat, ihmiskunnan puhdistaminen alkoi "Leevin pojista" (Mal. 3:3), Jeesuksen pappistovereiksi tunnustautuneista (Ilm. 1:6). Niin että ei se niin tekemätön paika ole.