myrsky kaatoi puun auton päälle

kuka korvaa

Pari päivää sitten myrsky kaatoi ison puun bemarini päälle. Pidän autoa parkissa yleisen tien varressa koska taloyhtiön pihassa ei ole paikkoja.
Kustannussyistä otin autooni vain hirvi-palo-varkaus vakuutuksen.
Eli kysymys kuuluu, kuka korvaa autoni vahingon ?
Kuuluuko se Helsingin kaupungille kun onnettomuus tapahtui kaupungin kadulla?, vai vakuutusyhtiöni ? vai minä itse ?

Katto meni bemarissa sisään, ikkunat särkyivät ja konepelti on mutkilla. Puu pysähtyi rattia vasten joten ohjauskin on ilmeisesti vioittunut.
Löytyykö pääkaupunkiseudulta sellaista pajaa joka oikoo ja laittaa bemarin entistä ehommaksi. Olen katsellut noita jenkkien auton tuunaus ohjelmia ja niissä ainakin saavat kuntoon ihan uskomattomia pommeja ja helposti.
Tympäsee muutenkin. Auto on vuoden 2003 BMW 318i jonka ostin lainarahalla 3 kuukautta sitten. Joudunko maksamaan seuraavat 4 vuotta autoa jota ei enään ole?

19

789

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myöhään kyselet?

      Kysy ensin sieltä kaupungilta. Omat vakuutuksesi eivät taida korvata valitettavasti mitään.

      Olis varmaan kannattanut JO kysellä?

    • fsdgsdgsdgsg

      Vakuutus ei ainakaan korvaa. Olisko kannattanu ottaa vakuutukset.

      Esim pimp my ridessä autoja ei korjata kunnolla, vaan kittiä ja maalia vaan ruosteitten päälle niin näyttää hetken hyvältä

    • just joo...

      Onko susta hauska provoilla? Tuollaista vahinkoa ei H:gin kaupungin alueella ole tapahtunut, satun tietämään tuon ihan tarkkaan.

      • klljjkljkl

        Joopa joo itelles.

        Ellei sitä ole vielä mihinkään ilmoitettu, niin tiedät silti?
        Ilmeisesti kävely vetten päällä ei myöskään tuota ongelmia.


      • vaikka veden alla
        klljjkljkl kirjoitti:

        Joopa joo itelles.

        Ellei sitä ole vielä mihinkään ilmoitettu, niin tiedät silti?
        Ilmeisesti kävely vetten päällä ei myöskään tuota ongelmia.

        Kysymys on siitä, että kaikki nuo myrskyvahingot ja puiden kaatumiset sekä niiden aiheuttamat seurakset kaupungin väylillä on raportoitu. Ihan riippumatta siitä, onko auton omistaja ilmoittanut mihinkään vai ei.
        Kyllä tuon nyt jokainen provoksi muutenkin tunnistaa.


    • TÄYSKASKO

      paskaa puhut, sillä rahoituksella ostettuun autoon tulee aina täyskasko ja rahoitusvakuutus!!!!!

      • fksdfgjdsjg

        Onko joku puhunu rahotuksesta? Ei vaan lainasta


    • se on selvä

      Sinä, tai vakuutuksesi!

    • lommoja tuli

      Ei sitä korvaa kukaan, jos oma vakuutus ei ole riittävä. Omaani en viitsinyt edes kysellä.

    • tr342t5

      Taitaa kohta nettiautossa löytyä kaksikilpinen 2003 vuoden Bemari, adjektiiveilla: hyvä, huollettu, papan helmi, yksilö

    • kysyäsaaaina

      Kaupungilta voi kysyä mutta hieman epäilen ellei voida osoittaa, että kaupunki laiminlyönyt puuhoidon tms. mutta kysy sieltä.

    • Kotkan poikii

      Kaupunki voi korvata,jos kaatunut puu on mätä vikainen.

      Muussa tapauksessa noilla vakuutuksilla maksat itse.

    • onneksibemariton

      vie se sinne jenkkeihin DUUNAUS pajoille, -03 bemari, ja ei kaskoa.. höpö höpö.

    • kenen puu?

      Puu voi olla myös taloyhtiön tontilla eikä kaupungin maalla, yhteys talon isännöitsijään

    • Pitääkö aikuisille ihmisille tällainen itsestäänselvyys kertoa: jokainen on ensisijaisesti itse vastuussa omasta omaisuudestaan. Omaisuuden voi vakuuttaa, jolloin vaikuutusyhtiö korvaa vahingot vakuutussopimuksen mukaisin ehdoin.

      Jos myrsky kaataa puun auton päälle, kukaan ei ole siihen syyllinen. Aika ajoin myrskyt kaatavat puita, minkä ei pitäisi olla uutinen. Jos kaatuminen johtuu siitä, että huonokuntoiseksi tiedetty puu on jätetty pystyyn, vastuu voi olla puun omistajan. Jos taas lähtökohta on se, että se maksaa, jonka puu sattuu kaatumaan jonkun sivullisen auton päälle, on järkevää estää moiset vahingot. Kaadetaan siis kaikki omistajaansa korkeammat puut.

      En ole lakimies enkä erityinen vakuutusasiantuntija, joten tottahan asiaa kannattaa selvittää ja olla yhteydessä kaupunkiin tai tontin omistajaan. Valitettavasti koko aloitus vaikuttaa siltä vastuuttomuudelta, joka tuntuu muutoinkin vallitsevan: jos vahinko sattuu, syy on aina jonkun muun. Kukaan ei kieltänyt pysäköimästä sille puolen puuta, johon se myrksyssä kaatuu. Kukaan ei kertonut, että puukolla saa haavan. Kukaan ei kieltänyt pistämästä kissaa mikroaaltouuniin, saati sitten käynnistämästä uunia. Omistamisen kurja puoli on se, että ei ole olemassa mitään kaikkialla pätevää lakia, etteikö omaisuuttaan voisi myös menettää.

      • niiiiiiinpä

        "Siiiiiiiiis mitä?! Eikö kissaa saanutkaan laittaa mikroon?"


      • persreika1

        Kukaan ei ole kertonut, että tyhjillä kommenteilla tässä ei ole hyötyarvoa.????????????????????????????????????????


    • jesse täällä moi

      Haasta luontoäiti oikeuteen; tuolla tavalla nyt bemuja rikkoo..

    • Kaikki järjestyy

      Aina ensisijassa auton vakuutus korvaa. Vahinkoilmoitus V-yhtiölle. Tarkastus&kuvaus ym. Hätä ei ole niin suuri kuin kuvittelit.

      PS. joissain asioissa vakuutusyhtiöt ovat yllättävän myönteisiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2732
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1734
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      18
      1728
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      269
      1612
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1139
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1072
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      88
      1048
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe