Yllättävänkin pian vuoden vaihtumisen jälkeen alkavat haut kaikenlaisiin oppilaitoksiin! Puhutaanpas siitä!
Palstalla on paheksuttu (ainakin ryyti on vuosikausia paheksunut) sitä, että ruotsinkielisiin koulutuksiin järjestetään kielikoe, vaikka pääsykoe olisi ruotsiksi.
Miten palstalla suhtaudutaan siihen, että myös suomenkielisiin koulutuksiin järjestetään kielikokeita vaikka pääsykoe olisi suomeksi? Miten ryyti suhtautuu?
Molemmat muutkin netti fennot saavat toki vastata!
Palstalla on paheksuttu (ainakin ryyti on vuosikausia paheksunut) sitä, että ruotsinkielisiin koulutuksiin järjestetään kielikoe, vaikka pääsykoe olisi ruotsiksi.
Miten palstalla suhtaudutaan siihen, että myös suomenkielisiin koulutuksiin järjestetään kielikokeita vaikka pääsykoe olisi suomeksi? Miten ryyti suhtautuu?
Molemmat muutkin netti fennot saavat toki vastata!
Vastaukset 32
Vanhimmat
Kiitos.
Tarkoitatko että järjestettäisiin suomenkieln koe. Minusta on aivan sama. Monet luettavista kirjoista on vaihtelevasti eri kielillä. Jos niistä ja muuten opiskelusta selviytyy suomalaisen standardin mukaisesti niin, who cares.
Mielestäni yliopistoihin pitäisi päästä suoraan kuten Saksassa, Englannissa ja Suomen ruotsalaiset.
"Tarkoitatko että järjestettäisiin suomenkieln koe."
Tarkoitan.
" Minusta on aivan sama. Monet luettavista kirjoista on vaihtelevasti eri kielillä. Jos niistä ja muuten opiskelusta selviytyy suomalaisen standardin mukaisesti niin, who cares."
Se kielikoe on selvitettävä ennen kuin pääsee opiskelemaan.
"Mielestäni yliopistoihin pitäisi päästä suoraan kuten Saksassa, Englannissa ja Suomen ruotsalaiset. "
Minulla on sellainen käsitys, että Saksassa ja Englannissakin on yhä useampaan koulutukseen valintakoe. Suomenruotsalaisten kohdallakaan tuo ei pidä paikkaansa vaikka nettipalstoilla sellaista höpötelläänkin. Kaikkea ei kannata uskoa.
Ymmärtääkseni suruhakijoille ei järjestetä minkäänlaista suomen kielikoetta heidän pyrkiessä suomenkielisiin oppilaitoksiin.
"Ymmärtääkseni suruhakijoille ei järjestetä minkäänlaista suomen kielikoetta heidän pyrkiessä suomenkielisiin oppilaitoksiin. "
Olet sitten ymmärtänyt väärin. Monet suomenkieliset oppilaitokset järvestävät kielikokeen sellaisille hakijoille, joiden äidinkieli on muu kuin suomi. Koskee siis myös ruotsinkielisiä eikä auta vaikka koulusivistys olisi hankittu suomeksi.
Paskalapion ruotsinkielisten ylivaltaa puolustava ääliöpropaganda sen kuin jatkuu tänäkin vuonna.
Vai "monet"... Mikähän mahtaa olla tällaisten suomenkielisten paikkojen osuus kokonaisuudesta? Murto-osa verrattuna siihen, että ruotsinkielisten apartheidmaisiin kielikiintiöihin on suurin piirtein KAIKKIIN, ellei kaikkiin, ruotsin kielen koe sitä ei-äidinkielenään puhuville.
Pidätkö kielikokeita sitten jotenkin huonona asiana?
