Jouko Niemisen Näky

Kokkolan kirkossa

Vuonna.1981

Istun etupenkillä. Olen käyttänyt puheenvuoron Sanan ja rukouksen illassa ja katselen alttarille päin. Samassa tapahtuu jotakin – minut siirretään näyssä jonnekin alttarin taakse, josta näen koko kirkkokansan edestä päin. Kirkko on täynnä ihmisiä, eletäänhän vielä herätyksen aikaa.

Keskikäytävällä jonottaa valtava ihmisjono kaksi rinnan, satoja ihmisiä, pääsyä rukoiltavaksi. Kuljen hiljaa eteenpäin ja katseeni kiintyy alttarin vasemmalla puolella, (saarnatuolin puolella) toimivaan rukousryhmän. Veljet rukoilevat kädet kohotettuina apua tarvitsevien tai Hengen kosketusta kaipaavien puolesta.

Mutta jään ihmetellen katsomaan, kun veljien pannessa kätensä ihmisten päälle, käsien yläpuolella oleva ilma alkaa pyöriä ja kieppua, ja näen kolmen erivärisen ilmavirtauksen ikään kuin taistelevan keskenään tilasta päästä "mukaan siunaukseen". Yksi virtaus on väriltään musta, toinen harmaa ja kolmas valkoinen. Ne sekoittuvat toisiinsa miten vain eri ihmisten kohdilla. Jostakin syystä minulle on selvää siinä, että valkoinen on Jumalasta, harmaa on sielullista, ja musta on perkeleestä.

Kuljen hiljaa eteenpäin ja ihmettelen. Äkkiä vierelläni on ääni (enkeli), joka kysyy: "Miksi ihmettelet? Katsohan tuota toista rukousjonoa". Silloin huomaan, että myös oikealla puolella on "rukousjono". Tosin … en näe mitään jonoa.

Mutta alttarin reunalla on jokin hahmo, joka on kumartunut hyvin alas. Hän on valkoisissa vaatteissa ja polvillaan pää käsien varassa ,niin kuin Jeesus Getsemanen ahdistuksissa.

Kuljen hämmästyneenä eteenpäin hahmon vierelle ja kurkistan. Siinä on Jeesus. Hän on murheellinen. Ihmettelen ??? En ymmärrä mitään.

Silloin enkeli sanoo: "Älä ihmettele. Sinä näet tuon toisen jonon, jossa on paljon ihmisiä. Siinä kutsuttiin ihmisiä kokemaan siunauksia… Mutta tässä toisessa jonossa – jossa ei ole ketään – KUTSUTTIIN IHMISIÄ SEURAAMAAN JEESUSTA RISTIN TIELLE."

Näky päättyy.

10

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha sanonta

      Joka uniansa/näkyänsä uskoo, se varjoansa pelkää. Kiristääkö päässä?

    • Ilmainen vinkki

      Lääkkeet. Muista lääkkeet.

    • DoctorT

      Erittäin selkeä näky! Ja niin ajankohtainen!

      • plussaa

        Olen pitkään mietiskellyt tuota näkyä ja sen sanomaa.
        Se on Raamatun hengen mukainen ja ajankohtainen, kuten DoktorT edellä totesi. Olen samaa mieltä hänen kanssaan.


      • plussaa kirjoitti:

        Olen pitkään mietiskellyt tuota näkyä ja sen sanomaa.
        Se on Raamatun hengen mukainen ja ajankohtainen, kuten DoktorT edellä totesi. Olen samaa mieltä hänen kanssaan.

        Aivan mieleenkiintoinen näky !!! Kyllä ja niin totta tänä päivänä !!!!


    • Miro

      Ei mitään näkyjä tarvitse niin kirjaimellisesti ottaa, ne ovat vaan ihmisnäkyjä, ainoastaan Raamattu on luotettava lähde näkyjenkin suhteen.

      Sitäpaitsi, kyllähän Jeesuksellakin on todellisia seuraajia miljoonia maailmassa, mutta Raamatun mukaan ikävä kyllä suurin osa ihmisistä kulkee laveaa tietä omien himojensa ja halujensa viettielämässä, hyljäten Vapahtajansa, kohti kadotusta.

      Rukoillaan, että mahdollisimman paljon ihmisiä pelastuisi ja pääsisi pian tapahtuvaan tempaukseen, kun Jeesus tempaa omansa täältä taivaan iloon.

    • Näin on näreet

      Eikös tuota näkyä ole kerrottu jo aikaisemminkin täällä.

      • Hyviä juttuja kannattais aina uusia moneen kerta koska voi olla uusia palstalla taas!! Kiitämme aloittaja !!! : )


      • Ymmärtäkää jo!
        savonarola kirjoitti:

        Hyviä juttuja kannattais aina uusia moneen kerta koska voi olla uusia palstalla taas!! Kiitämme aloittaja !!! : )

        Kiitä vaan omasta puolestas. Meitä täyspäisiä tuollaiset vain oksettaa. Jos olisit hevosmies näkisit näkyjä hevosista. Unet tulevat alitajunnasta ja siitä mitä asioita päässä pyörii. Liiallinen uskon asioiden kans vehkeily saa sekoilemaan.


    • DoctorT

      Kun "kristitystä" Suomesta on kadonnut Sanan kunnioitus, niin lutterista kuin harhaantuneista vapaistakin, EI PROFEETTOJA TAHDOTA KUULLA!

      On hankittu korvasyyhyyn lässyttäviä herätyksen ja siunauksen lupailijoita. HERRAN puheet eivät miellytä!

      Rakastan Hänen puhettaan, suoraviivaisuuttaan, todellisuuttaan ja rakkauttaan, jota Hän puheillaan osoittaa.

      Hevosmies voisi vilkaista Youtubesta viime vuodelta "Hallava hevonen"-videopätkää Egyptistä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      274
      15289
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      131
      10281
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9410
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7206
    5. 182
      6577
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      177
      6271
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5695
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      52
      5461
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2042
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      153
      1730
    Aihe