Hyvää alkanutta moderointi viikkoa (katso myös toinen lukittu aloitus)!
Mielipiteesi on minulle tärkeä.
Onko moderointiviikon aktiivisempi viestien moderointilinja parempi kuin tähän asti käytetty? Perustelut?
Onko oikeat viestit moderoitu? Perustelut?
Ovatko ne oikein moderoitu? Perustelut?
Anna palatetta niin ylläpidolle kuin minullekin sähköpostiini.
Viihtyisää rasismipalstan seuraamista ja kirjoittelua!
Mover
[email protected]
Mielipiteesi on minulle tärkeä.
Onko moderointiviikon aktiivisempi viestien moderointilinja parempi kuin tähän asti käytetty? Perustelut?
Onko oikeat viestit moderoitu? Perustelut?
Ovatko ne oikein moderoitu? Perustelut?
Anna palatetta niin ylläpidolle kuin minullekin sähköpostiini.
Viihtyisää rasismipalstan seuraamista ja kirjoittelua!
Mover
[email protected]
Vastaukset 21
Vanhimmat
liirum laarum ja DDR tyylinen sensuuri JATKUU ja JATKUU.....
Missä...!??
Puutun heti asiaan.
Etkö oikein ota vakavasti, kun sulle sanotaan että rikot SUOMALAISTA sananvapautta ? Eikö pelota, että tossa alapuolella on linkki poliisille ? Sitä voi myös käyttää kohdallasi.
Sensuuri on rikos.
vaaka kallistuu... Moveri joutuu kyllä aikanaan tuomiolle maanpetoksellisesta toiminnasta ja muista pienemmistä rikoksista, mutta nyt rasismin leviämiselle on vain eduksi, että on tällaisia Movereita.
tuollaiset Moverit todistavat tavalliselle mattimeikäläiselle, että maanpetturihyysäreitten propaganda todellakin on todellinen uhka tälle maalle.
Siellä...?
Kommenttisihan on ihan siinä paikallaan?
Onko mielestäsi siis hyvä, että rasismi, siis rikos, leviää?
Mattimeikäläisiä on onneksi monenlaisia.
et taida paljoa ymmärtää rasismista.
Rasismi on roska joka on siivottava tästä yhteiskunnasta. Se ei todellakaan onnistu asuttamalla maa täyteen mustia afrikkalaisia.
Hyvä, että olet sitä mieltä, että rasistisuus ei ole toivottavaa - vaikka edellisestä kommentistasi sain kyllä eri kuvan...?
Pakolaisten tänne ottamisen tarkoitus on auttaa heitä - ei sillä rasistisuuden torjunnan kansa ole mitään tekemistä.
ja jotta nämä jo maassa loisivat mustat saadaan täältä pois, niin tarvitaan lisää rasisteja, että se todellakin tapahtuu, eikä SuomiNeidon raiskaajat saa tapettua uhriaan.
mentiin taas siihen kysymykseen, johon et vastaa ja jonka olet sensuroinut mielenhäirössäsi.
enkä ole ainut, joka täällä on sinulta vastaavaa kysynyt ja tietenkin saamatta asiallista vastausta, tai yleensä mitään vastausta.
Siitähän joku laittoi videolinkinkin jonkun ulkolaisen tiedemiehen esitelmästä.
Tarkoitus pyhittää keinot?
Mikä mahtoi olla kysymys - voi olla, että se on jäänyt epähuomiossakin vastaamatta?
maanpetturihyysäreillä näkyy ainakin olevan se luulo.
Pitääkö se paikkansa?
Sanoin tästä jo muualla mutta uudelleen:
Ehdotan että eriyttäisit roolisi keskustelijana ja moderaattorina. Nyt roolien päällekkäisyys haittaa palstan käytettävyyttä: Mielipiteistäsi keskustelijana suivaantuneet tekevät kiusaa moderaaattoriroolisi kautta lähettelemällä palstan täydeltä kiusantekoviestejä.
Jokaiseen pikkujuttuun ei moden kannata ottaa kantaa ja eikä jokaiseen täkyyn tarttua. Jos on pakko ottaa kantaa niin jospa ottaisi kantaa vaikkapa anonyymisti eikä modena.
Kannanoton merkityksen ei pitäisi riippua allekirjoituksesta jos viesti on asiaa. Ja jos se ei lukijoiden mielestä ole asiaa niin moden lähettämänä se edelleen vähentää moderaattorin kommenttien arvoa jatkossa.
Ydinlauseesi, niin tämän palstan kuin koko länsimaisen kansanvalta-ajatuksen suhteen on tämä:
"Kannanoton merkityksen ei pitäisi riippua allekirjoituksesta jos viesti on asiaa."
Jos viesti on asiaa, ei sen enempää kannanoton muodolla kuin kontekstillakaan ole merkitystä.
Mielestäni olen toiminut palstalla suhteellisen joustavasti, jatkanut juttua kommenttiin, joka periaatteessa olisi ollut yksiselitteisesti poistettava ja käynyt kirjeenvaihtoa ehkä yksinäisten ihmisten kanssa privana asioista, jotka eivät millään tavalla liity palstan teemaan. Tämä henkilökohtaisesta tasosta.
Yhteiskunnallisuuden ja pelisääntöjen kanssa asia on ja sen täytyy olla erikseen. Suoranaiselle rasistisuudelle sen enempää kuin ihmisille, jotka käyttäytyvät epäasiallisesti palstalla toisiaan kohtaan ei kumarreta.
Kenelle tämä sapluuna ei käy, on lupa mennä maailman menoa -palstalle tms.
htrsbet
tervemenoa sitten!