Tässä joitakin esimerkkejä koulutuksista, joihin ko. kielikokeita järjestetään täällä pääkaupunkiseudulla:
Audiovisuaalisen viestinnän perustutkinto
Media-assistentti (pk, yo), Espoon keskus, Kirkkokatu
Autoalan perustutkinto
Autokorinkorjaaja (pk), Suomenoja
Ajoneuvoasentaja (pk), Suomenoja
Elintarvikealan perustutkinto
Leipuri-kondiittori (pk, yo, er), Espoon keskus, Lakelankatu
Hiusalan perustutkinto
Parturi-kampaaja (pk, yo), Espoon keskus, Lehtimäentie
Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto
Kokki (pk), Espoon keskus, Lakelankatu
Kokki (er), Espoon keskus, Lehtimäentie
Tarjoilija (pk, yo), Espoon keskus, Lakelankatu
Vastaanottovirkailija (pk, yo), Espoon keskus, Lakelankatu
Kauneudenhoitoalan perustutkinto
Kosmetologi (pk, yo), Espoon keskus, Lehtimäentie
Kosmetiikkaneuvoja (pk, yo), Espoon keskus, Lehtimäentie
Kiinteistöpalvelujen perustutkinto
Kiinteistönhoitaja (pk), Espoon keskus, Kirkkokatu
Kone- ja metallialan perustutkinto
Koneenasentaja (pk), Leppävaara
Koneistaja (pk, er), Leppävaara
Koneistaja (er), Kirkkonummi
Levyseppä-hitsaaja (pk), Leppävaara
Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto
Kodinhuoltaja (pk, er), Espoon keskus, Lehtimäentie
Toimitilahuoltaja (er), Espoon keskus, Lehtimäentie
Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto
Artesaani, metalliala (pk, yo), Espoon keskus, Kirkkokatu
Artesaani, vaatetusala (pk, yo), Espoon keskus, Kirkkokatu
Artesaani, puuala (pk, yo), Espoon keskus, Kirkkokatu
Artesaani, viherrakentaminen (pk, yo), Espoon keskus, Kirkkokatu
Laboratorioalan perustutkinto
Laborantti (pk, yo), Espoon keskus, Lakelankatu
Liiketalouden perustutkinto
Merkonomi, asiakaspalvelu ja myynti (pk, yo), Espoon keskus, Lehtimäentie
Merkonomi, talous- ja toimistopalvelu (pk, yo), Espoon keskus, Lehtimäentie
Merkonomi, asiakaspalvelu ja myynti (pk, yo), Leppävaara
Matkailualan perustutkinto
Matkailuvirkailija (pk, yo), Espoon keskus, Lakelankatu
Rakennusalan perustutkinto
Talonrakentaja (pk, er), Espoon keskus, Kirkkokatu
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto
Lähihoitaja (pk, yo), Espoon keskus, Lehtimäentie
Lähihoitaja (pk), Kirkkonummi
Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto
Automaatioasentaja (pk), Leppävaara
Sähköasentaja (pk), Leppävaara ja Kirkkonummi
Talotekniikan perustutkinto
Putkiasentaja (pk), Leppävaara
Lämmityslaiteasentaja (pk), Leppävaara
Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto
Elektroniikka-asentaja (pk), Leppävaara
ICT-asentaja (pk), Leppävaara
Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto
Datanomi (pk, yo), Leppävaara
Datanomi (pk), Kirkkonummi
Typerää hurripropagandaa, koska tuossa ei taideta pahemmin puhua korkeakoulutuksesta (yliopistot ym.) Niihin hurreilla on lisäksi yliedustus ja kiintiöt.
"Typerää hurripropagandaa, koska tuossa ei taideta pahemmin puhua korkeakoulutuksesta (yliopistot ym.) "
Koulutuksestahan tässä puhutaan. Miksi haluat rajoittaa keskustelun korkeakouluihin? Onko jotenkin eri asia vaatia kielitaitoa ammatilliseen koulutukseen kuin korkeakoulutukseen?
Eiköhän tuosta voi itse päättää kuinka paljon ja mitä kieltä tarvitsee.
Ei oikeestaan voi jos koulu vaatii.
"Eiköhän tuosta voi itse päättää kuinka paljon ja mitä kieltä tarvitsee."
Ei voi. Kyllä siinä kielikokeessa sen järjestävä oppilaitos päättää kuinka paljon kieltä on osattava.
Hö?
Tiedämme molemmat että vain sp (svedupellet) vaatii. Miksi laitat kirjaimia peräkkäin jollet halua sanoa mitään?
Ja jos tuosta osaamisesta jotain sanoisin, niin hyvänä esimerkkinä välinpitämättömyydestä tai heikkolahjaisuudesta löytyy RKP:n Åsa W.
Ei ymmärrä eikä puhu suomea.
"Hö?"
Monet suomenkieliset oppilaitokset järjestävät kielikokeita sellaisille hakijoille, joiden äidinkieli ei ole suomi. Näin siis vaikka olisi selvittänyt jo suomenkielisen valintakokeen. Hylkääminen kielikokeessa merkitsee opiskelupaikan menetystä.
Nå våj våj
Tapio - det lär nog aldrig gå in i skallen på fennot att finska skolor också sysslar med det som de svenskspråkiga skolorna gör. Det är ju en självklarhet att man måste kunna det språk som undervisningen sker på i den skolan. Men det tycks vara omöjligt att fatta.
Kerro neiti gustas missä yliopistossa ruotsinkieliset suorittavat tuon suomenkokeensa.
Faktaa pöytään.
