Vaikeata.

"Se sama Kirkko, jonka opetetaan olleen Saatanan vallassa, kokosi ja hyväksyi sen Uuden Testamentin, johon minunkin on uskottava."

Tätä jos uskaltaa Jehovan todistaja rehellisesti eri puolilta lähestyä, voikin tulla tekemätön paikka.
4255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

poltti roviolla Raamatun kääntäjiä käännettyine Raamattuineen Saatanan johdolla.

Äänestä

Jehovan Todistajien perustaja C.T. Russell etsi nuo pyhät kirjoitukset ja käänsi ja kokosi ne Raamatuksi. Kirkolla ei ole tekemistä sen asian kanssa.

Näin sanotaan virallisessa todistajien historiankirjassa.

Äänestä
  • >>Jehovan Todistajien perustaja C.T. Russell

    CTR oli mukana perustamassa Vartiotorniseurana nykyään tunnettua uskonnollisen kirjallisuuden julkaisutaloa ja oli alkuun Vartiotorniseuran sihteeri ja varainhoitaja, myöhemmin toinen presidentti. Jehovantodistaja Russell ei koskaan ollut, kyseisen liikkeen jäsenet lahkoutuivat raamatuntutkijoista lähinnä 1917-1937 välillä.

    >>C.T. Russell etsi nuo pyhät kirjoitukset ja käänsi ja kokosi ne Raamatuksi.

    Charles-herran kielitaito ei moiseen olisi riittänyt, niinpä hän etsi muiden mittaamat Gizan pyramidin mitat, joita sitten muutteli oman mielensä mukaisesti uuteen kuosiin kun ennustus ei toteutunutkaan.

    Charles oli lähinnä uskontoon hurahtanut liikemies, niinpä hän lähti ehkä ajattelemattomuuttaan mukaan kuuluisaan ihmevehnäkauppaan.

    Äänestä

Muistatko Jeesuksen vertauksen vehnäpellosta (Matt. 13:24-30)? Tai nuottavertausta (Matt. 13:47-49)? Aina siihen saakka, kun Herra tuli tarkastamaan palvelusväkeään, kaikki kristillisyyttä tunnustavat olivat samalla viivalla. Kuten muistat, ihmiskunnan puhdistaminen alkoi "Leevin pojista" (Mal. 3:3), Jeesuksen pappistovereiksi tunnustautuneista (Ilm. 1:6). Niin että ei se niin tekemätön paika ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lestri kirjoitti:

"Se sama Kirkko, jonka opetetaan olleen Saatanan vallassa, kokosi ja hyväksyi sen Uuden Testamentin, johon minunkin on uskottava."

Tätä jos uskaltaa Jehovan todistaja rehellisesti eri puolilta lähestyä, voikin tulla tekemätön paikka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu