Nigerian kirkkoja vastaan pommi-iskuja joulupäivänä

ihmisoikeus

Nigeriassa on tapahtunut sunnuntaina 25,.12.2011 kaikkiaan viisi pommi-iskua, joista kolme katolisissa kirkoissa tai niiden liepeillä. Iskujen tekijäksi on ilmoittautunut ääri-islamistinen Boko Haram -liike Se myös uhkaa jatkaa iskuja lähipäivinä.

Ensimmäinen pommi-isku tehtiin pääkaupungin Abujan lähellä kesken joulumessun. Surmansa sai kirkon papin mukaan lähes 30 ihmistä.

Toinen pommi-isku tehtiin Keski-Nigeriassa, jossa kuoli ainakin yksi poliisi.

Kolmas kirkkoon kohdistunut isku tapahtui Koillis-Nigeriassa Gadakassa. Sen uhrimäärästä ei ole vielä tietoa.

Pohjois-Nigeriassa on kuultu kaksi voimakasta räjähdystä. Niiden uhrimäärästä ei ole vielä tietoa.

Silminnäkijöiden mukaan ensimmäinen räjähdys oli niin voimakas, että läheisten talojen ikkunoita meni rikki. Kirkko oli täynnä ihmisiä.

"Olimme siellä koko perhe. Nyt en tiedä, missä vaimoni ja lapseni ovat", sanoi Timothy Onyekwere sekasorron keskellä.

Boko Haram muistuttaa Afganistanin Taleban-liikettä. Liike haluaa, että koko Nigeriassa otettaisiin käyttöön ankaran islamistinen sharia-laki.
Lähde: Helsingin Sanomien verkkosivut

http://www.hs.fi/ulkomaat/Useita pommi-iskuja kirkkoihin joulupäivänä Nigeriassa/a1305552072490

0

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

        "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
        Maailman menoa
        26
        2718
      2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

        Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
        Maailman menoa
        40
        2352
      3. Ei tule uni

        Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
        Ikävä
        62
        1318
      4. Miksi juuri Venezuela?

        Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
        Maailman menoa
        300
        1234
      5. Toivon sulle silti hyvää

        Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
        Ikävä
        41
        996
      6. Tiedän, että olet luonnevikainen

        Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
        Ikävä
        42
        977
      7. Jos mies olet oikeasti...?

        Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
        Ikävä
        100
        944
      8. Pitäisikö meidän

        Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
        Ikävä
        77
        904
      9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

        "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
        Maailman menoa
        94
        828
      10. Nautitko riidan haastamisesta?

        Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
        Sinkut
        177
        812
      Aihe