Yhä useampi nai ulkomaalaisen

Monikulttuuristen avioliittojen määrä on viisinkertaistunut kahdenkymmenen viime vuoden aikana. Moni tapaa puolisonsa ulkomailla, vaihtovuotena tai yhteisten tuttujen kautta. Ulkomaalaisten ja suomalaisten solmimien avioliittojen määrä kasvaa vuosittain noin tuhannella uudella avioparilla.

Suurin osa suomalaisten ulkomaalaisista puolisoista on juuriltaan thaimaalainen, venäläinen tai turkkilainen. Monikulttuurisessa avioliitossa ero on kolme kertaa todennäköisempi kuin samasta kulttuurista olevien liitossa.

Lisääntynyt ulkomaanmatkailu sekä Suomeen että Suomesta ulkomaille on Väestöliiton erikoistutkija Minna Säävälän mukaan yksi selitys ilmiöön.

Monikulttuurisen avioliiton suurin haaste on keskusteleminen, sillä yhteistä kieltä ei aina ole.

http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/yha-useampi-nai-ulkomaalaisen-1.1121452
20123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

mamu tappaa sitten puolisonsa.

Äänestä
  • Kuinka moni näistä thaimaalaisista ja vietnamilaisista vaimoista on tappanut puolisonsa?

    Yleistäminen on taitolaji.

    Äänestä

Oleskelulupaahan ei myönnetä avioliiton perusteella, jos yhteistä kieltä ei ole.

Miksi ylipäätään mennä naimisiin ulkomaalaisen kanssa, jos ei pysty kommunikoimaan?

Äänestä

pari turkkilaista vaimoa?

Äänestä
  • Pojat auttaa ennen ja takuulla jälkeenkin.

    Äänestä

  • kysy pizzerioista kirjoitti:

    Pojat auttaa ennen ja takuulla jälkeenkin.

    en kurdeja.

    Äänestä

  • löytää kyllä turkkilaisia miehiä tai oikeammin he löytävät sinut jos nainen olet, joten kai sieltä löytää naisiakin kun etsii ja uskaltaa laittaa vaan viestiä röyhkeään tyyliin.

    Äänestä

Tämä on kommunistieliitin rotujensekoittelua, hyi hyi!

Äänestä

Eikös ne asiat näytä menevän paremmin nyrkillä perille?

Äänestä

3 kertaa useammin tuollainen mokuliitto loppuu kuin suomalaisten keskinäinen eli ei kovin hyvin asiat suju. Eikä ne liitot suju hyvin edes suomalaisilla keskeneäänkään, kun avioeroprosentteja katsoo.

Mutta lienee aika ottaa järki käteen ja miettiä minkälaisten kanssa liittoon tai suhteeseen lähtee,

Naisilla nuo valinnat ulkomailta ovat järjettömiä kun vertaa miehiin.

Äänestä
  • lapset ilman perinnöllisiä sairauksia. Ei se suhteen kesto ole tärkeää vaan se millaiset geenit saa lapselle.

    Äänestä

  • mieluummin terveet kirjoitti:

    lapset ilman perinnöllisiä sairauksia. Ei se suhteen kesto ole tärkeää vaan se millaiset geenit saa lapselle.

    No sekin. Se, joka luulee, että tulee terveet geenit pelkällä ulkomaalais-suhteella, on kyllä pahasti väärässä.

    Jos puhutaan geeneistä, niin puhutaan sitte siitä sisäsiittoisuudestakin, josta eivät eräät tunnu uskaltavan puhua, jos se ei kohdistu omaan kansaan !

    Jos on sisäsiittoisuutta, niin kyllä se näkyy kansan tasossa. Kuinka on mahdollista että suomessa on iät ja ajat olleet maailman parhaat oppilaat, opetukset ja muut systeemit, mutta jotkut puhuvat sisäsiittoisuudesta suomessa.

