Psykiatristen hoitajien narsismiin suhtautuminen

narsisteja-

Onko psykiatrisia hoitajia jotka eivät itse ole narsisteja ja joita ärsyttää narsistien käytös ja toimet ja joilla olisi halua narsistien kuriin saamiseen?

6

101

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A

      Ei ole. Mutta on meitä sellaisia, jotka itsekurin avulla kieltävät oman itsensä ja samalla auttavat muita tekemään samalla tavalla.

      Meidän näkökulmastamme ongelma on itsensätoteuttaminen, se ihana tekosyy.

    • q

      se joka on narsisti on varmaan ärsyttävin toiselle narsistille. Sillä yleensäkkin ihminen ärsyntyy eniten asioista joissa huomaa oman itsensä.

    • Psykiatriseksi hoitajaksi ei ole, jos kuvittelee saavansa häiriöpiirteiset kuriin. Eikä se ole psykiatrisen hoidon tavoitekaan. Se on kaikkivoipaisuuden harhaa, samoin kuin voi kuvitella hoito-ohjeillansa parantaa kaikki fyysisestä kivusta kärsivät. Eikä elävää hoitosuhdetta muodostu jos provosoituu narsistisesta tai häiriöisestä käytöksestä.

      Pätee kyllä muihinkin sosiaalisen työelämän haasteisiin, ei pelkästään hoitoalalla. Jos asiakaspalvelussa tulee kuspiä vastaan, joka haukkuu retostelee sinut kaikkien kuullen, niin harvemminpa nähdään, että palveluntarjoaja ottaa niska-perse-otteella asiakkaan ja nakkaa tämän hevon kuuseen? Eli niin sanotusti näyttää tälle paikkansa, laittaa kuriin.

      Tai jos toimisikin, niin millähän tuulella tuo kp tulisi vastaan seuraavan kerran? Kukkapuskaa ja suklaarasia ojentaen, vai kenties hieman kiukkuisempana ja valmistauneempana seuraavaan otteluun?

    • kol.kyt.kol

      on. ja jos jokin ärsyttää psyk. hoitajassa, niin hän osannee käsitellä tunteitaan työnohjauksessa

    • lk

      On.

      Siis psykiatrisia hoitajia jotka eivät ole itse narsisteja, nyt pitää muistaa että NPH on suhteellisen harvinainen. Jo tilastollisesti olisi hankala ajatus että kaikki psykiatriset sairaanhoitajat olisivat NPH:ta. Toki jos tässä on joku muu narsismin määritelmä niin sitten on ihan mahdotonta vastata ilman lisätietoa (ja varmaan sen kanssakin).

      Ilmeisesti psykiatrisilla sairaanhoitajilla vaativa persoonallisuus on aika yllättävän yleinen.

      Ja kyllä myös siihen että on psykiatrisia sairaanhoitajia joilla ei ole mitään varsinaista henk. koht. paloa narsistista persoonallisuushäiriötä kohtaan eivätkä se ajattele narsisteja vihollisina, eikä niin ollen se ajatus ole välttämättä 'kuriin saaminen'. Kokisin että näitä on ehkä enemmistö niistä ketä olen tavannut.

      Mutta millainen ihminen epäilee kokonaista ammattiryhmää persoonallisuushäiriöiseksi?

    • psykiatri

      "Mutta millainen ihminen epäilee kokonaista ammattiryhmää persoonallisuushäiriöiseksi? "

      Ainakin kaksisuuntaiselle mielialahäiriölle tuo on tavallista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1740
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1730
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1650
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1418
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1376
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      477
      951
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      941
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      898
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      298
      877
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      826
    Aihe