"Kerro neiti gustas missä yliopistossa ruotsinkieliset suorittavat tuon suomenkokeensa.
Faktaa pöytään. "
Vaikka en olekaan gustas enkä edes neiti uskaltaudun kysäisemään, mistä suomenkokeesta nimimerkki wtry oikein nyt kirjoittaa.
gustas väittää että myös svekkuleiden täytyy suoriutua eli osoittaa osaavansa hyvää suomenkielen kirjallista- ja puhetaitoa.
Tohdin epäillä. Ennen vaaleja Wallinilla oli mukanaan joku johansson, joka ei osannut puhua suomea, ei myöskään neiti Åsa W suoriudu tämän maan pääkielellä. (Ei ole tainnut viettää paljoakaan aikaa kadulla).
Joten kertokaapa, missä ym. ovat suorittaneet suomenkielen kokeensa ja suoriutuneet siitä.
jag trodde att du var läskunnig och kunde skrolla uppåt och läsa själv vad TR skrev. Men tydligen var det för mycket begärt att du själv skulle läsa igenom vad som sagts. Nehej, allt skall tydligen serveras åt dig.
Suomenkielisiin koulutuksiin, joihin on kielikoe, täytyy suomentaitonsa osoittaa kaikkien, joiden äidinkieli ei ole suomi. Tuossa ylempänä on luettelo, jossa on joitakin sellaisia koulutuksia täällä pääkaupunkiseudulla.
Tunnetko tämän gustaksen jotenkin kun neidittelit?
Mutta arvoisa Tapio, nuo listaamasi koulutuksethan ovat yhteishaun kautta haettavia koulutuksia, joihin ei ole erillistä pääsykoetta. Eikös se kielikoe ole silloin vähän eriasia, kuin jos siihen joutuu läpäistyään kyseisellä kielellä pidetyn pääsykokeen? Toisekseen tarkoitatko tuolla listallasi, että Åbo akademin yliopistokoulutus rinnastuu suomenkieliseen datanomin tai putkiasentajan tutkintoon? Vai miksi olet valinnut ne vertailukohdaksi etkä esim. Helsingin yliopistoa ja Aalto yliopistoa?
Onko tässä menossa jäkätyskilpailu, vai selvitys siitä tarvitseeko svekuloisien suorittaa suomenkielen tutkinto opiskellessaan SUOMESSA ja vaikka sitten uudelleen työpaikkahaastattelussa kunnalliseen tai valtiolliseen laitokseen.
Kertokaa missä ja miten Åsa W ja Johanssonni ovat suorittaneet suomenkieln kokeen - millä arvosanalla.
"Mutta arvoisa Tapio, nuo listaamasi koulutuksethan ovat yhteishaun kautta haettavia koulutuksia, joihin ei ole erillistä pääsykoetta."
Noihin mun listaamiini koulutuksiin kaikkiin on ollut pääsykoe jo useamman vuoden ajan. Ei se, että koulutus on yhteishaussa, tarkoita sitä, ettei voisi olla myös pääsykoetta. Ja näihin koulutuksiin siis järjestetään kielikoe vaikka olisi läpäissyt pääsykokeen.
"Toisekseen tarkoitatko tuolla listallasi, että Åbo akademin yliopistokoulutus rinnastuu suomenkieliseen datanomin tai putkiasentajan tutkintoon?"
Miksi haluat tehdä tuollaisen eron toisen asteen ja korkea-asteen koulutuksen välillä? Eikö korkeakoulutettavan kielitaidolla ole yhtä suurta merkitystä?
Voitko sanoa Lapio, mitkä noiden koulujen nimet ovat, ja parasta olisi jos voisit laittaa linkin hakuohjeisiin jossa sanotaan että ruotsinkielisten on suoritettava suomen kielen koe jotta tulisi hyväksytyksi.
No en minä niitä kaikkia ala etsimään ja listaamaan koska en oikein ymmärrä miksi minun se pitäisi tehdä. Sinulla ei taida olla käsitystä siitä, millainen määrä oppilaitoksia Suomessa on!
Otin esimerkiksi täällä pääkaupunkiseudulla toimivan Omnian ammattiopiston.
Kielikokeesta koulutusnetti:
"Koulutuksen järjestäjä voi selvittää sellaisten hakijoiden kielitaidon, joiden äidinkieli on muu kuin opetuskieli. Hakija voidaan jättää valitsematta ammatilliseen peruskoulutukseen sillä perusteella, että hänellä ei ole valmiutta opetuskielen suulliseen ja kirjalliseen käyttämiseen ja ymmärtämiseen."
http://www.koulutusnetti.fi/index.php?file=218
Ok, eipä tämä niin monimutkaista ollutkaan. Google vei jostain syystä opintoluotsin ruotsinkieliselle sivulle, mutta oppilaitostiedot on kuitenkin suomeksi.
Linkin listassa on mainittu mihin kouluihin vaaditaan kielikoe. Esimerkiksi näin:
"Kaikille hakijoille järjestetään pääsykoe. Hakijoille, joiden äidinkieli on muu kuin suomi, järjestetään kielikoe. "
http://www.opintoluotsi.fi/sv-FI/Oppilaitokset/Hakutulokset.aspx?s=b69d86b2-f5ff-4e31-afb6-b60c90136e02&l=both
Kiitos linkistä. Ja siellä sanotaan näin:
"Hakija voidaan jättää valitsematta ammatilliseen peruskoulutukseen sillä perusteella, että hänellä ei ole valmiutta opetuskielen suulliseen ja kirjalliseen käyttämiseen ja ymmärtämiseen. Mikäli hakijan äidinkieli ei ole suomi, kielitaidon voi osoittaa yleisellä kielikokeella (taso 3), Suomessa suoritetulla toisen asteen tutkinnolla tai peruskoulutuksen päättötodistuksen suomi äidinkielenä tai toisena kielenä arvosanalla."
Eli nuo kielikokeet ovat enemminkin mamuille suunnatut. Yhdenkään nuoren ruotsinkielisen Suomen kansalaisen ei tarvitse suorittaa kielikoetta, koska he ovat suorittaneet Suomen toisena kielenä aivan jokainen eli B1-kielenä.
Kuten kenties huomasitkin linkissä oli hieman erilaiset käytännöt eri koulujen kohdalla. Valitsemasi esimerkki pitää paikkansa lohjalaisen Luksia ammattiopiston kohdalla kun taas esimerkiksi pääkaupunkiseudun Omnia ilmoittaa seuraavaa:
"Hakijoille, joiden äidinkieli on muu kuin suomi, järjestetään kielikoe ."
Ammattiopisto Lappia ilmoittaa omillakin sivuillaan seuraavaa:
"Jos äidinkielesi ei ole suomi, sinun tulee suorittaa hyväksytysti suomen kielikoe tullaksesi valituksi. Kielikoe pidetään 15.5.2012 Kemissä ja/tai Torniossa."
Turun ammatti-istituutti kelpuuttaa (samoin kuin Luksia) kielikokeen korvaavaksi suoritukseksi myös B1 suomen, mutta siitä on oltava vähintään arvosana 8.
Näyttäisikin siltä, että vedit hieman hätäisesti johtopäätöksen siitä kenen tarvitsee suorittaa kielikoe. Ja Suomen kansalaisuuttahan noissa ei mainita missään.
Mainitsin Suomen kansalaisuuden vain koska jokaisella nuorella Suomen kansalaisella on B1-suoritettuna.
En tosiaan tarkistanut listan kaikkia eri vaihtoehtoja eli joissakin kouluissa siis kielikokeeseen joutuu, mutta ne ovat paikkakunnilla joissa et ilman suomen kielen taitoa muutenkaan pärjää kovin hyvin vaikka suomalaiset hyvin englantia osaavatkin.
Yhtään yliopistoa tai korkeakoulua listalla ei muuten ollut.
"En tosiaan tarkistanut listan kaikkia eri vaihtoehtoja eli joissakin kouluissa siis kielikokeeseen joutuu, mutta ne ovat paikkakunnilla joissa et ilman suomen kielen taitoa muutenkaan pärjää kovin hyvin vaikka suomalaiset hyvin englantia osaavatkin."
Aivan niin, eri kouluissa on erilaisia käytäntöjä koska ne saavat itse päättää kielikokeiden järjestämisestä. Kielikokeita näyttävät järjestävän erityisesti isot ammattiopistot kuten Oulun OSAO (7000 toisen asteen opiskelupaikkaa), Etelä-Pohjanmaan SEDU (yli 4000), OMNIA (4000), Lappia (3000), Salpaus (5500) suurimmat mainitakseni. En oikein tiedä tuota yhteyttä "paikkakuntiin, joissa ei ilman suomen kielen taitoa muutenkaan pärjää": siis Helsinki, Espoo, Vantaa, Lahti, Oulu...
"Yhtään yliopistoa tai korkeakoulua listalla ei muuten ollut"
Juu, eipä tietenkään koska kyseessä olivat toisen asteen yhteishaussa mukana olevat oppilaitokset.
Siis, svekkuloiset eivät joudu suorittamaan suomenkielen koetta.
"Siis, svekkuloiset eivät joudu suorittamaan suomenkielen koetta."
Ei tässä kyllä sellaista ole käynyt ilmi.