    On paljon kansoja ja heimoasteella eläviä ihmismassoja, joissa kehitys ei ole lähtenyt mihinkään sen ikiaikaisen sisäsiittoisuuden ja serkusavioliittojen vuoksi. sellaisilta alueilta suomalainen saa rikastuttavien geenien sijaan taantumageenit sekaan !

    Täällä suomessa sensijaan on geenivirtausta ollut sekä idästä että lännestä näinä muutamana tuhantena vuotena. Lisäksi olemme kehittyneet muutamassa tuhannessa vuodessa valovuoden edelle afrikan tai lähi-idän kansat vuosimiljoonassa !

    Äänestä

Paljon suomalaisia naisia on ruvennut romaanien naisiksi, ei avioliittoon. Syytä en tiedä. Kyllä kai romaanit ovat rehellistä kansaa ja työssä käyvää. Tarkoitan suomalaisia romaaneja.

Äänestä
  • Tiedän vaimon entisen tutun, joka meni romanin kanssa kimppaan aikoinaan ja lyhyeksi jäi miehen vastuu. Huitelee missä huitelee, mutta lapsi ehti maailmaan putkahtaa siinäkin suhteessa.

    Joiltain suomalaisilta nuorilta naisilta puuttuu ihan kokonaan täysin terve järki ja arviointiäly tuossa alle 25-vuotiaina ja ei heidän tarvitse nähdä kuin tummat silmät, joita ei suvussa tai pienessä piirissä ole näkynyt ja se on siinä.

    Äänestä

Kukapa järkevä suomalainen mies haluaisi suomalaisen läskiperseisén naisen!

Thaikkua on iloa nussia niin edestä kuin takaa.

Äänestä
  • Minulle kelpaisi, mutta minä en kelpaa heille, hehee.

    Äänestä

  • ^ kirjoitti:

    Minulle kelpaisi, mutta minä en kelpaa heille, hehee.

    Kyllä rikas länsimaalainen köyhälle nuorelle maalaisthaikulle kelpaa. Ja jos ei, niin raha kelpaa kyllä tytön perheelle.

    Äänestä

Olisin ottanut itä-afrikkalaisen, ne kun ovat älykkäitä, mutta ajatellun vaimon isukki oli yhtä älykäs kuin tyttärensä, ja pani tytön kouluun, pois minun näköpiiristäni.. Nyt joutuu testaamaan muita, naisia kyllä nekin. Tekisi eetvarttia, etteivät suomalaiset naisi aina omasta kylästä. Bensa kallistuu, ja erätaipaleet ovat pitkiä, mutta kuitenkin, pari eksoottista puolukan ja valmuskan poimijaa per kylä voisi suositella.

Nimim. kansamme parhaaksi.

Äänestä
  • Afrikassa pidetään itä-afrikkalaisia tyhminä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sisäsiittoinen maa kirjoitti:

Monikulttuuristen avioliittojen määrä on viisinkertaistunut kahdenkymmenen viime vuoden aikana. Moni tapaa puolisonsa ulkomailla, vaihtovuotena tai yhteisten tuttujen kautta. Ulkomaalaisten ja suomalaisten solmimien avioliittojen määrä kasvaa vuosittain noin tuhannella uudella avioparilla.

Suurin osa suomalaisten ulkomaalaisista puolisoista on juuriltaan thaimaalainen, venäläinen tai turkkilainen. Monikulttuurisessa avioliitossa ero on kolme kertaa todennäköisempi kuin samasta kulttuurista olevien liitossa.

Lisääntynyt ulkomaanmatkailu sekä Suomeen että Suomesta ulkomaille on Väestöliiton erikoistutkija Minna Säävälän mukaan yksi selitys ilmiöön.

Monikulttuurisen avioliiton suurin haaste on keskusteleminen, sillä yhteistä kieltä ei aina ole.

http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/yha-useampi-nai-ulkomaalaisen-1.1121452

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu