Ilkka Kanervan korruptio-oikeudenkäynti on vain pintaraapaisu maassamme vellovasta korruptioaallosta. Poliisikin on korruptoitunut, koska ABC-asemat antavat kahvit heille ilmaiseksi ja ruuasta he saavat kovan alennuksen. Tällaiselle toiminnalle on vain yksi nimi, ja se on korruptio.
Poliisiylijohtaja Paatero ei pidä kyseistä poliisin lahjontaa kiellettynä, vaan alennusten myöntäminen poliiseille saa edelleen jatkua.
Poliitikot ovat lähes kaikki korruption uhreja, samoin suurten kaupunkien lähes kaikki merkittävimmät päättäjät. Isot rakennusliikkeet ja muutkin firmat osaavat voidella ketä vaan, jos on tarvis. Tähän täkyyn on moni tarttunut, mutta harva on jäänyt kiinni.
Suomessa on aika julistaa korruptionvastainen sota vähän samaan tapaan kuin Bush julisti terrorisminvastaisen sodan. Kuka poliitikko kerkiää ensimmäiseksi julistaa Suomeen korruptionvastaisen sodan?
Suomi korruptoituu, poliisikin mukana
Salakavala korruptio
1
<50
Vastaukset
- Tunkiokuningas
Korkea aika olisi tarttua härkää sarvista, ettemme ajaudu kreikkalaisten perässä suoraan tunkiolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847