Juutalaiset syyttävät juutalaisia natseiksi

KTS (Ei kirj.)

Israelissa sadat ääriortodoksijuutalaiset ovat marssineet sitä vastaan, että Israelissa on alettu puuttua heidän hyökkäyksiinsä naisia vastaan. Jotkut marssijoista korostivat asiaansa pukeutumalla keskitysleirivangeiksi.

3

53

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • g-a

        Tavallaan ortodoksien käytöksen ymmärtää, sillä he yrittävät epätoivoisesti taistella uskon puolesta maallistumista vastaan. Kuitenkin käytös on monessa kohdin rikollista eikä toisen ihmisen päällekäyminen, herjaava huutelu ja esim. kivittäminen, eli kivien heittäminen perään, ole hyväksyttävää. Myös muutkin kuin ortodoksisit saattavat kivitellä ja huudella herjauksia vääräuskoisena pitämänsä perään.


    • 15+3

      Maailma ei näe mitään, ellei se tapahdu Israelissa.

      Arabimaailmassa naiset ovat kaapujen alla piilossa, ketään ei kiinnosta, ei nouse keskustelua, jos nousee, se tuomitaan rasisimiksi. Lännessä taas, naiset ovat hyväksikäytön kohteina, milloin missäkin tarkoituksessa ja naisten alastomuudella myydään milloin mitäkin tuotetta.
      On vain hyvä, että heräisi keskustelua siitä, mikä on naisen paikka miesten hallitsemassa maailmassa. Jos vaikka päästäisiin tavallisuuden päämäärään.

      Näen tuon ristiriidan Israelissa erittäin positiivisena, toivottavasti se ei mene Israelin tuomitsemiseksi, tai pullahda unohduksen yöhön, vaan herättää keskustelua itse asian ympärille.
      Me kasvamme ristiriidoista, ne ovat muutoksen välineitä.

      Israel on kuin maailma pienoiskoossa, siellä on kaikki mitä maailmaa on. Lännen meri ja idän meri lyövät kättä aatetasolla, uusi ja vanha kohtaavat konkreettisesti, synnyttäen taas jotain uutta .

      Se vaikuttaa koko maailmaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1087
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      23
      1069
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      842
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      615
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe